Календар знаменних дат на 2018 рік для бібліотекарів

Календар знаменних дат на 2018 рік для бібліотекарівБібліотеки були і залишаються центрами культурно-просвітницької роботи. Щороку в організації, плануванні цієї діяльності їм дуже допомагає календар пам’ятних дат. Відштовхуючись від ювілеїв видатних особистостей, історичних подій, інших цікавих дат, можна вибудовувати графік базових заходів. Давайте подивимося, що особливо цікавого в цьому плані нас очікує в 2018 році.

На роботу як на свято

Стороннім спостерігачам, мало знайомим з «кухнею» роботи цих фахівців, часто здається: життя працівників бібліотек – суцільне свято. Вони і справді часто проводять всілякі презентації, вечори відпочинку, зустрічі з цікавими людьми, вікторини та конкурси, ювілейні виставки і т. д. Тим більше, що підстав, і справді, вистачає: календар знаменних дат на 2018 рік для бібліотекарів пропонує їх не десятки, а сотні.

Маленький «фокус» в тому, що гості на ці свята життя приходять відпочивати, пізнавати щось нове, іноді – посильно брати участь. А бібліотекарям доводиться все це організовувати, готувати. Для початку – вникати в тему, вивчати, скажімо, біографії ювіляра, шукати ілюстративний матеріал, думати, як технічно яскравіше, повніше й цікавіше його подати.

Адже сьогодні навряд чи когось зацікавить годинна лекція навіть про дивовижну людину або унікальній події. Все треба красиво упакувати, подати, зацікавити. Особливо, якщо мова йде про молодіжної або дитячої аудиторії: тут бібліотекарю доводиться бути асом, віртуозно володіє засобами мультимедіа. І трохи психологом, щоб залучити до дійство гостей, щоб вони не залишалися байдужими.

Благо, приводів зібратися разом предостатньо. Кожен день календаря, за рідкісним винятком, несе потенціал відразу декількох дат, свят (світських і церковних), ювілеїв і т. д. Є з чого вибрати. Ось і наступний 2018-й буде дуже насиченим. Це і дати суспільно-політичного характеру, і події, пов’язані з літературою, мистецтвом, краєзнавчі «родзинки» і т. д.

Існують міжнародні десятиліття, присвячені певним темам, роки під «прапором» важливого явища, тижні, місяці і т. д. Цілком ймовірно, 2018 рік може пройти під знаком пам’яті Олександра Солженіцина. Йому в майбутньому році виповнюється 100 років, і фігура це дійсно світового масштабу.

У Росії, можливо, 2018-й стане роком театру, такі наміри є. Паралельно його можуть оголосити роком і єдності Росії. Або більш вузько: на щит піднімуть волонтерство та громадянську активність. Одне іншому ніяк не суперечить, ці іпостасі Часу і Суспільства цілком логічно доповнюють один одного. У сегменті міжнародних відносин, швидше за все, рік буде присвячений туризму між Росією та Індією.

Є привід відзначати, вивчати, міркувати

Дати – це не тільки веселі свята і ювілеї, це ще й цілком серйозні приводи поміркувати і повчитися не наступати на улюблені граблі, набратися досвіду, заявити про позиції. В цьому теж допоможе, стане підрядником календар знаменних дат на 2018 рік для бібліотекарів.

Серед пам’ятних приводів переосмислити ставлення до світу, а для працівників бібліотек – організувати вдумливі, серйозні заході – Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту (27 січня); Всесвітній день соціальної справедливості (20 лютого); Всесвітній день поезії (21 березня); Всесвітній день філософії (17 листопада); безліч подій церковного календаря. І, звичайно ж, такі глобальні приводи для загального збору як 23 Лютого 8 Березня, 9 Травня. Юному поколінню, на жаль, вже треба розшифровувати, що за ними криється, а для їх батьків та бабусь все зрозуміло і так.

Якщо погортати календар хоча б за січень, то там ми відшукаємо, крім довжелезних веселих новорічних свят, ще й, наприклад, День билинного Іллі Муромця. Як виявилося, він відзначається 1 січня. Чим не привід вийти на вулицю, побудувати снігові фортеці, позмагатися у силі та спритності. Зрозуміло, зняти на гаджети цей богатирський флеш-моб. Хто сказав, що заходи повинні обмежуватися стінами бібліотек? Ні, треба мислити ширше, кооперуватися з клубами, гуртками за інтересами, спортивними секціями – це всім на користь.

З 4 по 10 — Тиждень науки, техніки для дітей і юнацтва, в ці ж терміни організується і тиждень «Музей і діти». Ось де величезне поле для творчості, можливість залучити більше читачів. Адже багато хто навіть не підозрюють, наскільки цікаві книги є в бібліотеках. Де популярно, захоплююче розповідається про досягнення науки і техніки, а також про музейні шедеври.

А далі: День дитячого кіно, Святочна тиждень, День заповідників і національних парків, Міжнародний день «Дякую», День російської друку, Старий Новий рік. І ми з вами підступили тільки до середини січня. А саме в середині, 15 числа — День народження Вікіпедії! Справжній бібліотечний рай: вибирай будь-яку більш вузьку тему, «танцюй» навколо неї.

