Причини і наслідки скасування індексації пенсій робітникам пенсіонерам

Зниження цін на нафту, постійне підвищення курсу долара і євро, фінансова криза, що посилюється в усьому світі, все це змушує представників влади шукати спосіб економії федерального і місцевих бюджетів. Як повідомляли в новинах, неодноразово обговорювалося питання можливості скасування, зменшення чи заморожування тих чи інших соціальних виплат з державної скарбниці. Говорили і про те, що в 2016 році індексації пенсій працюючим пенсіонерам може не бути. І як повідомляють останні новини, таке рішення все-таки було прийнято.

Рішення про те, що регулярній та очікуваної індексації пенсій працюючим пенсіонерам не буде, викликало масу запитань у населення і журналістів. Тому спеціально для представників телевізійних та інших видів новин була дана прес-конференція. На ній прем’єр-міністр Дмитро Медведєв розповів також про особливості виплати пенсій працюючим пенсіонерам, про замороження накопичувальної частини пенсії та перспективи збільшення віку виходу на заслужений відпочинок у 2016 році.

Причини прийняття рішення Глава Уряду зауважив, що це не тільки вимушений, а й справедлива міра. Адже соціальні виплати з бюджету не є єдиним джерелом доходу для даної категорії громадян, вони отримують зарплату і не потребують додаткового збільшення посібників. Але така економія повинна дозволити підняти рівень життя тих, хто вже не в змозі працювати, провести індексацію пенсій не працюючим пенсіонерам. Цей крок комусь може здатися не зовсім правильним, однак, він відповідає сучасним фінансовим і економічним умовам, нагадав Дмитро Медведєв.

Згідно останніх новин, представники влади вирішили, що індексація страхових і соціальних пенсій непрацюючих пенсіонерів повинна пройти в два етапи. Спочатку, 1 лютого, так звана, нормативна, яка становить 4%. Хоча, рівень враховується бюджетом зростання цін на прийдешній рік становить 6,4%. А потім, враховуючи фінансову ситуацію в країні, імовірна ще одна індексація «за підсумками роботи за перший квартал 2016 року», повідомив глава Уряду Дмитро Медведєв. Однак, варто нагадати, що таке підвищення виплат стосується виключно тих, хто вже залишив роботу.

У зв’язку з фінансовою кризою і режимом економії федерального бюджету прийнято рішення про продовження заморозки накопичувальної частини страхової пенсії на 2016 рік. Такий проект підготували депутати Державної думи. Від цього громадяни Росії і їх інтереси не страждають, сказав прем’єр. Зате вигода для бюджету і тих, хто зараз є пенсіонером і чекає чергової індексації, очевидна. Також авторами програм новин було піднято питання про можливе збільшення віку виходу на заслужений відпочинок.

Справа в тому, що з кожним роком кількість пенсіонерів збільшується, а кількість працездатних рук – знижується. Якщо ситуація не зміниться, то незабаром тягар по забезпеченню старих гідною пенсією буде занадто важко для тих, хто до того моменту ще буде продовжувати працювати. Коштів на виплату допомоги ні в Пенсійному Фонді Росії, ні в державній скарбниці на ці мети не вистачить. Єдиний вихід, як повідомляють в останніх новинах, — це відстрочити вихід на заслужених відпочинок для майбутніх поколінь.

Прем’єр-міністр повідомив, і це вже не новина, що подібні обговорення йдуть, але відповідне рішення поки не прийнято. І навряд чи воно буде затверджено в 2016 році. Більш того, стало відомо, що якщо збільшення пенсійного віку і відбудеться, то воно буде плавним, поступовим і не торкнеться інтересів тих, хто вже пішов на заслужений відпочинок. Навпаки, це направлено на підвищення допомоги тим, хто вже не може працювати.

Зараз експерти намагаються визначити, у скільки років працівникові доцільно вирушати на заслужений відпочинок, і який варіант вигідний державі. Думають про те, щоб в рівній мірі збільшити вік виходу на пенсію для чоловіків і для жінок, або ж, зберегти певну різницю, враховуючи тривалість життя обох статей.

Зазначається, що останнім часом у зв’язку з підвищенням рівня розвитку медицини, тривалість життя зросла, що дозволяє продовжити і строк працездатності для активного населення.

Такі ж заходи обговорюють у багатьох країнах Заходу, Росія в цьому плані не є винятком. Багато зарубіжні аналітики заявляють про те, що підвищення пенсійного віку неминуче. Питання лише в тому, чи варто відкладати такий непопулярний крок на потім, посилюючи тим самим фінансове забезпечення Пенсійного фонду, або ж приймати заходи зараз, можливо навіть в 2016 році, поки не стало надто пізно – основна тема громадських дискусій.

Нагадаємо, що подібні рішення, в разі їх прийняття, будуть спрямовані на те, щоб скоротити кількість пенсіонерів, але поліпшити їх фінансове забезпечення, провести індексацію допомоги і, відповідно, підвищити їх рівень і якість життя.

Перспектива підвищення пенсій

Незважаючи на економічну кризу, складне фінансове становище в країні, а також всі перераховані вище причини скасування індексації виплат в 2016 році тим пенсіонерам, які продовжують працювати, незважаючи на вік, існує надія на те, що всілякі соціальні допомоги будуть розморожені, відновлені і навіть збільшені.

Як повідомляється в останніх новинах, у 2017 році пройдуть вибори в Державну думу. А ще через рік – громадяни будуть голосувати за майбутнього президента Російської Федерації. Всі партії і кандидати розраховують на підтримку, в першу чергу дорослого населення та пенсіонерів, які є найбільш політично активною групою. А щоб залучити такий, досить значний контингент виборців, що діють влади можуть використовувати підвищення індексацію пенсій різним категоріям бюджетників.

Сприятливі новини традиційно очікують бюджетників у рік виборів.

Однак, не варто спокушатися обіцянкам про індексацію пенсій на кілька відсотків, оскільки для збереження, а тим більше поліпшення якості життя, необхідно, щоб надбавка відповідала або перевищувала справжній рівень інфляції. На жаль, так відбувається далеко не завжди.

Від чого залежить розмір виплат?

Розмір індексації виплат в 2016 році залежить від рівня інфляції за попередній рік та обсягу коштів, що надійшли до Пенсійного Фонду. Останні суми безпосередньо залежить від сплати податків та інших відрахувань працюючих громадян, чим менше офіційні зарплати у діючих працівників, тим менше їх відрахування, і менше коштів для виплати пенсій пенсіонерам.

Треба відзначити, що останнім часом власних коштів Пенсійного фонду не вистачає на виплату допомоги всім, кому вони покладаються законом. Тому, відсутню суму доводиться компенсувати з державної скарбниці. Щоб змінити ситуацію, потрібно, щоб зменшилася кількість пенсіонерів, для цього необхідно збільшити термін виходу на заслужений відпочинок, хоча б на 5 років.

Інший варіант – збільшити збори до Пенсійного фонду з працюючих громадян. Ця міра багатьом працюючим громадянам не здається справедливою, вони і так скаржаться на надто високі податки, хоча в більшості Європейських країн доводиться платити значно більше.

Середня пенсія в майбутньому кварталі.

Фахівці вже озвучили розміри очікуваної середньої пенсії в 2016 році. Як повідомляють останні новини, вона складе від 13200 до 13370 рублів. Нехай комусь ці цифри і не здаються значними, однак, тим стареньким, які звикли рахувати кожну копійку, це помітна надбавка і привід для радості.

Прогнозувалося ще більш істотне підвищення пенсій в 2016 році, але світова криза наклала свій відбиток і про це говорити поки не доводиться. У зв’язку з падінням цін на нафтопродукти, підвищенням курсу долара і євро, можливий перегляд, як федерального, так і обласних бюджетів.

Чиновникам потрібно знайти способи скоротити витрати з держскарбниці, при цьому, по можливості, зберігши виплати і допомоги бюджетникам. Наскільки це вдасться зробити, і які будуть зміни, покаже тільки час. Проте, Російські влади дивляться в майбутнє з оптимізмом. Вони вже в 2016 році чекають плодів введення санкцій західними державами, в результаті чого Російська Федерація взяла курс на імпортозаміщення, почала нарощувати власні виробництва. Більш того, останні новини все частіше повідомляють про можливість зняття тих самих санкцій, які все-таки завдали певної шкоди економіці.

Очікується, що незабаром доходи федерального бюджету зростуть і перестануть настільки сильно залежати від коливань на ринку нафтопродуктів. Тоді більше коштів виділятиметься на соціальну підтримку громадян.