Податок на майно організацій з 2016 року

З 2016 року більшого числа організацій при розрахунку суми податку на майно доведеться використовувати кадастрову оцінку. Рівень ставки та повний перелік об’єктів, які переходять на застосування даної бази оподаткування, визначаються регіональними властями. При цьому представники бізнесу зможуть оскаржити несправедливу оцінку.

Різні бази

Розмір податку на майно залежить від двох показників: ставки і бази оподаткування. Ставку податку встановлюють регіональні влади, однак даний показник не може перевищувати 2,2%. Звітність з цього податку подається щоквартально. Організаціям необхідно враховувати два принципи визначення бази оподаткування:

 • середньорічна вартість;
 • кадастрова оцінка.

У першому випадку розраховується середньорічна залишкова вартість майна, яка в рази менше ринкового рівня. Починаючи з минулого року деякі регіони перейшли на новий принцип розрахунку податку – виходячи з кадастрової вартості. На відміну від середньорічної вартості, кадастрова оцінка максимально наближена до ринкових показників, що істотно збільшує розраховану суму податку. Дане нововведення забезпечить додаткове джерело фінансування для бюджету, який відчуває труднощі з наповненням після початку кризи.

Податок на майно організацій з 2016 року

Кадастрова оцінка може застосовуватися для наступних типів майна:

 • Ділові і торгові центри.
 • Об’єкти, призначені для торгівлі, надання побутових послуг та громадського харчування.
 • Житлові приміщення, які не є основними засобами (як правило, купуються для перепродажу).
 • У 2016 році у регіонів залишилося право визначати остаточний перелік видів майна, що підпадає під розрахунок податку виходячи з кадастрової вартості. Крім того, суб’єкт федерації може встановити певний ліміт, який дозволить платити податок за старими правилами для компаній, які володіють невеликими і середніми об’єктами приміщеннями.

  Якщо компанія, яка повинна платити податок на підставі кадастрової оцінки, продовжує здійснювати платежі на підставі залишкової вартості, то крім доплати, організації доведеться сплатити відповідну суму штрафу.

  Складна оцінка

  Для визначення принципу розрахунку податку на майно в 2016 році, юридичним особам необхідно зробити наступні кроки:

 • Визначити, перейшов чи регіон, в якому розташоване майно, на застосування кадастрової оцінки. Відповідний закон регіони повинні були прийняти до кінця минулого року.
 • Уточнити, підпаде конкретне приміщення під критерії, зафіксовані в законі.
 • Переконатися, що даний об’єкт є в переліку майна, оподаткування якого буде відбуватися за новою процедурою. Даний перелік опубліковано на офіційному сайті кожного регіону.
 • Податок на майно організацій з 2016 року

  Представникам бізнесу варто враховувати наступні нюанси, які безпосередньо впливають на розраховану суму податку:

  Якщо фактична площа, яка використовується під торгову або ділову діяльність, менше 20% від сумарної площі, то організація має право сплачувати податок виходячи із залишкової вартості.

  З допомогою незалежного оцінювача організація може знизити завищену вартість, яка використовується в якості бази оподаткування. Для цього потрібно подати заяву в Росреестр і докласти відповідну оцінку. У разі відмови даної інстанції переглядати вартість, потрібно звернутися в суд. Враховуючи нинішню судову практику, компанії мають всі шанси відстояти свої інтереси, використовуючи даний порядок.

  Податок на майно організацій з 2016 року

  Перехід на використання кадастрової вартості майна викликаний бажанням влади збільшити надходження в бюджет. Розвиток економічної кризи і зниження доходів від експорту нафти змушує чиновників знаходити альтернативні способи для фінансування витратної частини.

  У свою чергу представники бізнесу, які змушені перейти на новий принцип розрахунку, зіткнулися практично з десятикратним збільшенням суми податку. Враховуючи і без того складне становище багатьох компаній, додаткові відрахування стануть новим ударом по фінансовій стійкості багатьох організацій.
  Читайте також:

  » Ставка рефінансування ЦБ РФ на 2016 рік

  » ПДФО в 2016 році: які зміни

  » Новини економіки Росії сьогодні: що чекати в 2016 році