Свята в Башкирії в 2016 році пройдуть по всій республіці

У башкирського народу склалися свої багатовікові національні традиції. І в наш час, коли основними релігійними мусульманськими святами в Башкирії є Ураза – і Курбан-байрам, одночасно свято шануються і з розмахом відзначаються язичницькі свята, які в народі шанують і з любов’ю святкують.

Офіційно в Башкирії в 2016 році мусульманські свята будуть проходити: Ураза-байрам – 5 липня, і Курбан-Байрам – 12 вересня.

Ураза-байрам

Після багатьох обмежень і суворого посту, встановленого в складний місяць Рамадан, приходить Ураза-байрам, один з найголовніших ісламських свят. З 624 року, коли Пророк Мухаммед проголосив цей день, всі мусульмани, почекавши годину після сходу сонця, здійснюють молитву ід-намаз, висловлюють один одному благословення “Ід Мубарак!”, після чого накривають багаті святкові столи.

А за чотири дні до цього прийнято наводити порядок не тільки в житлових будинках, але і в хлівах, чистити домашню худобу і прибиратися самим, щоб ніщо не могло затьмарити свято. А безпосередньо в цей день кожен може відвідати могили покійних, попросити вибачення у живих і мертвих.

Курбан-байрам

А через 70 днів після Ураза-байрама, 12 вересня 2016 року в Башкирії відзначається ще один важливий релігійний свято. Курбан-байрам, або день жертвопринесення, пов’язаний зі знаковою подією для ісламістів і присвячений паломництва пророка Ібрагіма в Мекку, де він приніс у жертву Аллаху агнеца.

Курбан-байрам також має свої ритуали: це гуслі, або повне обмивання, зміна шляху до храму, за прикладом Мухаммеда, подаяння милостині, жертвопринесення. В якості жертви виступають тварини – баран, коза, верблюд або корова, причому не менше піврічного віку.

Каргатуй та Сабантуй

Знайдете ви хоч одного башкира, який ігнорував би такі народні свята, як Каргатуй і Сабантуй? Мабуть, немає. Як немає і народу, який не б зиму проводжав і зустрічав весну. У всякому разі, в тих землях, де весна, як правило, настає після зими. Саме цьому присвячений переходу башкирська народний свято Каргатуй.

Каргатуй в тюркської групи мов перекладається як свято птахів («карго»–ворона, «туй» – свято) або, як варіант, грачиная весілля, так як в доісламські часи був присвячений особливо поширеним у народі культу птахів, в силу віри в перевтілення душ. З часом Каргатуй став весняним святом, адже грач – птах перелітний, і з давніх часів відзначалася в кожному селищі в ті дні, коли повертаються граки, тобто в перші дні березня.

У різних регіонах Каргатуй святкують по-своєму, але спільне одне: люди радіють настання весни, танцюють, готують традиційні страви, проводять ігри, хлопчаки з дерев весело копіюють крики птахів.

В деяких місцях прикрашають стрічками, хустками, намистом, сріблом дерева й чагарники, розкладають під ними кашу для частування птахів, звертаються до предків про урожай та добробут, подекуди навіть виконують обряд жертвопринесення (південний схід Башкортостану).

Всі разом вибирають распорядительницу – алсабыр, юлбарсы. Її наряджали в тулью з червоної тканини і головний убір з берести. Чи Не нагадує це російську Масляну?

Ще одна назва явно знайоме кожному, тільки не кожен знає, що слово сабантуй, яке увійшло в наше сучасне поняття як ім’я загальне, в Башкирії служить назвою свята з більш ніж 15 – віковою історією і досконально перекладається як «свято, тріумф плуга» («сабан» —плуг і «туй» — свято). Свято відзначають у червні, коли весняні польові роботи закінчені. Як видно, саме язичництво пов’язувало свята з природою, землеробством. Сучасний Сабантуй – це свято для всієї сім’ї, коли діти і дорослі разом весело проводять час. Це і змагання з тюркської боротьбі на поясах – курешу, де в якості призу переможця чекає баран, і перегони в мішках, інші конкурси та ігри. Плюс виступи вокальних та танцювальних колективів, башкирська кухня, безліч бонусів і призів.

Йыйнын

Ще одне свято башкирів слід згадати на цих сторінках – це Йыйын. У стародавні часи так називали народне зібрання, де справедливо вирішувалися найважливіші питання. А в кінці обговорень влаштовувалися святкові гуляння. З часом народне зібрання втратило початкові повноваження, але свято в народі шанують і відзначають в дні літнього сонцестояння. У різних місцях це свято відзначають по-різному.

На закінчення варто додати, що святковий календар Башкирії буде прихильний до тих, хто любить добре відпочити. Як відомо з даних сайту уряду, новий рік для башкирів виллється 10-денними канікулами (з 1 по 10 січня), триденними – на день Захисника Вітчизни (21-23 лютого) Свята весни і праці (1-3 травня), Дня Перемоги (7-9 травня) та Дня Росії (11-13 червня). Міжнародний жіночий день триватиме з 5 по 8 березня, ну і 4 листопада – святковий вихідний на честь Дня народної єдності.


Резюме:
У Башкирії традиційно відзначаються в 2016 році Ураза-байрам і Курбан-байрам.
Сабантуй — один з найулюбленіших свят башкирів.
У Башкирії національні свята відзначаються нарівні з державними.

Розкажіть про нас друзям: