Юріїв день в 2016 році відзначать 9 грудня і 6 травня

Це свято православні відзначатимуть 6 травня і 9 грудня 2016 року. У нього є кілька назв: Юрій холодний, день Георгія Побідоносця, Єгорій зимовий та ін. Свято присвячений річниці освячення Собору Георгія Побідоносця, що стоїть у Києві. Цього великомученика вважають покровителем хліборобів, воїнів. У назві може зустрічатися «осінній», адже за старим стилем річниця припадала на осінь.

Історія свята

Святий Георгій Побідоносець постраждав від рук правителя Діоклетіана. Перед стинанням мученика катували протягом восьми днів. Георгій відомий тим, що убив списом жорстокого змія, який здійснював набіги на землі язичницького царя. Щоб умилостивити змія, доводилося віддавати йому людей. І ось жереб випав на дочку самого царя. Тоді з’явився Георгій з списом в руках і вбив дракона. З приходом цього святого місцеві жителі звернулися в християнську віру.

У старовину дворяни будували храми на честь тих святих, про яких вони знали і яких шанували. Знаменитий князь Ярослав Мудрий був названий при хрещенні в честь святого Георгія. І в його честь, звелів збудувати церкву. Вона була споруджена недалеко від Софійського Собору. За старим стилем це подія відбулася 26 листопада 1051 року, і з цього дня стали відзначати свято Юр’їв день.

На честь весняного свята селяни виганяли свою худобу пастися на луки. До початку правління Бориса Годунова селяни на Юр’їв день могли перейти до іншого поміщика, але Годунов скасував це правило. Деякі слов’янські народи тільки після Юр’єва дня дозволяли собі їсти свіжу зелень, пити молоко. 9 грудня відзначають іменини Єгор, Юрій і Георгій.

Чудеса Георгія Побідоносця

Згідно зібраної інформації, Георгій народився у Палестині, в багатій, християнської сім’ї. На самому початку життєвого шляху, він був одним з улюбленців імператора Діоклетіана, але коли почалися заворушення бідних, він став на їх бік. Віддав усе своє майно їм, за що був схоплений і підданий тортурам. Але всякий раз його страшні рани зцілялися. Ніщо не примусило зректися Ісуса, тим більше, що уві сні він прийшов до Георгія і обіцяв рай.

Імператриця стала благати святого, щоб той простив гріхи дружина. Ті чудеса, які вона побачила у виконанні Георгія, змусили повірити в існування християнської віри. Діоклетіан відповів на всі стратою і Георгія, і імператриці. Відомо, що й після смерті Святий Георгій творив чудеса: описана вище перемога над змієм, воскресіння людини.

Прикмети і шанування Святого Георгія на Русі

Святий Георгій вважається покровителем домашньої худоби, захисником від хвороб і хижаків. Крім того, завдяки своїй силі і мужності, великомученик захищає воїнів. Його шанують і мандрівники, і деякі сім’ї циган.

На Юр’їв день навесні селяни каталися на першій роси. Вважалося, що це дасть сил і здоров’я на все життя. В цей день відбувалися церковні служби, які закінчувалися частуванням у колі сім’ї. Потім виходили на ігрища. Дівчата вибирали красивого хлопця і разом з ним ходили, наспівуючи звернення до святого Юрія. Потім відламували частини пирога, щоб вистачило кожній бажаючій. У кого з дівчат виявиться більше начинки, та й повинна була вийти заміж восени.

Прикмети на Святого Георгія часто збувалися. Наприклад, якщо навесні (6 травня) закукует зозуля ще голому лісі, то рік буде невдалим для сільського господарства в цілому. Якщо ж людина почув зозулю, а у нього в кишені в цей момент були гроші, то й весь рік буде грошовим.

Дівчина могла запитати у птаха, чи ще довго залишиться в батьківському домі. Якщо зозуля мовчала, значить, намічалося швидке заміжжя. По тому, скільки прокувала, визначали кількість років до весілля.

Нагороди від Георгія Побідоносця

Катерина Велика в роки свого правління, видала указ про створення Ордена Святого Георгія Побідоносця. Всього було чотири ступені, і нагороджували їм тільки самих сильних, відважних, які виявили себе воїнів. Крім того, виплачувалася додаткова пенсія. Але Ордену можна було позбутися, якщо поведінка офіцера паплюжило його честь.

2005 рік охарактеризувався установою акції «Георгіївська стрічка». Вона присвячена пам’яті ветеранів Великої Вітчизняної війни.


Резюме:
У 2016 році зимовий Юр’їв день відзначається 9 грудня, а весняний — 6 травня.
Існує безліч прикмет на Юр’їв день.
9 грудня відзначають іменини Юрій, Георгій і Єгор.

Розкажіть про нас друзям: