Курортний збір у 2017 році в Росії

Курортний збір у 2017 році в Росії

Курортний збір у 2017 році в Росії

З 1 березня 2017 року в країні вводиться курортний збір, тобто фіксована регіонами доплата, яка справляється з тих, хто вибирає вітчизняні місця відпочинку. Наскільки реально прорахувати всі організаційні тонкощі до зазначеного часу? Вирішить збір проблему поліпшення інфраструктури нашої туристичної галузі? Подивимося, що з цього приводу думають фахівці.

Історія питання

У вересні 2016 року президентом Володимиром Путіним було дано розпорядження уряду розробити алгоритм введення курортного збору у 2017 році в Росії.

Рішення визрівало давно, вважається, що ці кошти допоможуть у вирішенні комплексу проблем, що накопичилися в курортній сфері за останні десятиріччя.

Подібний збір в Росії з’явився в 1933 році, розмір його був 3 рубля. Через три роки його змінила туристична держмито, що діяла довгі роки в СРСР. У Росії до 2004 року діяв закон про збір, що дорівнює 5% від МРОТ. Але він толком не працював, а потім і зовсім був скасований.

Кілька разів представники курортної індустрії та керівництва Кубані, Ставропольського краю, Північного Кавказу, а згодом, і Криму зверталися до проблеми, але Держдума пропозиції не підтримувала. У депутатів були побоювання, що ці заходи можуть знизити туристичний потік в країні, а він і без того невеликий.

Але після чергового засідання Держради, присвяченого темі туризму і курортного справи, ініціативу підтримав Володимир Путін. Але він особливо обмовив, що кошти від збору повинні витрачатися суворо за цільовим призначенням. І він не повинен бути занадто високим, непосильним для відпочиваючих.

Вже до 1 березня 2017 у Федерального агентства з туризму з’являться нові права в частині реклами турпродуктів. А до 1 квітня 2017 року буде розглянуто питання про створення курортних територій випереджаючого розвитку. До 1 травня повинна з’явитися готова стратегія розвитку санаторно-курортного комплексу РФ.

Очікувані плюси нововведення

Курортний збір у 2017 році в Росії, як пояснюють автори законопроекту, став відповіддю на жалюгідний стан туристичної інфраструктури, в першу чергу, в Краснодарському краї та на Ставропіллі. Відпочивальники нарікають на слабкий сервіс та незадовільний стан готелів та санаторних комплексів. А державних інвестицій у галузь явно недостатньо, і в зв’язку з кризою, фінансування в найближчі роки краще не стане.

Курортний збір може стати логічним рішенням, допоможе підвищити якість послуг в даному кластері та збільшити потік відпочиваючих. Це особливо актуально на тлі часткового руйнування окремих пам’яток історії та архітектури.

Аргументи скептиків

Курортний збір у 2017 році в Росії навряд чи зможе вирішити накопичувалися десятиліттями проблеми, запевняють противники нововведення. Головний аргумент «проти» — це неминуче зростання вартості відпочинку в Росії після введення даного збору. Турпотоки по країні тільки-тільки почали зростати після тимчасового припинення туристичних зв’язків з Туреччиною і Єгиптом і на тлі зростання курсу долара і євро. Треба, навпаки, закріплювати цей результат, а не відлякувати людей зростаючими цінами. Фахівці Союзу туріндустрії Росії вважають, що необхідні зворотні заходи: податок для тих, хто віддає перевагу відпочинок за кордоном.

Але і цю новацію не схвалюють депутати, вважаючи її «сирий», поспішною. Як КС, так і інші фінансові важелі треба використовувати, попередньо зваживши можливі наслідки, вважають у Держдумі. Попередні спроби введення подібного збору не були реалізовані через високу затратність самої процедури його впровадження. Парламентарії також вважають, що готувати звіт про експеримент до 2021 року занадто пізно. Моніторинг, на їхню думку, слід здійснювати щорічно і регулярно коригувати ситуацію.

Проти курортного збору висловлюються: Росспоживнагляд; Мінекономрозвитку; Міністерство юстиції; Міністерство фінансів; Мінпромторг. Вони наводять приклади інших країн, зокрема Туреччини, Індії, Болгарії, де чудово обходяться без подібних зборів, приваблюють туристів доступними цінами і прийнятним сервісом. Введення КС в Росії «доб’є» індустрію туризму, запевняють аналітики цих відомств.

Розмір і деякі нюанси збору

В якості експерименту КС буде введений спочатку в чотирьох регіонах: в Криму і на Алтаї, в Краснодарському і Ставропольському краях. Розмір курортного збору залишений на розсуд влади регіонів, де розташовані такі об’єкти, як:

  • будинки відпочинку;
  • санаторії;
  • готелі;
  • пансіонати;
  • турбази.

Він не буде стосуватися юридичних осіб, дія збору поширюється лише на фізичних осіб, в тому числі, іноземних громадян. Ціна путівки для юросіб вже буде включати збір.

Який конкретно розмір курортного збору? Ряд фахівців вважають, що достатньо суми в 50-100 рублів. Інші відзначають, що заради такої суми взагалі не варто було починати новацію, оскільки вона насилу перекриє витрати на адміністрування. На місцях скрізь визначилися з розмірами зборів, вони різні. За рішенням керівництва Краснодарського краю з 2017 року запроваджується КС в 150 рублів. У Криму зупинилися на сумі 300 рублів.

Проект перераховує категорії пільговиків щодо сплати збору: це діти до 16 років; інваліди; відрядження; пенсіонери. Особливу увагу автори документа приділяють розділів, де строго розписані дані про напрямки, за якими можуть і повинні витрачатися зібрані кошти.