Ставка рефінансування ЦБ РФ на 2016 рік

У 2016 році рівень ставки рефінансування відповідає показнику ключової ставки, дане рішення ЦБ РФ затвердив у грудні минулого року. У січні регулятор залишив у силі поточне значення ставки – 11%. Переглянути своє рішення Центробанк зможе вже в березні.

Ідеальний шторм

Ставка рефінансування ЦБ РФ на 2016 рікСтавка рефінансування є ключовим інструментом Центробанку. З його допомогою регулятор визначає вартість рублевої ліквідності, що в свою чергу впливає на позиції вітчизняної валюти. На початку року ставка зберігається на високому рівні, що пов’язано з високим ступенем невизначеності.

За підсумками січневого наради ЦБ зберіг ставку на рівні 11%. Дане рішення відповідало прогнозам експертів, які сумнівалися в подальшому зниженні показника з урахуванням падіння нафтових котирувань.

Обвал нафтового ринку змушує ЦБ діяти максимально обережно. Регулятор намагається стабілізувати динаміку зростання цін, які чуйно реагують на коливання вартості російської валюти. В нинішніх умовах ЦБ буде складно утримати цільове значення інфляції. Раніше регулятор очікував уповільнення зростання цін до 4% до завершення 2017 року.

Російська економіка ще не завершила період адаптації до низьких цін на “чорне золото”. Розраховувати на поліпшення ситуації на сировинних ринках на даний момент не доводиться. Рівень нафтовидобутку продовжує випереджати поточний попит, який залежить від динаміки китайської економіки. Влада Піднебесної продовжують боротися з наслідками кризи, однак говорити про швидку перемогу поки передчасно.

Ще одним негативним фактором стало збільшення ставки ФРС. Якщо ситуації на нафтовому ринку продовжить погіршуватися, ЦБ буде змушений посилити монетарну політику.

Незважаючи на знецінення рубля на початку року, в січні інфляція сповільнилася до 10% проти 12,9% в грудні. За підсумками першого кварталу зростання цін складе 8-9%, що відповідає попереднім прогнозам експертів Центробанку.

Крім зростання цін, політика регулятора враховує нинішню динаміку російської економіки. Тривалий період низької вартості нафти призведе до подальшої рецесії. Крім того, рівень ставки рефінансування на 2016 рік визначається виходячи з наявного боргового навантаження. У поточному році знизилися платежі вітчизняних компаній з зовнішньої заборгованості. Однак закредитованість представників бізнесу залишається на високому рівні.

Новий підхід

З 1 січня 2016 року ставка рефінансування дорівнює ключової ставки. Відповідне рішення Центробанк прийняв у грудні минулого року. У подальшому зміна ставок буде відбуватися одномоментно і на рівні величини. До цього ставка рефінансування становила 8,25%, що було істотно нижче діючого рівня ключової ставки.

Регулятор може переглянути рівень ставки вже в березні нинішнього року, коли відбудеться чергове засідання Ради директорів. На думку експертів, майбутнє рішення ЦБ буде продиктовано динамікою ринку “чорного золота”. Якщо не станеться чергових потрясінь, вітчизняна економіка зможе адаптуватися до нинішніх цін на сировину протягом двох-трьох кварталів. В такому випадку позитивна тенденція відновиться на початку 2017 року.

Подальше зниження нафтових котирувань призведе до підвищення інфляційних ризиків, що змусить ЦБ посилити монетарну політику. Реалізація даного сценарію виключає поступове зниження ставки, що призведе до додаткових негативних наслідків для економіки.

Зміна ставки рефінансування в 2016 році буде визначати вартість кредитних ресурсів. Поки показник утримується на високому рівні, позикові кошти залишаються дорогими, що стримує зростання російської економіки. Для поступового зниження ставки потрібно поліпшення ключових параметрів:

  • відновлення нафтових котирувань;
  • стабілізація валютного ринку.

В іншому випадку зниження ставки може призвести до нових потрясінь для російської валюти та економіки. Зниження вартості рублевої ліквідності може прискорити зростання цін, що виступає однією з головних загроз в нинішніх умовах.

В кінці минулого року ЦБ ухвалив рішення зрівняти значення ключової ставки та ставки рефінансування. Надалі обидва показника будуть змінюватися одночасно і на однакову величину. Зниження вартості заставних ресурсів дозволить стимулювати економічне зростання, однак цей сценарій можливий при стабілізації сировинних ринків.

Сьогодні ставка рефінансування ЦБ РФ зберігається на рівні 11%, що пов’язано з падінням нафтових котирувань на початку 2016 року. У березні регулятор визначиться з подальшою долею показника. При цьому Банк Росії буде враховувати динаміку нафтового ринку, тенденції російської економіки та інфляційні очікування.

Читайте також:

» Прогноз курсу долара і євро на 2016 рік в Росії

» Прожитковий мінімум в Москві в 2016 році

» Індекс споживчих цін на 2016 рік