Якими кольорами фарбувати яйця на Великдень 2016: історія і види великодніх яєць

Великдень – світлий і радісний християнське свято на честь Воскресіння Сина Божого. Традиції і символіка даного святкування складалися протягом багатьох століть. Серед основних символів Великодня особливе місце займають великодні яйця, які ототожнюються християнами з життям і воскресінням з мертвих.

Це також символ гробниці – зовні яйце здається позбавленим життя, але всередині нього знаходиться жива істота, яка виходить з нього. Так Ісус воскрес і вийшов з Гробу. Саме тому на Великдень прийнято обдаровувати яйцями кожного гостя. Їх роздають бідним людям і приносять з собою на святкове богослужіння, щоб освятити. З фарбованих яєць прийнято починати трапезу в недільний ранок після довгого посту. Але як підготувати їх до Великодня?

Великодні яйця – невід’ємна частина свята воскресіння Христа

Витоки традиції фарбувати яйця

Звичка фарбувати яйця на Великдень має кілька пояснень. Перша версія говорить: Марія Магдалина, яка відправившись до імператора Тиберія, щоб розповісти про чудо воскресіння Ісуса, принесла йому в дар яйця. Імператор спочатку не повірив розповіді, але тут сталося диво: яйце стало червоним знак сили християнської віри, символізуючи пролиту Христом кров.

Інша версія повідомляє, що Діва Марія, щоб виготовити Ісусу іграшки, розписувала яйця – звідси і ростуть коріння цього звичаю. За ще однією версією, звичай пішов від натхненника походів визволення Гробу Господнього – короля Людовика Святого. Під час чергового хрестового походу він був узятий в полон. Коли короля звільнили, на його честь влаштували бенкет, а на святковий стіл подали яскраво розфарбовані яйця.

Крашанці здавна приписували чудодійні якості: з освяченими яйцями обходили загорівся будинок, вважаючи, що вони можуть зменшити силу вогню; з ними вирушали на пошуки зниклої худоби; яйця закопували в полі перед посівом різних культур для багатого врожаю.

Забарвленим крашанкам приписують чудодійні властивості

У болгар було прийнято вважати, що шкарлупки від червоного яйця уберігають від нашестя кротів і граду, а словаки і чехи вважали, що шкарлупки потрібно закопувати в поля для отримання хорошого врожаю льону. На сьогоднішній день у багатьох католицьких країнах, розташованих в Західній Європі, таких як Англія, Італія і Франція, традиція на Великдень фарбувати яйця практично не зустрічається – їх давно замінили яйця з шоколаду.

Деякі європейські країни, розташовані переважно в центральній частині цього континенту, зберегли традицію розписувати яйця до свята. Досі дотримуються цього звичаю жителі Болгарії, України, Польщі. А ось мистецтво білоруської писанки вважається практично втраченим. Воно збереглося тільки в найвіддаленіших селах.

Як фарбувати яйця на Великдень 2016?

Згідно з православним звичаєм розписувати і фарбувати яйця потрібно в Чистий четвер. Технології фарбування яєць відрізняються в різних країнах, але відповідно до загальної класифікації виділяють:

 • крашенку – це яйце, рівномірно забарвлене в один колір;
 • писанку – яйце, розписане сюжетними візерунками або вигадливим орнаментом;
 • крапанку –яйце, прикрашене цятками і крапочками.

Будь-який колір і візерунок на яйці не є випадковим – ці традиційні малюнки та відтінки мають глибокий внутрішній зміст.

Кожна методика фарбування великодніх яєць несе певний сенс

Крашанки

Найпростіший спосіб фарбування яєць на Великдень – це пофарбувати в один колір, кожен з яких має своє значення:

 • червоний колір є символом життя і пролитої Ісусом крові. Його можна отримати без застосування хімічних барвників, просто помістивши яйця сік граната або вишні;
 • білий колір символізує чистоту, невинність і світло, ототожнюючись з божественним початком;
 • зелений колір тотожний здоров’ю, весни і пробудження всього живого. Природною фарбою для отримання такого відтінку є відвар листя шпинату;
 • коричневий колір символізує землю, родючість і благополуччя. Для отримання такого кольору яйця варять у відварі цибульного лушпиння або поміщають в міцну заварку чорного чаю;
 • жовтий колір – оттеноц сонця, а також символ достатку і багатства. Він захищає від темних духів і відганяє хвороби. Добитися потрібного відтінку можна, помістивши яйце у відвар насіння селери;
 • помаранчевий колір – відтінок радості і веселощів. Пофарбувати яйце можна з допомогою куркуми;
 • синій колір означає небо, що тягнеться над нашою головою, і небесну обитель ангелів;
 • чорний колір означає смерть і нескінченність. Такі яйця зазвичай не залишають однотонними, а наносять поверх фону яскравий малюнок.
 • блакитний колір є символом Богоматері. Його можна отримати, помістивши яйце у відвар листя червонокачанної капусти.

Вибирайте колір крашанок, виходячи з власних сподівань і побажань

Писанки

Писанки поєднують в собі відразу кілька символічних кольорів – дуже часто можна побачити багатоколірні візерунки, виконані на чорному, червоному або синьому тлі. Цей спосіб фарбування досить складний – сире яйце розписують гарячим воском за допомогою пера, а потім занурюють у холодну фарбу, починаючи з самого світлого відтінку. Після кожного шару фарби яйце протирають, знову наводять візерунок і знову фарбують.

В кінці роботи віск стапливают над свічкою. Окремим підвидом писанок є «мальованки» – яйця, розписані фарбами. Зазвичай на них наноситься придуманий візерунок з квітів або навіть цілі сюжети з Біблії. Можливо також створення «дряпанок», коли візерунок продряпуєтся голкою на пофарбованій поверхні яйця. Колір і малюнок, об’єднуючись разом, дають можливість «читати» писанку. Усього виділяють п’ять основних символів:

 • рослинні – найбільш популярні серед них дуб як символ сили, квіти – символ християнської любові, сосна, що символізує здоров’я, і ягоди – як символ материнства;
 • християнські – найпопулярнішими є хрести як символ світобудови;
 • геометричні – вважається, що вони приносять удачу. Такі яйця даруються близьким, щоб здійснилися їхні бажання;
 • тварини – наділяють власника кращими якостями зображеної тварини, а також надають здоров’я домашній худобі. Часто при нанесенні візерунків використовується зображення голуба – символу Святого Духа;
 • сонячні – писанки зі знаками сонця покликані оберігати від хвороб і поганого ока.

Створення дряпанки вимагає творчого підходу і посидючості

Крапанки

Такі яйця спочатку фарбують в колір тла, на який наносяться цятки цяточки. Зазвичай застосовують не більше трьох поєднань кольорів-символів. Крапочки є символами родючості, тому такі яйця добре мати тим, хто тримає вдома тварин, обробляє землю або бажає завести дитину. Найкращими поєднаннями кольорів вважаються оранжевий, синій і коричневий або жовтий, блакитний і зелений кольори в одному яйці.