Підвищення МРОТ з 1 січня 2017 року в Росії – розмір

Підвищення МРОТ з 1 січня 2017 року в Росії   розмірВеличина МРОТ з наступного року буде прямо залежати від рівня прожиткового мінімуму в кожному окремо взятому регіоні. Порівняно з 2016 роком слід очікувати підвищення МРОТ з 1 січня 2017 року в Росії на 21%. Таким чином, сума МРОТ в середньому по Росії складе близько 7500 рублів в місяць. Головна проблема полягає в тому, що ця величина все ще нижче, ніж прожитковий мінімум.

За запевненнями уряду, мінімальна зарплата має зрівнятися за рівнем з прожитковим мінімумом, розрахунок якого провадиться виходячи з потреб працездатного населення, не раніше, ніж в 2020 році. Тим не менш, російська влада досі не представили законопроекти, в яких було б зазначено конкретний план по доведенню МРОТ до рівня прожиткового мінімуму.

Більш того, старанно замовчується той факт, що подібна невідповідність є грубим порушенням Трудового кодексу Російської Федерації. Згідно з чинним законодавством, зарплата нижче рівня прожиткового мінімуму може бути нарахована лише співробітникам на відрядній оплаті праці або працівникам не повну зміну. Незважаючи на те, що розмір МРОТ з 1 січня 2017 року в Росії, швидше за все, зросте, темпи цього росту не встигають за зростанням цін на предмети першої необхідності і продукти.

Не варто забувати, що від МРОТ також залежить сума відпускних і лікарняного. Особливо від цього страждають співробітники компаній, де «білі» виплати встановлені на рівні мінімальної зарплати, а інша частина окладу видається в конверті.

Що впливає на мінімальний розмір оплати праці?

На розмір МРОТ з 1 січня 2017 року в Росії впливає величина прожиткового мінімуму станом на перший квартал поточного року. Трудовий кодекс передбачає його щомісячний перерахунок і не допускає, щоб мінімальна зарплата була нижче встановленого рівня. Однак склалася на ділі ситуацію, яка не вписується в рамки російського законодавства, доводиться регулювати спеціальними урядовими проектами.

На сьогоднішній день найвищою мінімальною зарплатою можуть похвалитися жителі міст Магадана і Сахаліну, а найгірші показники зафіксовані в містах Калмикії і Мордовії.

Спочатку російські власті хотіли наблизити МРОТ до прожиткового мінімуму на 65%, але у такому разі ситуація тільки погіршилася. При подібному підході середня мінімальна зарплата по країні склала б у 2017 році всього 5775 рублів, що навіть нижче, ніж нинішня її величина.

За найоптимістичнішими прогнозами, баланс двох мінімумів буде досягнутий в 2020 році. Проте скептично налаштовані фінансисти сумніваються в реалістичності такого сценарію, посилаючись на високий ступінь невизначеності у вітчизняній економіці на тлі тривалої кризи.

Формування МРОТ в 2017 році

Питання про оперативне збільшення мінімальної зарплати в Росії вже піднімалося Дмитром Медведєвим у нинішньому році. Наприкінці березня прем’єр-міністр обіцяв, що величина МРОТ буде доведена до 7500 рублів вже до червня 2016-го і запевняв, що держава володіє достатньою кількістю коштів для підтримки позитивної динаміки в 2017 році.

Відповідний законопроект був прийнятий Держдумою. Голова трудового комітету Ольга Баталіна зробила уточнення, що підвищення МРОТ з 1 січня 2017 року в Росії торкнеться поки що не всіх росіян, а тільки працівників, які перебувають на муніципальної, державної та економічній службі.

Мінімальна зарплата з прив’язкою до регіону

У 2017 році вступлять зміни в законодавство, згідно з яким МРОТ буде встановлюватися не по всій Росії, а для кожного окремо взятого регіону. Дану міру слід визнати доцільною, адже прожитковий мінімум сильно відрізняється в різних частинах країни. Тому не зовсім коректно встановлювати однакову мінімальну зарплату, наприклад, для Москви і Мордовії.

Прийнятий в березні 2016 року законопроект, яким передбачено підвищення МРОТ на 21%, торкнеться всього лише одного мільйона російських працівників, влаштованих здебільшого на державній службі. Подальшого підвищення мінімальної зарплати слід очікувати вже у 2017 році.

Якщо взяти до уваги динаміку останніх років, можна сміливо стверджувати, що в Москві і в Санкт-Петербурзі мінімальний розмір оплати праці складе вище 7500 рублів, про які йшла мова раніше.

Найкраща ситуація в Криму, тут мінімальна зарплата буде відразу встановлена на рівні прожиткового мінімуму. Це передбачено одним з пунктів республіканського угоди. Що стосується інших регіонів, точні дати не прописані на законодавчому рівні, але певного поліпшення в наступному році очікувати все-таки варто. Працездатне населення Росії гостро потребує прискорення темпів приведення МРОТ у відповідність з прожитковим мінімумом.