Індекс споживчих цін на 2017 рік: Росстат і Мінекономрозвитку

Індекс споживчих цін на 2017 рік: Росстат і МінекономрозвиткуЕкономіка країни переживає другу серйозний струс менше ніж за десятиліття. Не встигли толком прийти в себе після світової кризи 2008-2009 р., як нас знову наздогнала хвиля економічної нестабільності. Когось серйозно турбують нафтові котирування, курси валют, але для більшості населення країни більш актуальне інше питання. Як поведуть себе споживчі ціни? Чи чекати стрибків вартості на продукти харчування та інші товари повсякденного попиту? Спробуємо розібратися.

Проблеми та їх ймовірні наслідки

З недавнього виступу глави ЦБ Ельвіри Набіулліної та висновків експертів Рахункової палати стало ясно: дно кризи, може, і пройдене, але «виринати» доведеться досить довго і повільно. Якщо продовжувати це порівняння, то 2017-го, швидше за все, стане роком якоїсь «затримки дихання». Тобто, можна видихнути: найскладніше вже позаду, але і радіти поліпшень поки рано. Позитивні зрушення лише намітилися, для їх розвитку буде потрібен час.

Які негативні фактори залишаються «на плаву» і можуть істотно ускладнити країні вихід з «економічного шторму»? Їх чимало:

  • Одне з головних перешкод зростання: сильна, до 50%, зношеність основних фондів, при нестачі фінансів для їх оновлення. Як тут не згадати біблійне застереження про те, що нове вино в старі міхи не вливають;
  • Залежність бюджету від котирувань нафтопродуктів, хоч і повільно знижується, але поки що залишається суттєвою;
  • Виснаження Резервного фонду;
  • Криза затягується, звідси і негативні очікування громадян, особливо, власників малого та середнього бізнесу;
  • Держпідтримка бізнесу поки що непродуманна, безсистемна, залишає бажати кращого;
  • Ймовірність введення прогресивної шкали податків може підштовхнути частина бізнесу знову піти в тінь.

Не варто забувати і про політичні, зовнішньоекономічні фактори, що впливають на економіку. Війна в Сирії, необхідність оперативно реагувати на інші зовнішньополітичні ризики втягують країну до зростання витрат на потреби армії. При цьому держава принципово прагне не відмовлятися від соціальних зобов’язань. Значить, доведеться економити на інших бюджетних статтях. І ще одна серйозна стаття витрат попереду — президентські вибори 2018 року.

Що стосується прогнозів щодо вартості нафти, то негативні розвиток подій, як раніше лякали, за 20-25 доларів за барель, зараз мало хто переглядає. Реалістичним вважається інтервал у 40-60 доларів, який дозволить стабілізувати економіку, вийти на нульові показники щодо зниження ВВП, підготувати ґрунт для зростання економіки вже в 2018-2020 роки.

Позитивні фактори і оптимістичний сценарій

Це під гірку котитися виходить швидко. А ось залазити назад вимагає чималих зусиль і часу. З економікою — так само.

Відновлення намітилося, але не такий швидкий, як хотілося б. Прогнози щодо інфляції в різних варіантах експертних спільнот різняться від оптимістичних 4 відсотків до більш реалістичних 4,9 і 5,5 відсотків. Негативний сценарій передбачає інфляцію в розмірі 7%. І для скепсису є все підставі. Так, на нинішній 2016 рік Центробанк очікував підвищення інфляції до 9%, а на ділі вона досягла рівня 12%.

Але якщо ціна на нафту буде утримуватися хоча б на нинішньому рівні, трохи коливатися біля позначки в 50 доларів, то курс рубля теж не буде сильно змінюватися, а це дуже важливо для прогнозування і для підтримки стабільності.

