Єврейська Пасха 2016

Самим головним релігійним святом в іудеїв вважається Песах (Пасха). В Песах євреї відзначають набуття їх волі від єгипетського народу або, як вони називають – народження єврейського народу. Песах перекладається з івриту, як обійти, обминути. В Ізраїлі Песах починається на 14 день місяця нисан (із заходом сонця) і триває 7 днів, а в інших країнах – 8 днів. Єврейська Пасха 2016 припадає на період з 23 (а точніше з вечора 22) по 30 квітня.

Історія виникнення свята

Вважається, що Песах виникло в 13 столітті до н. е.., за часів Мойсея. Єврейський народ з’явився на єгипетській землі як сім’я з 70 чоловік, з роду Якова. Вони стали рабами єгиптян, терпевшими усілякі утиски. У числі їх були і Мойсей, пророк божий, з його братом Аароном. З допомогою Божої вони творили чудеса.
Одного разу, правителю того часу з’явилося пророцтво про те, що він загине від єврейського немовляти. Тоді він дав вказівку вбити всіх немовлят. Але Бог велів усім ізраїльтянам вимазати вхідні двері кров’ю однорічних ягнят, яких вони принесли в жертву в ім’я порятунку. М’ясо ягнят потрібно було з’їсти до ранку, щоб не зламати жодної кістки. У всіх будинках немовлята були вбиті, крім тих, які були відзначені кров’ю.

Єврейська Пасха 2016
Перебуваючи в жаху, фараон вигнав усіх своїх рабів-євреїв з Єгипту, а Мойсею було доручено вивести їх на вільні землі. Коли на їх шляху стало Червоне море, Господь створив ще одне диво – пробив його води перед Мойсеєм і його людьми. Коли євреї проходили по дну моря, як по суші, фараон передумав і відправив війська за своїми рабами. Але коли вони ступили на територію моря – води знову зійшлися, потопивши всіх єгиптян. Так Мойсею вдалося позбавити свій народ від рабства єгиптян. Саме на честь цієї події євреї стали відзначати Песах.
Продовження історії про виникнення Великодня відбувається далі через кілька тисяч років з народженням і подальшим розп’яттям Ісуса Христа. 2 століття іудейська і православна Пасхи відзначалися в один і той же час. Але потім християни перенесли православну Пасху на тиждень після дати свята Пасхи. А з середніх віків, з розколом християнства на православних і католиків, і до наших днів в світі святкується 3 Великодня в різний час.

Звичаї і традиції Песахи

Юдейська Пасха відзначається не менш пишно й урочисто, ніж православна чи католицька. Причому, євреї не тільки в Ізраїлі, а й у всьому світі строго дотримуються традиції святкування. Головне в Песахе – це передати наступним поколінням усі почуття, які випробували їх предки, які були в рабстві у єгиптян.
Напередодні Великодня у всіх будинках проводиться генеральне прибирання, суть якої полягає в тому, щоб прибрати з дому «хамец» – всі квасні продукти (спиртне, борошняний тощо). Все житло ретельно перевіряється головою сімейства, так як повинні бути прибрані всі, навіть найменші крихти дріжджових продуктів – все знайдене прийнято спалювати. Хамец суворо заборонено вживати євреям протягом усього великоднього тижня.
Перший і останній дні традиційно вважаються святковими, тобто вихідними. Заборонено виконувати будь-яку роботу, слід тільки відпочивати і ходити в гості. А в інші дні можна займатися тільки дрібними справами по будинку.
Перед початком Песаха євреї збирають гроші на борошно для випічки маци – прісних бездрожжевых коржів. Маца є символом хліба, який взяли з собою в дорогу євреї, покидаючи Єгипет. Ці коржі готуються тільки чоловіками, і не більше 18 хвилин (так як вважається, що потім тісто заквашується і стає хамецом). Мацу прийнято їсти протягом всієї Великодня, а так само роздавати бідним.

Єврейська Пасха 2016
Найголовнішим у Великодня вважається Седер – це зібрання всієї родини за святковим столом, коли читається ритуальна молитва Хаггада, люди згадують про те, як євреї виходили з Єгипту. Стіл накритий традиційними великодніми стравами, інколи навіть на спеціальному посуді – кеаре.

Єврейська Пасха 2016

Це обов’язково повинна бути маца. Кожен член сім’ї повинен відкусити мінімум 3 шматочка. Ще кладуть гірку зелень, і інші терпкі страви, як символ того, що єврейський народ пережив гіркі страждання і був в рабстві. Як символ жертовних ягнят готують м’ясо з кісткою всередині, печене або відварене яйце. Ще на столі обов’язково наявність червоного вина, випити його потрібно чотири келихи. До сімейного вечері потрібно запрошувати бідних і стражденних. А після вечері – відкривати вхідні двері навстіж.

Єврейська Пасха 2016
Закінчивши з приготуваннями до Седеру, євреї йдуть до Синагоги на читання молитов Мінха і Маарів. А в останній день Великодня читають Хазкарат Нешамот – в честь благополучній переправи єврейського народу через Червоне море.

Відмінність Єврейської Пасхи від Православної

Коли закінчується єврейська Пасха – починається православна. Церква чітко постановила, що ці дві Пасхи ніколи не повинні збігатися. Відмітною є відсутність великодніх яєць на столі у євреїв. А взагалі, єврейська Пасха означає звільнення єврейського народу з рабства, а православна – воскресіння Ісуса Христа (що сталося набагато пізніше), перехід його духу до вічного життя.


Резюме:
Єврейська Пасха або великдень-Песах в 2016 році відзначається з 23 по 30 квітня.
Песах і православна Пасха ніколи не збігається.
На святковому столі обов’язково повинні бути: маца, гірка зелень, терпкі страви, яйце, м’ясо ягняти і червоне вино.

Розкажіть про нас друзям: