Новини економіки Росії сьогодні: що чекати в 2016 році

Останні новини економіки Росії свідчать про поліпшення ситуації в сьогоднішніх умовах, однак що чекати від 2016 року на даний момент не ясно. Незважаючи на урядовий оптимізм, експерти не впевнені у швидке закінчення кризи. В наступному році може продовжитися негативна динаміка ключових показників.

Всупереч кризі

Новини економіки Росії сьогодні: що чекати в 2016 роціПогіршення динаміки російської економіки в 2014-2015 рр. пов’язано з негативним впливом зовнішніх факторів. В першу чергу це стрімке падіння цін на нафту, які обвалилися більш ніж в два рази. Крім того, діючі санкції обмежили доступ до світових фінансових ресурсів і технологій. На цьому тлі проявилися структурні проблеми вітчизняної економічної системи – дисбаланси між різними галузями, низька продуктивність праці, значне боргове навантаження і залежність рубля від цін на “чорне золото”.

Російська економіка змогла пройти період адаптації до нових умов, вважає прем’єр-міністр Дмитро Медведєв. На даний момент ситуація залишається прогнозованою і стабільною, що дозволяє розраховувати на швидке відновлення. У жовтні поточного року відновилося зростання ВВП (0,1%) і істотно сповільнилося падіння промвиробництва.

У Мінфіні вважають, що економіка досягне свого “дна” в кінці поточного року. Вже в 2016 році відновиться зростання економіки Росії, свідчать прогнози чиновників. Мінекономрозвитку очікує зростання ВВП на 0,7% в майбутньому році (на тлі падіння на 3,9% в 2015 році). З урядовими прогнозами погоджуються аналітики Barclays Capital. Етап рецесії підходить до свого завершення, і незабаром зміниться періодом зростання.

У свою чергу аналітики Standard & Poors прогнозують зростання російського ВВП на 0,3% у наступному році. Основним негативним фактором залишиться збереження низьких цін на нафту. При цьому уряд буде змушений посилювати кредитну та бюджетну політики.

Крім відновлення зростання ВВП в 2016 році істотно сповільниться інфляція (6,4%) і стабілізується курс долара (63,3 руб./дол.), вважають у МЕР. Однак частина експертів припускають збереження негативних тенденцій в майбутньому році, що позначиться на динаміці показників.

Песимістичні оцінки

Економіка Росії в 2016 році може продовжити своє падіння. Міжнародні аналітики очікують скорочення ВВП, що триватиме до 2017 року.

Експерти МВФ чекають подальшу рецесію на рівні 0,6% в 2016 році, хоча раніше прогнозували відновлення зростання. Екс-глава Мінфіну Олексій Кудрін допускає більш істотне падіння ВВП, яке може досягти 1%. Аналітики банку HSBC також вважають, що в наступному році російську економіку чекає падіння. Згідно з їх оцінками, ВВП скоротиться на 2%.

При цьому різні галузі по-різному будуть реагувати на складну економічну ситуацію. На думку глави Ощадбанку Германа Грефа, в наступному році з труднощами зіткнуться будівельні компанії, авіаперевізники та представники автомобілебудування. Багато з них змушені обслуговувати валютні борги, що може стати причиною банкрутства. Крім того, банківський сектор також відчуває наслідки кризи, в результаті якого нові фінансові установи будуть змушені визнати свою неплатоспроможність.

Однією з основних проблем в 2016 році залишається фінансування бюджетного дефіциту. Незважаючи на жорсткий режим економії, видаткова частина перевищує доходи на 2,2 трлн руб. Фінансувати цей розрив планується за рахунок коштів Резервного фонду, які можуть закінчитися вже в наступному році, попереджають в Мінфіні. За прогнозами чиновників протягом 2015 року резерви скоротяться на 2,6 трлн руб. Також в наступному році знизяться запаси Фонду національного добробуту.

Ще одним важливим питанням залишається вартість нафти в наступному році. Затовареність ринку та жорстка конкуренція продовжують чинити тиск на ціни, що може привести до чергового обвалу ринку.

Якщо ціни опустяться до 40 дол./бар., російській економіці не вдасться уникнути нових потрясінь, вважають в Мінекономрозвитку.

Прогнози уряду і деяких експертів для економіки Росії на 2016 рік свідчать про швидке припинення рецесії. Зростання економіки складе 0,3-0,7% в майбутньому році, після падіння ВВП на 3,9% у 2015 рік. Однак частина експертів вважають, що негативний тренд буде подолано не раніше 2017 року. У наступному році продовжиться скорочення ВВП в межах 0,6-2%. При цьому уряду доведеться вирішити ряд внутрішніх проблем, у тому числі пов’язаних з фінансуванням бюджетного дефіциту.

Читайте також:

» Нові гроші в Білорусі в 2016 році

» Чи буде криза в 2016 році в Росії

» Індекс споживчих цін на 2016 рік