Свята в Чечні 2016: дати святкування і традиції

Чеченський народ довго відстоював свою свободу. Сьогодні, ця республіка розвивається, встановлює свої закони, порядки, свята. Крім загальних, всеросійських гулянь, в Чеченській Республіці святкують і такі:

День Конституції Чечні

23 березня – оголошено вихідним днем. Всі жителі Чеченської Республіки відзначають День Конституції. Масові гуляння плануються по всіх районах республіки. В Грозному, на головній площі ім. Ахмада Кадирова, виступлять зірки чеченської естради, лідери молодіжних організацій, суспільно-політичні діячі.

День Миру

16 квітня – За указом Президента ЧР Рамзана Кадирова (від 16.04.2009 р) щороку Чеченська Республіка відзначає День Миру. Свято приурочене до скасування режиму контртерористичної операції в Чечні. Цей день оголошений загальним вихідним в республіці. У всіх великих містах проводять масові гуляння, конкурси, готують частування.

Ураза-байрам

8, 10, 11 липня (точна дата визначається духовенством республіки за три місяці до великого свята) – В Чеченську Республіку приходить священний мусульманське свято Ураза-байрам. За традиціями чеченського народу свято відзначають цілих три дні. Ці дні офіційно визнані недійсними.

За традиціями, за чотири дні до моменту настання священного свята, чеченські жінки роблять капітальну прибирання свого житла, метуть в хлівах і стійлах, вичищають прибудинкові приміщення, чистять і миють домашню худобу. Після такого прибирання, неодмінно, всі члени чеченської сім’ї купаються і надягають чисті вбрання, приводять себе в порядок. Щоб зустріти велике свято належно, віруючі роблять великі покупки нових домашніх приладдя, посуду, продуктів. Всім новим необхідно прикрасити своє житло – постелити скатертини, фіранки, навіть виставити нові меблі. На вечерю господиня дому готує традиційні частування зі східної кухні. А діти діляться ними з родичами, сусідами і друзями, відбувається традиційний обряд обміну смакотою, який часто називають «Щоб їжею в будинку пахло».

Напередодні свята, віруючі відвідують родичів і знайомих, щоб попросити у них пробачення. Так, вони чистять душу від образ і непорозумінь, щоб налаштуватися на свято і зустріти його в мирі і злагоді.

З ранньою зорею вся сім’я здійснює обряд обмивання, одягає чисті охайні одягу. В цей день всі привітні один з одним і добродушні. В знак привітання кажуть: «Так нисошлет Аллах милість Свою і Вам і нам!», у відповідь кажуть: «Нехай Аллах прийме наші і Ваші молитви!»

У мечетях, за годину до сходу сонця, читають особливу святкову молитву (Гает-намазав). На молитві присутні всі віруючі чоловіки Чеченської Республіки. Їх жінки в цей час доготавливают частування до святкового столу.

Перш ніж приступити до святкування, прийнято роздавати милостиню, щоб потребують також гідно відзначили Ураза-Байрам.

У кожному домі чекають приходу гостей, накривають столи ,готують подарунки. У ці святкові дні прийнято робити добрі справи, відвідувати батьків, близьких родичів, відвідувати кладовища, поминати померлих.

Три дні відзначають Ураза-Байрам, і всі три дні столи ломляться від страв з баранини, оливою, хліба та ізюму, інжиру, мигдалю і фісташок. Жінки готують різні супи і бульйони, салати, а в якості гарніру подають рис, картопля або кабачок.

Свято Ураза-Байрам в Чеченській Республіці відзначають весело, з піснями і танцями. На площах по всій республіці проводять ярмарки, виступають місцеві гуртки самодіяльності. Віруючі сподіватися, що провівши свято в веселощі, то й весь рік буде наділений щастям і радістю.

Курбан-байрам

20, 21, 23 вересня – (точна дата визначається чеченським духовенством), в цей день віруючі мусульмани Чеченської Республіки відзначають світле свято Курбан-байрам. Свято жертвопринесення відзначають після 70 днів після Ураза-байраму. За традицією святкування проводять 3-4 дні, ці дні оголошують офіційними вихідними в республіці.

Обряди Курбан-байрам не змінюються століттями. Зранку вся родина одягає чисте одягу і відправляється в мечеть на молитву, здійснює обряд намазу. Після священне служіння, мусульмани вирушають на кладовища, щоб вшанувати пам’ять покійних. Тисячі жителів республіки відвідують могилу першого Президента ЧР Ахмата-Хаджі Кадирова.

По всій республіці, у всіх установах, без винятку, проводять обряди жертвопринесення. За день до свята в Грозному організують переносні ринки, де можна вибрати бика або баранчика. Купувати жертовну тварину необхідно за власні кошти, позичати гроші на купівлю категорично не можна.

За традиційним обрядом, пов’язане тварина кладутв бік Мекки, на Схід. Після короткої молитви старійшині довіряють здійснити обряд жертвопринесення. Тушу починають обробляти на кілька частин. Що залишають собі, частина родичам і близьким, решту передають бідним.

У святкові дні потрібно робити тільки добрі справи, роздавати милостиню, проводити обряди.

День чеченської жінки

18 вересня (третя неділя вересня) – в Чеченській Республіці відзначають День чеченської жінки. Це свято заснував Президент ЧР Рамзан Кадиров ще в 2009 році як данину всім чеченським жінкам, які винесли на своїх голосіннях всі тяготи і позбавлення минулих століть.

У цей день міста і райцентри республіки будуть вихваляти імена скромних, добродушних чеченських жінок. Пройдуть народні гуляння, на площах виступатимуть колективи художньої самодіяльності, зірки чеченської естради. У школах проведуть виставки підробок, а також ранки на честь матерів і сестер.


Резюме:
День незалежності Чечні відзначається щорічно 23 березня.
Головні мусульманські свята відзначаються в Чечні щорічно: Ураза-байрам і Курбан-байрам.
18 вересня 2016 року в Чечні будуть святкувати день чеченської жінки.

Розкажіть про нас друзям: