Зарплата вчителів в 2017 році в Росії

Зарплата вчителів в 2017 році в Росії

Зарплата вчителів в 2017 році в Росії

Нового року ми завжди чекаємо з надією, у тому числі і з очікуваннями поліпшення фінансового благополуччя. Варто шкільним вчителям розраховувати на підвищення зарплат у 2017 році? Спробуємо розібратися у суперечливих даних.

Про лукавство середніх цифр

Заробітна плата вчителів — не менше стратегічне питання для держави, ніж завдання оборонки чи зовнішньої політики. Адже в кінцевому підсумку все важливі завдання країни вирішують люди. А те, якими вони стануть професіоналами і наскільки важлива для них буде ця країна, багато в чому залежить від шкільного вчителя. Невипадково в європейських країнах навіть початківець педагог отримує не менше тисячі євро в місяць.

А як справи у нас? Буде гідною зарплата вчителів в 2017 році в Росії, і які реальні цифри на сьогодні?

Журналісти звернули увагу на епізод жовтневої зустрічі президента з кращими педагогами країни, удостоєними звань «Учитель року» у 2016-м. Мова там, серед іншого, зайшла і про зарплати. З подивом президент дізнався, що навіть ці, кращі з кращих, отримують не більше 26-28 тисяч рублів на місяць. А офіційна статистика говорить про середній зарплаті вчителя по країні в 32 тисячі ще в минулому році, а за нинішнім в доповідях офіційних осіб звучить бравурна цифра 36 тисяч рублів.

Виявляється, вся справа в горезвісній «середньої температури по лікарні». По-перше, в різних регіонах Росії доходи жителів, і педагогів теж, сильно відрізняються. Так, у Москві педагоги заробляють близько 66 000 рублів, на Далекому Сході та Крайньому Півночі — до 75 000, в той час як в Північнокавказькому Федеральному окрузі і в Калмикії рівень зарплат не досягає і 20 000. На середню зарплату впливає і рівень підробітків: хтось у своїй школі бере додаткові години, хтось «халтурить» вечорами в приватних школах, клубах за інтересами або займається репетиторством.

Реформа триває, але чи на краще новації?

Складається відчуття, що наша школа постійно живе в умовах якихось чергових реформ. Чи вплинуть новації на зарплату вчителів з 1 січня 2017 року в Росії? Спробуємо розібратися в суті змін.

У 2012 році Президентом РФ був підписаний Указ, де пропонувалося поетапно підвищувати зарплату працівникам бюджетної сфери, в тому числі, і вчителям. Згідно з цим планом, до 2018 року вона має зрости в півтора рази по відношенню до рівня 2012 року. Проте, з початком кризи, з 2014 року, виконання так званих «травневих указів» суттєво гальмується. Тому чиновники йдуть на подібні хитрощі, включаючи в середню зарплату педагогів ті доходи, що отримані у приватних навчальних закладах. З 2016 року такий «маневр» дозволено офіційно.

Але головні зміни полягають у зміні системи нарахування зарплат педагогам. Підсумкова сума оплати складається з окладу і надбавок за перевірку зошитів, класне керівництво і інші обов’язки. З 2016 року повний оклад вчитель отримує лише за умови наповнюваності класів від 20 до 25 чоловік, в залежності від населення міста або села.

У 2017-му готується впровадження нового професійного стандарту педагогів, він поки обкатується в тестовому режимі в кількох регіонах. Вчителі відтепер будуть зобов’язані оволодіти новими сучасними навичками. Вміти працювати з обдарованими учнями, та з дітьми з обмеженими можливостями, а також з приїжджими, у яких російська — не рідною мовою і т. д. Профільна вища освіта обов’язково, як і знання інформаційних технологій. У планах Міністерства освіти також обмеження навантаження на вчителя до 20 годин в тиждень.

Очікується підвищення зарплати вчителів у 2017 році в Росії?

Які останні новини про зарплати вчителів у 2017 році? Підвищувати зарплату все одно потрібно, як мінімум, проводити індексацію за рівнем інфляції. Де брати кошти для цього і для виконання травневих указів? Аналітики припускають, що найближчим часом відбудеться черговий етап закриття малокомплектних шкіл. Другий ймовірний крок — скорочення ставок педагогів. Залишилися вчителям можна буде підвищити ставки незначний, а брати більше годин їм доведеться мимоволі: хоча б, щоб підміняти хворіють колег.

Індексація вчительських зарплат 2017 року, по всій видимості, буде проведено з 1 квітня 2017 року. А як йде справа з обіцяним поетапним підвищенням доходів бюджетників? Надійшла пропозиція збільшити річний фонд зарплати вчителів на 30 відсотків. Поки ним остаточного рішення немає. Зате є підписаний указ президента, що зобов’язує підвищувати з 2017 року зарплати вчителям, які досягли помітних успіхів. Вирішувати, хто саме гідний таких надбавок за професіоналізм, будуть місцеві чиновники від освіти.

І ще одне важливе нововведення варто згадати: в 2016 році для обчислення зарплат вчителів було введено новий показник статистики — середньомісячний дохід від трудової діяльності по суб’єкту РФ. Це значить, що порівнювати доходи педагогів будуть не з середньою зарплатою по Росії взагалі, і навіть не з среднероссийскими доходами педагогів. Критерієм буде середня зарплата всіх працівників регіону. Вчителі повинні отримувати не менше, ніж цей показник місцевого добробуту.