Материнський капітал перетерпів в 2016 році деякі зміни

Як відомо, складна фінансова ситуація в світі і конкретній країні може спровокувати демографічна криза. Подібне вже траплялося в дев’яності, девальвація, дефолт і в результаті ціле покоління, обучающееся у напівпорожніх садках і школах. Завдяки відчутної підтримки держави ситуація з народжуваністю пішла на лад, а з набранням чинності програми материнського капіталу, безліч сімей задумалося про появу другого, третього і наступних дітей.

А що ж сьогодні? Черговий фінансова криза набирає обертів, ціни на нафту стрімко падають, а курси іноземних валют – зростають. Цього разу економіка вплине на особисте і сімейне життя громадян, і як держава буде підтримувати тих, хто зважиться стати мамами і татами відразу кількох малюків?

Продовження програми

Ще недавно молоді і не дуже батьки обговорювали завершення глобальної акції з виплати великих сум за народження другої, третьої і наступних дітей, вважали терміни, до якого часу необхідно завагітніти, щоб встигнути народити малюка на початку 2017 року і отримати заповітний материнський капітал в 2016 році. Говорила також про те, що такі виплати несуть дуже серйозне навантаження на федеральний бюджет, що стало особливо відчутно під час кризи. Однак, в своєму посланні Федеральним Зборам президент Російської Федерації Володимир Путін заспокоїв і обнадіяв населення. Він заявив, що ця акція принесла гарні результати, перевершила очікування, і має бути продовжена.

Дана програма стартувала ще у 2007 році. За цей час материнський капітал вже отримали 6,5 мільйонів російських сімей, в яких виховується, щонайменше, 13 мільйонів юних громадян. Як показують підрахунки, таким чином, вдалося збалансувати природне збільшення населення, зазначають представники влади.

Збільшення виплат

Програму не тільки не закривають, більш того, згідно останніх новин, розмір материнського капіталу планують збільшити. З 2007 року суму сімейного допомоги регулярно збільшували на кілька відсотків. Нагадаємо, що спочатку сума не перевищувала 250 тисяч рублів, а за 7 наступних років вона поступово зросла на 72%. Зараз сума одноразової виплати становить 453 тисячі рублів. У 2017 році має відбутися чергова індексація. З наступного року сімейна допомога досягне 480 тисяч, а в 2018-му – перевищить половину мільйона і буде дорівнює 505 тисяч рублів.

Ці кошти можна витрать як одноразово, так і частинами. У тому випадку, якщо родина витратила лише частину грошей, залишок буде індексуватися відповідно до рівня інфляції, що дозволить зберегти капітал і не дати йому знецінитись з часом.

Вкладення виплат

Зміни стосуються не тільки розміру материнського капіталу, але і статей, куди можна направити отриману суму.

Тепер одноразову виплату можна витратити на обладнання квартири у відповідності з потребами дитини-інваліда.

Для людини з обмеженими можливостями можуть знадобитися пандуси, поручні та інші дорогі перетворення і пристосування. Такі зміни в закон були внесені зовсім недавно, але вони вже знайшли відгук у багатьох сім’ях. Адже сьогодні, на жаль, відсоток малюків, які з’являються на світ з тими чи іншими порушеннями, досить великий.

Таким чином, материнський капітал в 2016 році, як і раніше, дозволено вкласти в поліпшення умов проживання, у тому числі покупку, виплати по іпотеці, будівництво або ремонт наявних площ, на утворення одного з дітей або на формування накопичувальної пенсії матері. Плюс, завдяки внесеним змінам, на обладнання квартири для дитини-інваліда.

Серед всіх цих статей витрат, більшість сімей віддає перевагу витрачати суми материнського капіталу на купівлю житла або реконструкцію вже наявного. Такий вибір зробили більше половини одержувачів допомоги. Трохи більше 100 тисяч власників права на виплату направили її на навчання дітей. І лише 2,5 тисячі чоловік вирішили відкласти належні кошти на старість і перевести їх у Пенсійний фонд. Такі дані наводять деякі джерела масової інформації.

На вищому рівні обговорювалося питання про те, щоб взагалі залишити тільки один пункт, куди можна витрать материнський капітал. Це поліпшення житлових умов, так як він є найбільш популярним. А освіта в Росії вважається безоплатним, а тому не вимагає таких великих фінансових вкладень, як розмір мат-капіталу. Пропонували також дозволити переводити сімейна допомога в накопичувальну частину пенсії чоловіка, в тому випадку, якщо він єдиний усиновлювач другого і наступних дітей. Але ці зміни не були ухвалені, принаймні, поки що.

Регіональні виплати

Крім федеральної програми «Материнський капітал», практично в кожному суб’єкті РФ існує свій – регіональний аналог. Обсяги і масштаби, звичайно, не настільки істотні, як загальноросійського, але все ж є досить приємним і, що не мало важливо, корисним бонусом. Наприклад, в Івановській, Володимирській і Челябінській областях додатково сплачують по 50 тисяч рублів. Хоча, на окремих територіях сума доходить до половини мільйона рублів.

Як правило, це залежить від економічної ситуації в конкретно взятому регіоні, а матеріальний достаток сім’ї, як правило, значення не має.

Але тут винятком виступає Томської області, де гроші отримують тільки малозабезпечені громадяни. На Камчатці і в Мордовії отримують кошти не одноразово, а при появі кожного наступного дитини.

Нагадаємо, що такий бонус у розмірі материнського капіталу належить тільки тим батькам, у кого з’явився вже другий, третій або наступна дитина. Варто відзначити, що мова йде не тільки про народження, але і про усиновлення неповнолітнього. Програма материнського капіталу вплинула також на збільшення випадків, коли вихованці дитячих будинків знайшли нову сім’ю. Позитивні результати акції не викликають сумніву. Необхідність продовження програми – теж. Скільки ж років проіснує даний проект покаже час, але багато в чому це залежить від економічної ситуації загалом по країні та в світі.