До речі, про танці. Ще раз відзначимо: бібліотека, звичайно, це місце для читання, вибору книг і проведення «академічних» спокійних заходів. Але не тільки! Ті ж Святки – відмінний привід згадати народні традиції, пісні, танці. Провести конкурс костюмів, фестиваль народних ремесел. У нас стільки талантів, а показати себе часто ніколи і ніде. В Святки адже прийнято обдаровувати гостей, от бібліотека й може стати центром, де всі зможуть показати, що вміють робити своїми руками, навіть продати свої вироби на широкій ярмарку. Тут же організувати майстер-клас, повчити бажаючих, наприклад, виготовляти ляльки-обереги або глиняні свистульки.

15 січня, між іншим, Всесвітній день «The Beatles». 17-го — День дитячих винаходів, 18-го – Всесвітній день сніговика, 21-го — Міжнародний день обіймів. Уявляєте, яке поле для творчості?

20 січня — День Автономної Республіки Крим. Тут можна і влаштувати диспут, як у старі добрі часи: що нам дало повернення півострова. 23-го — День почерку або, День ручного письма. Чим не привід влаштувати змагання з каліграфії? Наприклад, улюблені прислів’я та приказки згадати або хоча б виписати красиво книг. 24-го — Міжнародний день ескімо. Без коментарів. 25 — День російського студентства (Тетянин день).

І це ще далеко не всі, навіть з січня. А адже попереду ще 11 місяців!

Літературні й культурно-історичні дати 2018 року

Календар знаменних дат на 2018 рік для бібліотекарів – це безліч професійних і суспільно-політичних свят, і таких специфічних як День Рунета, День бабусі, Міжнародний день торта, Міжнародний день друзів, Всесвітній день вітру і т. д. Але все ж найчастіше предметом уваги установ культпросвета стають ювілеї письменників і поетів, музикантів і художників, а також роки народження їх творів.

25 січня 2018 року – 80-й ювілей Володимира Висоцького. Він був кумиром свого покоління, але і сьогодні є чимало людей, які істинно шанують його творчість. А для тих, хто з ним мало знайомий, ювілей може стати відкриттям, точкою відліку у набутті цілого світу його поетичних роздумів. Тут можна говорити про Висоцького, слухати і співати його пісні, влаштовувати поетичні баттли. І конкурси бардівської пісні свого регіону. Чому б не допомогти сьогоднішнім талантам здобути визнання, для початку – на місцевому рівні, а може, й вище.

8 лютого – 90-річчя В’ячеслава Тихонова, а 31 березня – 70 років Володимиру Винокуру. 4 квітня – 80 років від дня народження Іллі Резніка, 13 квітня – 70-річний ювілей у Михайла Шуфутинського. Ювілеї в 2018-му також відзначають Катерина Стриженова, Сергій Бодров-старший, Валерій Сюткін, Мадонна, Ілля Лагутенко, Наталя Крачковська і багато інші улюбленці публіки. Це наші сучасники, що не заважає їм бути впізнаваними, популярними, цікавими людям.

З ювілярів іншого плану – Сергій Капіца, фізик і просвітник, якому 14 лютого виповнилося б 90 років. 5 травня — 200 років з дня народження Карла Маркса – теж важлива віха в історії і можливість поміркувати про її примхи. 10 грудня – дуже важлива дата для російського спорту — 100 років з дня народження знаменитого російського хокейного тренера Анатолія Тарасова. Можна і потрібно говорити про наших великих досягненнях і сьогоднішні проблеми цього виду спорту.
Композитори-тріумфатори року, це відзначають різні ювілеї Антоніо Вівальді, Шарль Гуно, Джордж Гершвін, Жорж Бізе, Джакомо Пуччіні та ряд інших віртуозів різних епох і народів світу.

Важливі дати відзначають і літературні твори в 2018 році. Це 120 років з часу виходу в світ «Війни світів» Герберта Уеллса, 140-річчя «П’ятнадцятирічного капітана» Жюль Верна, 190-річчя пушкінської «Полтави» і ряд інших не менш чудових дат. Наприклад, 425 років тому Вільям Шекспір написав п’єсу «Приборкання норовливої». Її або хоча б уривок з постановки можна спробувати розіграти силами місцевої самодіяльності. Напевно буде дуже цікаво і повчально.

Письменники і поети, у яких «круглі дати» в 2018-му – це Іван Тургенєв, Гаврило Державін, Лев Толстой, Джордж Гордон Байрон, Еріх Марія Ремарк, Максим Горький, Федір Тютчев, Іван Єфремов, Борис Заходер, Валентин Пікуль, Михайло Задорнов і багато інших.

Нагадаємо, 11 грудня – столітній ювілей знаменитого письменника, Нобелівського лауреата 1970 року Олександра Солженіцина. А 3 вересня – 10-річчя з дня його відходу з життя. Будуть згадувати його непросту долю, його книги: «Один день Івана Денисовича», «Матрьонін двір», «Архіпелаг ГУЛАГ» та інші твори. А в Москві планується відкриття музею-квартири письменника, мислителя, громадського діяча.