Стипендії в 2017 році – підвищення розміру для студентів Росії

Стипендії в 2017 році   підвищення розміру для студентів Росії

Стипендії у 2017 році

Про проблеми освіти і науки в країні не кричить тільки ледачий. І проблема дійсно реальна. Хоча, навіть в умовах нинішнього бюджетного дефіциту, держава виконує свої соціальні зобов’язання. В тому числі, і в частині підтримки цієї важливої сфери. Що нового чекає систему освіти в 2017 році? Всі відповіді — з повідомлень у пресі глави департаменту фінансів, організації бюджетного процесу Міносвіти Андрія Зарубіна.

Видатки бюджету і підвищення стипендій у 2017 році

Почнемо з питання підвищення стипендій в 2017 році. Міністерством заплановано зростання стипендіального фонду на 5,9 відсотка в 2017 році, а в 2018-му і 2019-му відповідно на 4,8 і 4,5 відсотка.

Що означає зростання стипендіального фонду? Що кожен державний вуз або середній професійний навчальний заклад отримують певну стипендіальну суму, а як її розподіляти всередині установи, вирішують самі. Де-то просто ділять на всіх успішних студентів порівну, десь видають в якості заохочення лише самим талановитим, зате і розміри таких «бонусів» набагато вище. Хтось вибирає золоту середину, розраховуючи рівень стипендій в залежності від успіхів «мучеників науки».

У 2017 році бюджет Міністерства освіти і науки буде розподілений наступним чином: 78 % — на освіту, 15,5 % — на науку, решта 6,5 % витратять на інші цілі. Наука фінансуватиметься з цього джерела приблизно на рівні нинішнього 2016 року. Основні кошти на розвиток науки йдуть не від Міносвіти, а з бюджету ФАНО (Федерального агентства наукових організацій).

В абсолютних цифрах на освіту в наступному році буде витрачено 371 млрд рублів проти 368,5 млрд в нинішньому, 2016-м. Додаткові джерела інвестування в цю сферу — це кошти по державних програмах.

Талановитих дітей і молодь треба заохочувати

Крім розміру стипендій в 2017 році для стандартних цілей підтримки студентства, існують ще й окремі програми для особливо обдарованих дітей та юнацтва. Для них розроблена система грантів та інших способів, які теж кожен рік збільшуються. У 2017 році на ці цілі заплановано на 288 млн рублів більше бюджетних коштів, ніж в 2016-м.

Один з вищих чиновником міністерства Андрій Зарубін запевняє: «Зростуть витрати на науку цивільного призначення, збільшено фінансування фонду «Таланти і успіх», який курирує роботу табору для обдарованих дітей «Сіріус». 1 млрд рублів буде витрачено на створення дитячих технопарків».

Зарплата вузівських викладачів теж збільшується, як і фінансування громадських організацій, які сприяють розвитку рівня освіченості населення країни. Тільки для розвитку товариства «Знання» держава виділяє 110 млн рублів.

На особливі стипендії у 2017 році в Росії можуть розраховувати найуспішніші вузи, які увійдуть в програму 5:100. Це проект, по якому фіксуються різні міжнародні рейтинги вузів. Ті наші вузи, що увійдуть до 2017-го в топ-100 таких рейтингів, отримають підтримку держави у розмірі 10,6 млрд рублів, в 2018 році це буде сума в 10,3 млрд рублів, в 2019-му — 10 млрд рублів. Чиновники від освіти прагнуть до результату, щоб у сотні лідерів було не менше п’яти наших вузів.

Література — це теж суспільствознавство

ЕГЭ по літературі на сьогоднішній день не входить до переліку обов’язкових. Але іспит стає все популярнішим, його з кожним роком обирає все більше випускників. Література — важливий предмет, вона дає і знання з історії розвитку суспільства, і з психології, соціології та багатьох інших аспектів. Не кажучи вже про її роль у формуванні громадянської позиції та вироблення навичок грамотної мови.

Від того, наскільки добре наші діти володіють літературною мовою, багато в чому будуть залежати їх майбутні успіхи у професії, у вузівському навчанні. А значить, і їх стипендії у 2017 році в Росії. Це випробування в 2015 році проходили 30 тисяч випускників, а в нинішньому його обрало вже близько 50 тисяч школярів.

Сьогодні на іспиті необхідно по уривку твору визначити, яке його літературний напрям, проаналізувати персонажів, назвати основні літературні прийоми, що використовує автор. Друга частина випробувань — твір, тему вибирають із трьох запропонованих.

Головна проблема, як вважають вчителі, неузгодженості програм з різних предметів. Простий приклад: розповідь Тургенєва «Муму» діти вивчають у 5 класі. Але їм дуже складно зрозуміти, чому головний герой слухається бариню, вбиває свою улюблену собачку, і тільки потім бунтує і йде від господині. Вони просто не знають, що таке кріпацтво, по історії це будуть вивчати через рік або два (по різним програмами). Тобто, вчителю літератури доведеться пояснювати цей історичний феномен. І добре, якщо це буде розумний педагог.

Ольга Васильєва, новий міністр освіти і науки, розповіла про майбутні зміни в цьому іспиті. З наступного, 2017/18 навчального року, у школярів не буде тестової частини ЄДІ. Два блоки завдань буде присвячені литературоведческому і порівняльно-образотворчого аналізу фрагмента твору. У заключної частини третьої їм належить розширене твір. Вибирати будуть вже не з трьох, а з п’яти запропонованих тем. Завдання непросте, оскільки треба буде не просто викласти основний зміст тексту, а й провести аналіз головних думок автора, аргументувати своє ставлення до героїв.