Мінімальна зарплата у 2017 році в Росії – підвищення з 1 січня 2017 року

Мінімальна зарплата у 2017 році в Росії   підвищення з 1 січня 2017 року

Мінімальна зарплата у 2017 році в Росії

Майже мільйон росіян зараз отримують заробітну плату на рівні мінімальної. Тому багатьох цікавить, як зміниться її розмір у 2017 році. До того ж, до МРОТ прив’язані розміри соціальних виплат, що теж дуже важливо.

МРОТ і мінімальна зарплата все ще не співпадають

У російському законодавстві є поняття МРОТ — мінімальний розмір оплати праці. За логікою, так і згідно з пунктом 1 статті 133 ТК РФ, мінімальна зарплата у 2017 році в Росії не повинна бути менше прожиткового мінімуму. Проблема в тому, що закон на цей рахунок допускає різночитання і навіть лазівки для роботодавців, навіть якщо таким є держава. І на ділі «мінімалка» поки ще відстає від рівня витрат, який треба б забезпечити громадянинові РФ, хоча б для забезпечення існування на мінімумі потреб.

Так, на початку 2015 року МРОТ становив 5 965 рублів, а на той самий період прожитковий мінімум ж працездатних росіян обчислювався 10 404 рублями. Це середня цифра по країні, в різних регіонах вона трохи відрізняється. На сьогоднішній день відношення цих основних соціальних показників – 57,3%. Зрівняти ці величини чиновники планують лише в 2020 році. Зараз, в кінці 2016 року, МРОТ дорівнює 7 500 рублів.

Мінімальна зарплата у 2017 році в Росії — обіцянки і реальність

Чи зміниться мінімальна зарплата з 1 січня 2017 року в Росії? Пам’ятається, напередодні виборів у Державну думу РФ, віце-прем’єр, який курирує в уряді соціальний блок, говорила про можливість підняття мінімальної зарплати у наступному році до 8 тис. 800 рублів. Хоча Ольга Голодець назвала цю цифру не десь в кулуарах, у виступі на Східному економічному форумі, вже тоді спостерігачі поставилися до заяви скептично.

Не той зараз економічне становище в країні, як би не хотілося вірити в протилежне. Вибори пройшли, бюджет на найближчі роки зверстаний. Що в ньому сказано про шукані цифри МРОТ? Близько 12 відсотків працездатного населення країни, на жаль, отримують зарплату в цьому розмірі або близько до нього. На цю величину «дорівнюють» при розрахунку низки соціальних виплат, вона є базовою при виплаті за лікарняними листками, по декретному відпустки.

Але, як випливає з офіційних планових документів, у першій половині 2017-го мінімальна оплата праці залишиться незмінною, на рівні нинішнього року. А з 1 липня очікується підвищення МРОТ лише на 4% (згідно з планованої інфляцією). Тобто, у другій половині наступного року розмір мінімалки буде 7 800 рублів. Це приблизно 69,5% від прожиткового мінімуму працездатного населення.

72% відсотка одержувачів МРОТ працюють в бюджетній сфері. Підвищення в 4 відсотки, звичайно, погоди не зробить, але навіть це стане значним навантаженням на бюджет країни. Федеральному бюджету доведеться розщедритися на 1,75 млрд рублів, а з коштів суб’єктів Федерації буде витрачено ще 3,45 млрд рублів.

Залишається сподіватися на зростання доходів від експорту енергоносіїв, тим більше що зараз нафта торгується за приблизно за 55 доларів за барель, а бюджет 2017-го зверстаний виходячи з ціни в 40 доларів. При сприятливих умовах, можливо, і ми знизимо рівень бідності в країні. А поки на 2017-1 він запланований у 13,9%.

Новообрані депутати Держдуми виношують ідею як підвищити рівень життя населення. Є ініціатива зобов’язати бюджети регіонів при розрахунку місцевих мінімальних зарплат ґрунтуватися на місцевих прожиткових мінімумах. Здійснивши цю задумку, можна відразу підвищити МРОТ на 20 відсотків. Ось тільки потягнуть регіональні бюджети таке навантаження, — велике питання.

Мінімальна зарплата в Москві і Московській області в 2017 році

У Москві МРОТ встановлює столичне уряд, погоджуючи цифри з представниками роботодавців і профспілок. У 2015 році переговори в рамках тристоронньої комісії були досить напруженими, але успішними. Вдалося досягти компромісу — домовилися про поетапне підвищення мінімальних зарплат. Вироблено відповідний графік. Згідно з ним, в четвертому кварталі 2016 року МРОТ столичних жителів складе 17 тисяч 300 рублів. Але і це теж не ідеальна цифра, адже прожитковий мінімум в столиці теж вище, ніж в середньому по країні, в той же період він становить 17 561 рублів. Виходить, що в 2017 році МРОТ для москвичів треба підвищити, мінімум, на 261 рубль.

Поки відповідних рішень по столиці не прийнято, але, швидше за все, вони підуть. А ось з трудівниками області справа йде гірше. Там теж підписано аналогічну тристоронню угоду, але тільки рівень мінімальної зарплати з 2015 року не змінювався, становить 12 500 рублів. Як йде справа у році прийдешньому, покаже час, поки у регіональних чиновників не помітно завзяття змінити ситуацію на краще.