Зарплата у 2017 році в Росії. Останні новини для бюджетників, військовослужбовців, вчителів

Зарплата у 2017 році в Росії. Останні новини для бюджетників, військовослужбовців, вчителів

Зарплата у 2017 році в Росії

Останнім часом багато говориться про замороження накопичувальної частини пенсії та інших складнощі з цією категорією бюджетних виплат. А як зміниться зарплата у 2017 році в Росії для різних категорій працюючих росіян? Тут ми не будемо докладно говорити про приватному секторі економіки, розглянемо лише різні аспекти заробітку тих категорій працівників, що отримують доходи з держскарбниці.

Загальні рекомендації по вертикалі: на федеральному, регіональному і місцевому рівнях

Говорячи про зарплату в 2017 році в Росії, треба мати на увазі важливу особливість. Навіть якщо людина працює в комерційній організації, де роботодавець сам визначає рівень і систему оплати праці, цей регламент не повинен суперечити базовим положень Трудового кодексу РФ.

Ще більш уніфікована система формування зарплати працівників бюджетних організацій. З 2011 року в усіх таких закладах було введено новий алгоритм оплати праці.

Розробкою займається його Російська тристороння комісія з регулювання соціально-трудових відносин. Трьома сторонами є представники профспілок, об’єднань роботодавців і уряду РФ. Комісія щорічно затверджує Єдині рекомендації, мета яких — забезпечити загальний підхід до порядку формування зарплат бюджетників різних територіальних рівнів.

Вони будуть враховуватися в центрі, в регіонах, на місцевих рівнях в процесі розробки нормативних документів і определениия конкретного обсягу фінансування. У документі підкреслено: кожному росіянину гарантується мінімальний розмір оплати праці. З 1 липня поточного 2016-го МРОТ становить 7500 рублів. А прожитковий мінімум на душу населення на 6 вересня 2016 року був встановлений в розмірі 9956 рублів.

Територіальні відмінності

Зарплата у 2017 році в Росії, як і в попередні роки, буде значно відрізнятися і по галузях і по регіонах, по категоріях працівників усередині одного підприємства і організації. Зрозуміло, що оклади директора заводу або навіть начальника відділу істотно вище, ніж у рядових співробітників. Коли ми говоримо про середній рівень зарплат по країні, по регіонах, треба пам’ятати про цих значних «ножицях».

У Росії, як свідчать дані Росстату, в 2016-му середня заробітна плата становила 38 590 рублів. У Москві цей показник на даний момент досяг 66 тисяч рублів.

Що стосується регіонів, то цифри середньомісячної зарплати по округах РФ в 2016 році прив’язані до можливостей місцевого бюджету:

 • У Центральному – 43780 рублів;
 • Приволзькому – 25080;
 • Північно-Західному – 39160;
 • Сибірському – 30030;
 • Далекосхідному – 39160;
 • Уральському – 39160;
 • Південному – 25080;
 • Північно-Кавказькому – 20460.

Бюджетник і держслужбовець: дистанція величезного розміру?

Ще одна особливість російського менталітету, закріплена законодавчо — це правове розмежування понять «бюджетники» і «державні службовці». Відповідно, і їх зарплати у 2017 році в Росії будуть відрізнятися, часом, досить кардинально. І не тільки офіційний заробіток тут має значення. Але плюсом держслужбовці ще мають додаткову відпустку і особливу медобслуговування, а також суттєві пенсійні пільги.

До різних категорій держслужбовців відносяться:

 • співробітники федеральних державних установ;
 • державні цивільні службовці суб’єктів РФ;
 • працівники суду, прокуратури, правоохоронних відомств та інших структур.

Середня зарплата федеральних службовців на сьогоднішній день — 113 000 рублів. Більш конкретно ситуація така. Співробітники апарату уряду в середньому отримують 232 тисячі рублів на місяць, в апараті президента — 217 тисяч, працівники Рахункової палати — 188 тисяч, у Раді Федерації ця сума — 173 тисячі, в Мзс — 148 тисяч, в Держдумі працюють за 136 тис. рублів на місяць. І це з урахуванням того, що рік тому президент Путін віддав розпорядження про скорочення зарплати собі і прем’єру, а також апаратів президента і працівникам уряду.

В низових організація держустанов зарплати скромніше, наприклад, 47 тисяч співробітників Слідчого комітету. Але навіть це більше, ніж доходи у сфері освіти, охорони здоров’я, культури. Середня зарплата:

 • шкільного вчителя — 26 тисяч рублів;
 • вузівського викладачі — 34 тисячі:
 • майстри виробничого навчання — 22 тисячі;
 • вихователя в дитячому саду — 19 тисяч рублів.

Останні новини про зарплату в 2017 році в Росії оптимізму не додають. Немає ніяких ознак того, що розрив між зарплатами бюджетників і службовців держорганів у майбутньому скоротиться.

Що чекає зарплати у 2017 році в Росії?

Фінансові труднощі держави в останні кілька років добре відомі. Як це позначиться на рівні зарплат?

Уряд РФ розуміє, що рівень доходів є одним із найважливіших стимулюючих факторів для зростання продуктивності праці, для підтримання на належному рівні якості продукції. Низькі зарплати неминуче позначаться на ефективності економіки. Зниження купівельної спроможності населення теж боляче б’є по цьому найважливішому фактору благополуччя країни. Відповідно, порожніє і державна скарбниця, тобто, виходить замкнуте коло.

У держави є важливий важіль регулювання доходів населення: регулярна індексація заробітної плати. У статті 134 Трудового кодексу РФ зафіксована обов’язок індексувати зарплату у зв’язку із зростанням інфляції і для роботодавців комерційних організацій. Тих, хто порушує це положення, піддають штрафів. Але порушень даного положення закону все ще відзначається багато. Є у «приватників» і така лазівка як здійснення індексації за рахунок скорочення персоналу, що створює нервозність у колективах і не сприяє хорошій організації праці.

Законодавство зобов’язує проводити індексацію оплати праці в бюджетних організаціях щорічно. Вона проводиться, але не в повному обсязі, тобто не з фактичного індексу інфляції. Ось і в наступному році, як відповідально пообіцяв глава Мінпраці Максим Топілін, на виконання президентських указів підвищення оплати праці бюджетникам обов’язково буде.