Нова планета в Сонячній системі 2016

Недавнє повідомлення про те, що в 2016 р. виявлена нова планета в Сонячній системі, приємно здивувало науковий світ. Для вивчення Всесвіту вчені багато років використовують сучасні телескопи, але такі гучні відкриття в галузі астрономії трапляються вкрай рідко. Воістину видатним стала заява співробітників Каліфорнійського технологічного інституту Костянтина Батыгина і Майкла Брауна, які знайшли непрямі докази існування на навколосонячній орбіті гігантського космічного об’єкта. Передбачувана дев’ята планета рухається на ще більшій відстані від Сонця, що не підпадає під формальне визначення планети Плутон.

Припущення про існування невідомого величезного небесного тіла, що знаходиться десь на периферії Сонячної системи, виникали у астрономів протягом десятиліть, але достовірні підтвердження таких ідей не були знайдені. Вчені виявили нового гіганта в ході ретельного вивчення траєкторій малих небесних тіл, що рухаються в далеких просторах Всесвіту. На даний момент ще ніхто не зміг побачити цей об’єкт в телескоп.

Поки існування Планети Х доведено теоретичним шляхом. Матеріали про дослідження астрономів опубліковані 20 січня 2016 р. в щомісячному журналі Astronomical Journal. За словами рецензента наукової статті Алессандро Морбіделлі, який спеціалізується на динаміці орбіт небесних тіл в Університеті Лазурного берега в Ніцці (Франція), надані аналітичні матеріали були досить переконливі для опублікування сенсаційного повідомлення в науковій пресі. Поки астрономи не можуть вказати точне місце розташування гіганта, тому всі сили вони спрямували на його пошук.

Нова планета в Сонячній системі 2016

На шляху до відкриття

Ще 100 років тому астроном Персиваль Ловелл, який є одним з першовідкривачів Плутона, висловлював припущення про те, що на периферії Сонячної системи існує «Планета Х». Багато вчених були переконані в тому, що найбільш віддалені від Сонця об’єкти рухаються по нез’ясовним траєкторіях. Причому рух це відбувається в одному напрямку. Дане явище можна пояснити тільки наявністю величезного небесного тіла, а саме – планети, яка впливає на їх скупченість при обертанні навколо Сонця.

У своїй роботі вчені, відкрили нового гіганта, використовували ретельні спостереження за транснептуновым об’єктом 2012 VP113, проведені Скоттом Шеппардом і Чедвиком Трухільо ще в 2004 р. В ході цих спостережень відкритий так званий аргумент перигелію найдальших фізичних орбіт небесних тіл у Поясі Койпера. Фундаментальним моментом у дослідженні було те, що вивчаються орбіти спрямовані в одну сторону і практично однакові. Завдяки цьому астрономи змогли розрахувати орбіту Планети Х.

Нова планета в Сонячній системі 2016

Попередні дані про нову планету

За твердженням вчених, нова планета в Сонячній системі 2016 володіє наступними параметрами:

 • Її маса перевищує масу Землі в 10 разів.
 • Космічний об’єкт віддалений від Сонця в 20 разів далі, ніж Нептун.
 • Планета рухається по дуже витягнутій еліптичній орбіті.
 • Повний оборот навколо Планети Х Сонця відбувається за 10-20 тис. років.
 • Мінімальна відстань від цього об’єкта до Сонця – 200 астрономічних одиниць.
 • У цього небесного тіла є супутники.
 • Вчені висунули припущення, що Планета ІКС сформувалася протягом перших 3 млн років існування Сонячної системи, коли вона була повністю покрита газовою хмарою. Ймовірно, гігант складається з тих же складових, що і Нептун з Ураном. Таким чином, цей небесний об’єкт має вік 4,5 млрд років.

  За твердженням вихідця з Росії Костянтина Батыгина, Планета ІКС відрізняється колосальної масою. На сьогоднішній день її визначають як небесне тіло, домінуюче в периферичній частині Сонячної системи. Її гравітаційне поле чинить істотний вплив на орбіти руху небесних об’єктів, що знаходяться в Поясі Койпера. Такі висновки астрономи зробили на основі математичного моделювання.

  На даний момент, завдяки розрахунками вчених, нова планета 2016 володіє масою і загальними характеристиками, а її фізичні та хімічні властивості невідомі. За припущенням астрономів, її хімічний склад мало відрізняється від таких гігантів, як Нептун і Уран. Більш точні дані про Планету ІКС можуть бути отримані тільки при відправці до неї дослідницького космічного апарата типу New Horizons. Шлях до цього небесного об’єкту далекий, тому відомості про його фізико-хімічних властивостях будуть отримані нескоро.

  Обґрунтовані сумніви

  Багато колег астрологів, зокрема професор Хал Левінсон (Південно-Західний дослідного інституту в Боулдері (штат Колорадо), з нетерпінням чекають спостережень Планети Х в телескоп, оскільки вважають заяву К. Батыгина і М. Брауна про їх відкриття помилковим. При цьому його автори обґрунтовано зазначають, що виявити це небесне тіло в існуючі нині телескопи буде проблематично, оскільки воно перебуває на величезній відстані від Сонця. Таке видалення від Світила робить планету тьмяною, що і не дозволяє побачити її. Навіть спроби виявлення цього об’єкта з допомогою надпотужного телескопа Subaru (Гаваї) не привели до успіху.

  Астрономи-першовідкривачі покладають великі надії на Синоптичний оглядовий телескоп (Чилі), який повинен бути введений в експлуатацію в 2020 р. Ще однією трудністю у візуальному спостереженні Планети Х є те, що для виявлення об’єкта необхідно обстежити величезну частину неба, що займе не менше 2-3 років.

  Назва нової планети

  На даний момент існує лише теоретична модель планети, але сама вона не знайдена з допомогою телескопа, тому астрономи вважають питання про назву передчасним. Існує шанс, що відкриття за допомогою математичної моделі не підтвердиться. При цьому М. Браун і К. Батигін стверджують, що в разі підтвердження їх теорії вони довірять вибір назви відкритого ними небесного об’єкта світової громадськості.

  Відео про відкриття нової планети

  Читайте також:

  » Ванга: передбачення на 2016 рік

  » Список країн Шенгену в 2016 році

  » Сонячні затемнення в 2016 році