Нова хвиля грипу в Москві в 2016 році

Грип, що почався в січні 2016 і триває в лютому в Москві, розбурхав сучасну громадськість. Епідемії свинячого грипу були зафіксовані і до цього, але не настільки широко і швидко вони поширювалися, що і хвилює нині Міністерство охорони здоров’я країни.

Епідемія грипу поширилася по всій Росії, і столиця не стала винятком за рівнем захворюваності. Особливу роль у статистиці захворюваності відіграє свинячий грип H1N1. Він небезпечний не тільки завдяки більш важкій клінічній картині захворювання, але і з-за значного ризику виникнення серйозних ускладнень. Це змушує медиків вживати екстрених заходів із запобігання поширення епідемії. Так, освітні та медичні установи ввели карантин через стрімкого поширення грипу в 2016 році в Москві і області.

Місце народження небезпечної епідемії

В цей раз епідемія грипу прийшла в країну з сусідньої України, де досягла не менш масштабних рівнів і містить у собі штам, який вирував у 2009 році. Зараз цей вірус мутував і видозмінився.

Перший випадок захворювання на свинячий грип був зареєстрований в Новому Уренгої, де літній чоловік, через тиждень після виникнення симптомів, звернувся до лікаря зі скаргами на нездужання. Таке зволікання виявилося смертельно небезпечним: у нього діагностували двосторонню пневмонію, важку інтоксикацію. В цей же день пацієнт помер. Так трагічно свинячий грип почав шлях по країні.

Структура захворюваності

Зараз рівень захворюваності в столиці Росії досяг епідеміологічного рівня. Про це повідомляє головний санітарний лікар міста Олена Андрєєва. У документі, опублікованому 3.02.2016, сказано, що рівень захворюваності подолав порогову величину і перевищив її на 38%. Причому 60% всіх випадків захворювання припадає на дітей. Тому відомство ввело в 2016 році карантину в школах міста Москви, за попередньою інформацією він триватиме до 10 лютого. Якщо ситуація не зміниться в кращу сторону, він буде продовжений.

При цьому раніше управління Росспоживнагляду оголосило про те, що рівень захворюваності в Московській області по грипу та гострих вірусних захворювань подолав рубіж у 50%. У 40 пацієнтів був виявлений вірус свинячого грипу. До того ж відомство повідомляє, що в структурі циркулюючих гострих вірусних захворювань переважає частка вірусу грипу А H1N1. Інші штами представлені в незначних кількостях.

Нова хвиля грипу в Москві в 2016 році

Профілактика

Міністерство охорони здоров’я поінформувало громадськість про розробку і впровадження нових заходів щодо профілактики, але вони не завжди ефективно працюють. Наприклад, карантин в Москві, що почалася в 2016 році, спричинив за собою закриття шкіл, дитячих садків, медичних закладів. Лікарі рекомендують уникати місць масового скупчення людей. У лікарнях міста та області ввели екстрені заходи, що сприяють припиненню поширення епідемії:

 • для хворих, в яких діагностовано гострі вірусні захворювання та грип, передбачені спеціалізовані одномісні палати, що знижує ризик поширення інфекції всередині лікарні.
 • У багатьох відділення запроваджено карантинні режими: їх відвідування дозволено тільки медичному персоналу і самим хворим, вхід для відвідувачів обмежений.
 • У поліклініках та інших медичних центрах для здорових громадян створені спеціальні бокси з ізольованим входом.
 • Всі лікарні забезпечені додатковими резервами засобів індивідуального захисту, яких, за словами Міністерства, має сповна вистачити для лікарів і пацієнтів.
 • Свинячий грип, що вибухнула в Москві на початку 2016 року, призвів до того, що тепер всі лікарні працюють 6 днів на тиждень, навіть в неділю в клініках залишаються бригади чергових лікарів для надання екстреної допомоги особам, яких підозрюють свинячий грип.

Епідемія грипу призвела не тільки до збільшення числа хворих, але і підвищила кількість летальних випадків. За даними Моз, станом на 1 лютого 2016 року в Москві і ближньому Підмосков’ї померли 12 осіб, безпосередньо в столиці – 7. В цілому по країні виявлено понад 100 смертельних випадків, серед яких переважають вагітні жінки і діти. Гранично уважними лікарі рекомендують бути особам, які перебувають у групі ризику, а саме:

 • вагітним і дітям до 7 років – серед всіх випадків летальних випадків і серйозних ускладнень задіяна в основному ця група населення;
 • літнім людям старше 55 років;
 • особам, страждаючим захворюваннями серцево-судинної системи та іншими хронічними недугами.

Ще багато порад з профілактики свинячого грипу ви зможете прочитати на нашому сайті тут.

Клінічна картина

Більшість летальних випадків зумовлена пізнім зверненням пацієнтів за допомогою, самолікуванням. У випадку зараження свинячим грипом будь-яке зволікання може стати фатальним. Це зумовлено структурою вірусу, потрапляючи в кров, інфекція миттєво розноситься по всьому організму і досягає легенів. Тут відбувається її персистування – вірус розмножується в альвеолах, викликаючи в них геморагій, крововиливи, некроз і загибель. Це обумовлює розвиток головного грізного ускладнення грипу – пневмонія, яка в 90% випадках є причиною летальних випадків.

Крім простих заходів особистої профілактики, лікарі не рекомендують нехтувати вакцинацією. Звичайно, вакцина на 100% не захищає від зараження, але, якщо все-таки вірус грипу потрапить в організм, імунна система швидше реагує і виробляє специфічний імунний відповідь. При цьому збільшується ймовірність того, що організм самостійно впоратися з хворобою, без допомоги противірусних препаратів.

Симптоми і лікування

У 2016 році епідемія грипу в Москві стрімко розвивається. Важливо вміти розрізняти симптоми свинячого грипу від проявів звичайного ГРВІ, адже вони дуже схожі:

 • головний біль;
 • сильна лихоманка і озноб;
 • біль у м’язах і суглобах;
 • загальне нездужання;
 • порушення апетиту;
 • закладеність носа і нежить.

Для вірусних захворювань характерно розвиток кон’юнктивіту та диспепсичного синдрому, який супроводжується:

 • нудотою;
 • блюванням;
 • печією;
 • діареєю;
 • болем у животі.

Лікування ГРВІ в умовах епідемії повинно проводитися в стаціонарі під наглядом медичного персоналу. Його необхідно починати через 48 годин після появи перших симптомів захворювання – в цьому випадку збільшується шанс на повне одужання без розвитку ускладнень.

Лікарі рекомендують в цілях профілактики уникати місць масового скупчення людей, не нехтувати індивідуальними засобами захисту: носити маски, регулярно змінюючи їх, приймати противірусні препарати для профілактики і загальнозміцнюючі засоби – вітаміни, перейти на правильне і збалансоване харчування.

Свинячий грип – серйозне захворювання, тому вимагає більш ретельного обстеження, діагностики, лікування і профілактики. При перших же ознаках захворювання слід негайно звернутися до лікаря, щоб уникнути розвитку ускладнень. Будь-яке захворювання легше запобігти, ніж вилікувати, тому в умовах епідемії рекомендується бути гранично уважними і обережними, ретельно берегти своє здоров’я.

Читайте також:

 • Свинячий грип в Санкт-Петербурзі
 • Свинячий грип в Краснодарі