Наступний 2018 рік – високосний, чи ні?

Наступний 2018 рік   високосний, чи ні?Народна чутка приписує високосним рокам нещасливий «характер». Вважається, що такі роки приносять неприємності в родині, невдачі в справах і навіть глобальні проблеми. У високосні роки, помічає наглядова народ, частіше трапляються природні катаклізми та техногенні катастрофи, починаються війни або, як мінімум, загострюються відносини між країнами. А як йдуть справи з роком 2018, варто від нього чекати подібних сюрпризів?

Що таке високосний рік: з історії питання

Відповідаючи на питання, 2018 рік високосний чи ні, спочатку розберемося, що означає саме це поняття і коли з’явився сам термін. Звичайний календарний рік триває 365 днів. Але раз в чотири роки настає пора високосного, тобто року, налічує 366 днів. Давайте зробимо короткий екскурс в історію, щоб зрозуміти, як і коли народився термін, і чому з ним пов’язано так багато забобонів.

Ще у 45 році до нашої ери Юлій Цезар вперше узаконив новий порядок рахунки тривалості року. Він доручив олександрійським астрономам провести ретельну «ревізію» пір року і інших тимчасових категорій. Тоді літочислення було досить складним, громіздким, а місяці календаря були не сонячними, як зараз, а місячними. До речі, назва «календар» походить «календам» — так у стародавніх римлян іменувалися в давнину перші дні кожного місяця.

Вчені попрацювали на славу. Підсумком копіткої стало уявлення про тривалість року, що складається з 365 днів і 6 додаткових годин. Ось цей-то шестигодинний «доважок» і ускладнював астрономам обчислення. Вони запропонували нову схему: нехай один раз на чотири роки в календарі виникає один додатковий день. 24 години якраз накопичуються за 4 повних річних циклу.

Цезар ідею прийняв. Зайвий день у високосному році стали додавати лютого, оскільки це найкоротший місяць: у студентські роки він триває 28 днів, у високосні – 29. Високосні завжди кратні чотирьом. Останній такий «довгий» рік припав на 2016-й, наступний прийде в 2020-м.

Ще одне уточнення: звідки пішла назва «високосний». Не вдаючись у деталі, нагадаємо, що рахунок днів у римлян був непростим. А додатковий день 29 лютого мовою астрономів того часу – це «другий 6-й день до березневих календ», на латині звучатиме як bis sextus: біс сектус або биссектилис.

До нас на Русь юліанський календар прищепили разом з християнством, від Візантії. А там звук «б» зазвичай трансформувався, вимовлявся як «в»: басилевс биссектилис — виссектилис. Російська традиція ще спростила вимова, звівши до поняття «високос(ний)».

Можна спокійно ставитися до цього, завдяки природу за зайвий подарований нам день, коли багато чого можна встигнути зробити. Але є чимало людей, які схильні довіряти народним прикметам, насторожено відносяться до року завдовжки в 366 днів. Однак, 2018-й – це самий звичайний рік не високосний.

Ніж «завинив» Касьян?

Додаткове 29 лютого ще називають днем Касьяна і вважають нещасливим, підозрюючи, що в цей період з людиною можуть трапитися різні неприємності.

Хто такий Касьян? Це Святий Іоанн Кассіан Римлянин, пам’ять якого відзначається 29 лютого, у високосний рік. Він жив у V столітті, був истым проповідником чернечого життя і автором 12 книг про долі єгипетських і палестинських ченців і багатьох інших книг релігійного змісту.

Касіян був дійсно праведником, не даремно його називали святим. Але, як нерідко буває в нашому житті, в легендах йому дали абсолютно зворотні характеристики. Там він постає різко негативним персонажем. Може бути, тому що 29 лютого в російській народній свідомості – це ще й день Кащея Чорнобога. А він є яскравим представником темних сил у слов’янському пантеоні богів і інших посланців з іншого світу. Це уособлення вищого зла, холоду і темряви, божевілля і горя. Мабуть, «тінь» Кащея щільно лягла на образ Касьяна, ці характери змішалися у свідомості слов’ян.

Основні прикмети, прив’язані до високосному році

Народні повір’я свідчать, що у високосний рік не можна починати нічого нового. Зміни в цей період, вважали наші предки, принесуть лише проблеми, зайві безрезультатні клопоти, призведуть до збитків і незгод.

Тому-то настійно не рекомендувалося в такі роки міняти роботу і місце проживання, не можна вплутуватися в нові проекти і навіть заводити домашніх вихованців. На Русі вважалося поганою ідеєю починати будівництво будинку або навіть лазні, інший госпспоруди в такій «подовжений» період. Багато відмовлялися від подорожей, великих покупок, щоб не злякати удачу.

Сьогодні багато хто впевнені, що весілля, зіграна у високосний рік, обіцяє проблемний шлюб. Швидше за все, він буде нетривалим, незабаром розпадеться. Забобонні пари намагаються або встигати до нього, або відкладають офіційну церемонію і свято до наступного року.

Однак, ця прикмета працювала не завжди. Раніше саме високосний вважали роком наречених. Причому, існував цікавий звичай: дівчата могли самі вибрати судженого і посвататися до неї. А той не міг відповісти відмовою! Наречені нерідко в такі роки вибирали собі забезпечених женихів або юнаків, до яких живили ніжні почуття. На жаль, такі шлюби рідко були міцними. Часто вони ставали нерівними в економічному і соціальному плані, так і чоловіки, яких вели під вінець крім їх волі, рано чи пізно відігравалися на своїх других половинах.

Церква ж і тоді, і зараз ці забобони не заохочує. Та й за логікою речей, благополуччя сім’ї залежить, насамперед, від почуттів молодят і від їх відповідальності за прийняте рішення.

Що стосується вже не прийме, а астрологічних прогнозів, заснованих і на вплив світил, і на обліку, переосмислення досвіду попередніх періодів, то він цілком сприятливий. 2018-й, як ми вже зрозуміли, не є високосним роком. А головне, що розташування найближчих планет буде чинити на Землю благотворний вплив. Переважна більшість прогнозів зводиться до того, що цей рік буде більш стабільним, спокійним, успішним, ніж кілька попередніх проблемних років.