Продовольчі картки в 2017 році для малозабезпечених сімей: кому дадуть?

Продовольчі картки в 2017 році для малозабезпечених сімей: кому дадуть?

Кому дадуть продовольчі картки в 2017 році?

З вуст глави Мінпромторгу Дениса Мантурова днями прозвучала інформація, що відомство займається розробкою плану соціальної допомоги населенню через введення продуктових карток. Відомо, що подібна практика існує в ряді інших країн, зокрема, у Сполучених Штатах. Росіяни старшого покоління пам’ятають, що продуктові талони були звичними реаліями життя в СРСР у складні періоди історії. Чим будуть відрізнятися нинішні картки, які аргументи за і проти? Кому дадуть продовольчі картки в 2017 році? Давайте розберемося в цих питаннях.

Родом з СРСР або США?

Продовольчі картки в 2017 році для малозабезпечених сімей серйозно відрізняються від талонів радянського часу. У всякому разі, з «мотивації». Історія країни знає декілька періодів, коли державі доводилося подібним чином допомагати своїм громадянам. Перший досвід припав на час після Жовтневої революції, на період так званого «воєнного комунізму». Тобто, картки ввели в умовах тотального дефіциту товарів, загрози цього масового голоду.

Потім були такі ж заходи в період Великої Вітчизняної та після неї. І нарешті, талони на вильоті радянської влади, в кінці 80-х і на початку 90-х – знову розруха, нестача продуктів і промислових товарів. Зараз ситуація інша – магазини на кожному кроці, полиці переповнені, але от купити продукти в потрібному обсязі і належної якості можуть далеко не всі сім’ї.

У наші дні в ситій і відносно благополучній Америці теж є категорії громадян, які потребують аналогічної мірою соціальної підтримки. У США талонна система працює вже більше 40 років. Спочатку, як і в СРСР, видавалися паперові талончики, але вони використовувалися як еквівалент грошей. Номінали були написані талони: долар, три та ін.

Потім американці перейшли на електронні картки. Але «дотується» як тоді, так і сьогодні, не кількість товару (як у нас в минулі часи), а визначена сума, яку можна витратити. Зараз їх місячний ліміт становить 125,5 долара. Вибір продуктів не обмежений: що хочуть, те й купують.

Допомога малозабезпеченим плюс підтримка виробника

Чи встигнуть ввести продовольчі картки в 2017 році для малозабезпечених сімей, поки питання. Рік тільки починається, і певні напрацювання вже є. Правда, і бюджет вже зверстано, але ж він складався з розрахунку нафтових доходів за ціною 40 доларів за барель. А вже в кінці минулого 2016-го вона стабільно трималася вище 50 доларів. У січні-лютому поточного року піднімалася вище 55, кілька опускалася, але не переходила планку в 50 доларів за барель. Тобто, поки доходи від нафтодоларів капають, додамо до цього, що і сам долар має пристойний «вага».

Що ж в принципі планують ініціатори соціального проекту? Як випливає з інформації Мінпромторгу, малозабезпеченим громадянам будуть видаватися електронні карти, на які щомісяця будуть зараховувати бали, еквівалентні 1400 рублів на одного члена сім’ї. Сума теж поки називається орієнтовна. Витрачати їх потрібно саме в «заліковий» місяць, збирати не можна, інакше не витрачені вчасно гроші «згорають».

Але є і приємні бонуси. Гроші можна примножити, поклавши на цю картку певну суму. Держава буде заохочувати таку турботу про сім’ю: на добровільно внесені гроші нарахують «премію» в 30-50% від суми доданої. Зняти їх назад не вийде, тільки витратити все на ті ж цілі – на харчування сім’ї.

Але і тут будуть певні рамки. Не вийде купити на ці карткові кошти багато товарів, які не увійдуть в розряд рекомендованих. А дозволено буде купувати за продовольчими картками вітчизняні продукти: рибу і м’ясо, молоко і молочну продукцію, овочі і фрукти російської «прописки».

Тобто, держава паралельно вирішує і другу важливу задачу – підтримує свого сільгоспвиробника. Наші аграрії, як правило, видають на-гора якісний, екологічний продукт, але поки він нерідко дорожче привізних делікатесів.

Складності ідентифікації та інші сумніви

Дорого – це не найголовніший спірний момент. Зрештою, покупцеві не платити зі свого гаманця. Але є й інші питання і сумніви.

Перше: як будуть визначати, чи є сім’я незаможної. Так, стандарти давно вироблені, діють при виділення субсидій на оплату комуналки і ряду інших заходів соцпідтримки. Вважають середній дохід (за останні 3 місяці) на члена сім’ї, включаючи в «дебет» не тільки заробітну плату дорослих, але і наявні посібники. Потім порівнюють її з прожитковим мінімумом в регіоні. Якщо дохід менше, значить, сім’ю відносять до категорії малозабезпечених. Якщо хоч на кілька копійок більше цього мінімуму, пільга у вигляді карток на продукти не покладена.

Зрозуміло, що існує солідна «прошарок» людей, які дуже близько біля цієї межі бідності, але не перевалили за неї. Будуть незадоволені. Хоча вони і зараз в такому ж положенні щодо інших пільг.

Але тут є ще один нюанс: заявлено, що не будуть відносити до розряду потребують ті сім’ї, де хтось із дорослих просто не бажає працювати. Ось це буде складно довести, по-перше.

По-друге, як бути з матусями-домогосподарками, які займаються сім’єю, дітьми? Вони не лентяйничают, а виконують дуже важливу соціальну функцію, особливо, якщо дітей кілька. Був момент, коли президенту пропонували ввести хоча б мінімальну допомогу для багатодітних мам, які не працюють, виховують дітей. Ця ініціатива десь застрягла в надрах законодавчого органу країни.

І останнє, воно ж перше: чи знайдеться достатньо коштів. За попередніми даними, в Росії набереться близько 16 мільйонів потенційних одержувачів продовольчих карток для малозабезпечених. А це 240 мільярдів рублів додаткового навантаження на федеральний бюджет.

Є ймовірність, що спочатку проект обкатають на якийсь пілотної території, а потім будуть приймати остаточне рішення.