Споживчий ринок — лакмусовий папірець економіки

Як поведуть себе ціни на товари повсякденного попиту? Аналітики вважають, що загальний оборот роздрібної торгівлі в майбутньому році продовжить зниження, оскільки купівельна спроможність населення залишається низькою і поки що немає надії на її зростання в найближчі місяці. З тієї ж причини, швидше за все, стане нижче індекс споживчих цін на послуги, він досягне позначки 106. ІСЦ на товари, за оцінками експертів, наблизиться до 105,5. Дещо менше стане і обсяг платних послуг для населення. Але вже в 2018-му цей показник зростатиме.

Аналітики передбачають у 2017-му невелике зниження цін на паливо. По ланцюжку це буде стримувати вартість електро – та теплоенергії. У сфері споживчих цін на товари особливого попиту також повинна зазначатися стабільність. За цим тепер більш ретельно стежить влада, це один стримуючий фактор. Другий — зростаючий рівень конкуренції виробників і компаній, які займаються реалізацією цих товарів.

Нарешті, в цьому році досягнуто рекордний урожай зернових, країна навіть відправила солідну частку пшениці на експорт, а також поповнено стратегічні запаси. І ціни на хліб та хлібобулочні вироби не повинні сильно змінюватися в наступному році. по молоку, м’ясу, крупам ситуація схожа, там регулятором виступає держава.

Ціни на овочі і фрукти теж відносно стабільні, незважаючи на санкції. Частина європейської продукції ми замінили поставками з Південної Америки і азіатських країн, поновлюється імпорт з Туреччини. Плюс урожай на дачних ділянках росіян, теж сприяє імпортозаміщенню. А ось шоколад і кави можуть зрости в ціні, оскільки в країнах, що вирощують каву, у зв’язку з негативними природними умовами спостерігається неврожай.

В якості позитивної новини можна назвати цю: міжнародне рейтингове агентство Fitch Raitings змінило прогноз по економіці Росії з «негативного» на «стабільний».

Що робити для стримування цін?

Як добитися меншої залежності економіки, а отже, і цін на продукти та інші товари, від зовнішніх чинників? Як вже давно говориться, потрібно, насамперед, диверсифікація економіки. Розвивати промисловість, сільське господарство, сферу послуг, звільнятися від суворої залежності від нафтових цін. Тим більше на тлі їх зниження. За період з січня по жовтень 2016 року доходи від експорту нафти знизилися на 22,5% порівняно з тим же періодом 2015 року.

Поступово ситуація змінюється, вже зроблені серйозні інфраструктурні вкладення: в торговельні порти на Балтиці і на Далекому Сході, в будівництво залізниці в обхід України. Будівництво моста в Крим дозволить розвивати на півострові туристичний кластер в повній мірі. Пожвавлюється легка промисловість, непогані темпи показує хімпром. Цифри експортних поставок поступово зміщуються енергоносіїв на іншу продукцію. Розширюється торговельний обмін з Китаєм, Латинською Америкою, намічений ряд спільних проектів з Японією щодо освоєння Далекого Сходу.

Але потрібно ще чимало роботи з оновлення застарілих фондів, обладнання підприємств важкої та легкої індустрії, впровадження передових технологій у виробництво і сферу послуг. Оздоровлення вимагає і фінансова сфера. Центробанк обіцяє, при збереженні стабільності в економіці в цілому, поступово знижувати ключову ставку, що допоможе і малому бізнесу, і зробить більш доступними споживчі кредити, підвищить платоспроможність населення.

Є плани щодо подальшої підтримки іпотеки, допомоги малозабезпеченим верствам населення. Останні, зокрема, можуть взагалі звільнити від прибуткового податку, такі плани уряду і думського корпусу є. Швидше за все, програма материнського капіталу буде продовжена ще на пару років. До бюджету наступних трьох років вже закладено збільшення зарплати медпрацівникам, педагогам.

Є обережні сподівання, що ці та інші заходи допоможуть стабілізувати ситуацію в економіці в цілому, і зі споживчими цінами, зокрема.