Середньооблікова чисельність в 2016 році

Першим звітом, який представники бізнесу подають в 2016 році, є дані про середньооблікової чисельності (ССЧ) працівників. При цьому установи готують звіт в обов’язковому порядку, а індивідуальні підприємці тільки за умови залучення персоналу.

Середньооблікова чисельність в 2016 роціОсобливості розрахунку

Принципи розрахунку показника визначені наказом Росстату. Чисельність за рік розраховується за наступною формулою:

(ССЧ (месяц1) + ССЧ (месяц2) + … + ССЧ (грудень)) / 12;

Якщо компанія здійснювала свою діяльність не повний рік, формула залишається без змін. Знаменник є константою, навіть якщо компанія здійснює свою діяльність всього кілька місяців.

ССЧ за певний місяць розраховується як сума ССЧ працівників, які відпрацювали повний та неповний день. При цьому розрахунок показника для кожної категорії працівників має свої особливості.

Повний робочий день

ССЧ працівників з повною зайнятістю визначається як сума ССЧ на кожну дату, розділена на загальну кількість днів. При цьому не має значення, який характер роботи виконував співробітник: сезонна, постійна, тимчасова і т. д. Крім того, беруть участь у розрахунку працівники, які знаходяться на лікарняному або у відрядженні. Також враховуються працівники, які здійснюють діяльність на дому.

Список осіб, які не беруть участь у розрахунку:

 • зовнішні сумісники;
 • власники без зарплати (якщо власник знаходиться в штаті, то потрапляє в розрахунок на загальних підставах);
 • відпускники по вагітності або по догляду за дитиною;
 • учні, які знаходяться у відпустці за свій рахунок або направлені для проходження навчання самою компанією;
 • співробітники, які написали заяву на звільнення;
 • особи, які здійснюють свою діяльність у рамках договорів цивільно-правового характеру;
 • перекладені на роботу в інші установи.

Середньооблікова чисельність в 2016 роціНеповний робочий день

Для розрахунку ССЧ для працівників, які здійснювали свою діяльність неповний день, потрібно визначити кількість людино-днів. Показник розраховується для кожного працівника окремо: кількість відпрацьованих годин / фіксований норматив тривалості робочого дня.

Одержаний результат перемножується на число відпрацьованих днів протягом місяця. Після цього можна визначити ССЧ для працівників з неповним робочим днем.

Приклад розрахунку

У компанії ХХХ застосовує 40-годинний робочий тиждень (8 годин в день). Дата реєстрації організації – 17 листопада. У період з 17 листопада по 30 листопада 25 співробітників працювало повний день, з 1 по 31 грудня – 28.

У грудні в компанії неповний робочий день працював 1 співробітник – 22 дні по 5 годин. Таким чином, середньооблікова чисельність для організації складе:

ССЧ (повний робочий день):

листопад = (25 чол. х 14 днів) / 30 днів = 11,67;

грудень = (28 чол. х 31 день) / 31 день = 28.

ССЧ (неповний день):

грудень = 5 чол.-годин х 22 дні / 8 годин / 22 дні = 0,63.

ССЧ за рік = (11,67 (листопад) + 28,63 (грудень))/12 = 3,36

Крім розрахунку показника, важливе значення має порядок подання звітності. При цьому представникам бізнесу варто враховувати терміни та можливі санкції.

Нюанси звітності

Дані про середньооблікової чисельності працівників подаються за підсумками попереднього року, що залишається без змін в 2016 році. Для цього потрібно заповнити відповідну форму звіту, яка включає в себе наступні відомості:

 • ІПН і КПП компанії або ВП.
 • Код та назва відповідної інспекції, в яку подається звіт.
 • Назва організації або ПІБ підприємця.
 • ССЧ в цілих одиницях. Якщо дробова частина, застосовуються стандартні правила округлення.
 • Повне ПІБ керівника компанії або ІП, дата, підпис і печатка.
 • Заповнений звіт за попередній рік подається до 20 січня. Виняток складає знову зареєстровані організації, які подають додатковий звіт до 20-го числа наступного після створення місяця. При ліквідації компанії відомості подаються не пізніше дати зняття з обліку.

  Несвоєчасна подача звітності призведе до штрафних санкцій:

  • для компанії – 200 руб. для самої організації і ще 300-500 руб. для керівника;
  • для ІП – тільки 200 руб.

  Бланк звітності за середньооблікової чисельності в 2016 році залишився без змін, його можна завантажити на нашому сайті.

  Істотні деталі

  Щорічна подача звіту ССЧ має ряд своїх особливостей. Для коректного розрахунку ССЧ та заповнення звітності варто враховувати наступні важливі нюанси:

 • Дану звітність подають усі компанії. Для ІП це є обов’язковим, якщо є наймані працівники. Ця норма вступила в дію з 2014 року.
 • Відомості за ССЧ не обов’язково здавати в електронній формі, якщо в компанії менше 100 співробітників. В іншому випадку використовується тільки електронна звітність. Якщо така компанія здасть звіт у паперовій формі, інспекція не буде брати її до розгляду.
 • Якщо в компанії не змінюється кількість працівників, вона все одно щороку подає звіт. Відомості подаються аж до ліквідації організації.
 • Компанія та її відокремлені підрозділи подають звіт в одну і ту ж інспекцію, в якій зареєстровано головний компанія. ІП здають заповнений звіт за місцем проживання.
 • Якщо звітність була здана з помилками, краще додатково подати правильні відомості. Це допоможе уникнути непорозумінь і штрафних санкцій.
 • У розрахунку враховуються працівники, які прийняті на місце працівника, що перебуває у декретній відпустці.
 • Звітність у паперовій формі можна подати як особисто, так і через довірену особу, яка завірена відповідним чином. Крім того, можна надіслати заповнений бланк цінним листом, що значно спрощує процес.
 • При здійсненні проміжних розрахунків для різних категорій співробітників ССЧ не відбувається. Тільки підсумкова цифра, яка переноситься до звіту, округлюється до цілої частини.
 • Першим регулярним звітом представників бізнесу є відомості ССЧ. Заповнений бланк подається до 20 січня, в іншому разі компанію або ІП очікують штрафні санкції. При цьому звіт подають всі організації і підприємці, які мають найманих працівників.

  Розрахунок показника здійснюється за формулою і має ряд своїх особливостей. Річний показник визначається як сума ССЧ за місяць, поділена на 12 місяців. Деякі категорії працівників не беруть участь у розрахунку, що не завадить врахувати представникам бізнесу.

  Для коректного заповнення та подання звітності потрібно врахувати нюанси, передбачені в чинному законодавстві.

  Читайте також:

  » Звітність в ПФР в 2016 році: зміни

  » План перевірок на 2016 рік: прокуратура

  » Зміни в трудовому законодавстві з 2016 року