Що буде з економікою Росії в 2017-2018 роках?

Що буде з економікою Росії в 2017 2018 роках?МВФ у доповіді «Перспективи розвитку світової економіки», опублікованому в липні, спрогнозував зростання економіки Росії за підсумками 2017 року на 1,4%. Експерти назвали головним фактором, що дозволив російській економіці перейти в стадію зростання, що зросли ціни на нафту.

Середня вартість нафти Urals в даний час складає більш $50 за барель. У теж час, за прогнозом МВФ, найближчим часом нафта почне дешевшати. Давайте з’ясуємо, чи продовжить економіка Росії зростання.

Зростання видобутку нафти

Нагадаємо, в травні відбулося істотне зниження вартості нафти, що було обумовлено об’єктивними факторами. Головний з них — зростання видобутку, що спричинило збільшення обсягу пропозиції. У разі продовження цієї тенденції, варто очікувати подальшого зниження вартості чорного золота.

У червні Вища школа економіки (ВШЕ) опублікувала доповідь «Коментарі про державу і бізнес». У ньому вони не змогли спрогнозувати подальші світові ціни на нафту. Між тим, вони виявили певні макроекономічні фактори, що дозволяють розраховувати на зростання російської економіки.

Головним фактором названий зростання промислового виробництва.

Згідно з даними Росстату, ще в травні Індекс виробництва товарів і послуг базових видів економічної діяльності збільшився на 1,5% в порівнянні з попереднім місяцем. Цей показник містить такі базові складові:

 • виробництво — збільшилась на 2,8%;
 • будівництво — збільшилася на 2%;
 • оптова торгівля — збільшилася на 1,5%.

Позитивні фактори в сфері промисловості

У промисловості відзначені наступні позитивні тенденції:

 • зростання реальної заробітної плати на 5-7%;
 • підвищення рентабельності продажів у промисловій сфері;
 • зниження темпів зменшення зайнятості.

Зростання реальної заробітної плати, у свою чергу, виступає стимулом споживчого попиту, що є головною складовою ВВП.

При цьому експерти ВШЕ відзначають, що відновлення промисловості — тривалий процес. У зв’язку з трудомісткістю і величезним масштабом промислових галузей, нинішні позитивні показники фактично не надто вагомими, вважають експерти ВШЕ.

Санкції — це добре чи погано?

На думку економістів, саме санкції і контрсанкции є одним головним чинником, стримуючим розвиток економіки і не дозволяє робити точні економічні прогнози.

Планка економічного зростання

Як сказано вище, МВФ прогнозує зростання російської економіки в 2017 році на 1,4%. Центробанк РФ прогнозує 1,3-1,8% зростання.

На думку економістів, це невисокий показник, в якому до того ж не враховані ризики внутрішніх і зовнішніх потрясінь. Але і це, на думку експертів, є непоганим результатом для російської економіки.

В даний час зростання являє собою процес відновлення після найсильнішого інвестиційного спаду. І головну роль у цьому процесі мають відіграти конкурентоспроможні на світовому ринку галузі промислового виробництва, а також інвестиційна сфера.

Головні негативні чинники

На думку незалежного економіста Дмитра Мірошниченка, головними чинниками, стримуючими розвиток російської економіки є:

 • висока вартість кредитів;
 • високе податкове навантаження;
 • висока адміністративна навантаження;
 • недостатність стимулювання прямих іноземних інвестицій;
 • висока частка державного капіталу в економіці.

Д. Мірошниченко особливо акцентував увагу на останньому факторі. Він нагадав, що історія людства довела, що розвиток економіки забезпечується приватними інвестиціями, держава ж в цьому процесі відіграє допоміжну роль. У Росії частка державного капіталу в економіці становить близько 65-70%.