Ніч на Івана Купала один з найбільш таємничих свят

В слов’янських народів це свято збігається з Різдвом Івана Хрестителя, тому є одним із значущих свят. Спочатку він прийшов до нас з язичництва, але зараз є церковним і взагалі відзначається всім народом, і не тільки в Росії. Святкування його починається в ніч з 6 на 7 липня.
Цікаво, що про історію виникнення свята невідомо нічого до сьогоднішнього дня. Можливо, в її основу лягли стародавні обряди очищення, але після вже знайшли відповідність з днем Івана Хрестителя.


В день Івана Купала проводиться безліч язичницьких обрядів. Згідно з повір’ям, ця ніч наділена певною силою. Стихіями це свята є: вода, трави і вогонь, з кожною з яких пов’язані певні ритуали.

Вода

У давнину з настанням ночі все обов’язково купалися у водоймах, адже вважалося, що така вода віджене нещастя і додасть здоров’я. Якщо ж поблизу від села не було озера або річки, то топили бані, запарювали віники і таким чином очищалися. Заготовленими на Івана Купала віниками потрібно було використовувати аж до настання наступного свята. Також, по можливості, обов’язково занурювалися у води священних джерел.

Вогонь

Вночі запалювалися вогнища, які так само мали магічну силу. Розводили їх зазвичай по берегах водойм, щоб дві стихії змогли об’єднати свої сили. Навколо вогнищ водили хороводи, співали пісні і, звичайно ж, хлопці і дівчата стрибали через багаття. А розміри їх були не маленькі. Треба було стрибнути так високо, щоб не обпектися полум’ям – це обіцяло щастя.
Після того, як молоді люди закінчували веселитися, дорослі проводили між багать худобу, це повинно було відігнати недуги. Матері заздалегідь знімали з хворих дітей одяг і приносили її на святкові багаття, щоб спалити. Після цього обряду хвороби більше не повинні були чіплятися до дітей.

Трави

Всі трави, зібрані в ніч на Івана Купала, володіють чудодійною силою. Якщо їх заготовити, висушити, то згодом можна палити в приміщенні, де перебуває хвора людина. Це сприяло швидкому одужанню. Їстівні трави можна було вживати в їжу. Відомо, що самий знаменитий і загадкове рослина в ніч на Івана Купала – це квітка папороті. За легендою, він цвіте зовсім недовго, і знайшов його обов’язково відшукає скарб.

Ворожіння

Відомо, що святкової ночі плели вінки (з лопуха, іван-да-сестри та інших рослин). У кожен з вінків вставляли маленьку свічку або скіпу і стежили: якщо протягом швидко подхватывало вінок і стрімко відносило його від берега, і вона горіла довше за інших, то це віщувало швидке заміжжя, або довге, щасливе життя. Чий вінок запливав далі за інших, той і стане найщасливішим з гадающих. У тому випадку, коли вінок тонув, казали, що дівчина заміж не вийде в нинішньому році.


Дівчина може зібрати, не підглядаючи, букет квітів, покласти його під подушку, а вранці перерахувати кількість рослин. Якщо число трав буде не менше 12, то вона залишить отчий дім і вступить у шлюб. При бажанні, під подушку клали подорожник і примовляли: «Трипутник-попутник, живеш при дорозі, бачиш малого і старого, скажи мого судженого!». Уві сні прийде суджений.
Для виконання бажань особливо наполегливі перелазили через 12 парканів поспіль, не роблячи перепочинку. Дізнатися, бажання збудеться чи ні, можна було з допомогою миски водою і камінчика. На заході сонця над мискою з водою шепотіли бажання і кидали невеликий камінчик. За кількістю кіл визначали, виповниться загадане чи ні: парне означало «так».
Щоб дізнатися, чи будуть дві людини разом, брали будь-яку ємність (можна невеликий тазик). В нього кидали два бутона квітки, якщо вони расплывутся в різні сторони, то вважали, що закоханих чекає розлука.
Для тих, хто закоханий, існував досить екстравагантний спосіб привороту коханого. Потрібно тричі оббігти вночі навколо поля повністю голою. В цей час молодий чоловік буде бачити дівчину уві сні і вирішить, що вона і є його доля.

Народні повір’я

Щоб захиститися від злих сил, які особливо активні в ніч на Івана Купала, люди розкладали біля входу в житло (на порогах, підвіконнях) кропиву. Стійла, де перебували коні замикали, адже відьми могли вкрасти худобу і відправитися на них на Лису гору – місце своїх зборищ.


Мурашине масло, як вважали раніше люди, володіла цілющими властивостями, тому в свято Іоанна Хрестителя шукали мурашники і збирали це масло. Якщо розкласти рослина іван-да-мар’я по кутах вдома, злодій буде захищений від злодіїв. Згідно з повір’ям, брат і сестра будуть розмовляти один з одним, тому злодій завжди буде чути голоси.
Якими б не були ворожіння у ніч на Івана Купала, потрібно пам’ятати, що будь-яка спроба заглянути в майбутнє хоч і приваблива, але не заохочується церквою. Тому, подумайте добре, перш ніж почати гадати. А якщо вже зважилися, то вірте в результат, інакше ворожіння виявиться невірним.


Резюме:
Ніч на Івана Купала святкуватиметься з 6 на 7 липня.
Трави, зібрані на Івана Купала, володіють чарівною силою.
Обов’язковим ритуалом на свято є купання у водоймі.

Розкажіть про нас друзям: