Грип 2016: симптоми і лікування

Грип – гостре, досить важке вірусне захворювання, яким хоч раз у житті хворів кожна людина. У наш час глобальної інформатизації всім відомо, що дане захворювання має кілька штамів і постійно піддається мутації, дивуючи не тільки простих обивателів, але і досвідчених лікарів-вірусологів.

У 2016 році набрав сил і досить широко поширився штам грипу А/H1N1, або так званий свинячий грип. Чим він небезпечний? Які його симптоми? Як лікувати саме цей штам грипу? Чи можна убезпечити себе від цього захворювання? Ці і багато інші питання, пов’язані зі свинячим грипом турбують величезна кількість людей. Отже, давайте розбиратися.

A/H1N1: історія появи

Свинячий грип не з’явився в 2016 році, як думають багато хто. Вірус A/H1N1 – це та сама «іспанка», скосившая в ХХ столітті тисячі життів в Росії і Європі. Лихо початку минулого століття отримало назву «пандемія» — через справді величезного числа хворих. Унаслідок масового характеру «іспанка» стала однією з непрямих причин припинення Першої світової війни. А на «свинячий» грип став називатися після зараження ним у далекому 1976 році американських солдатів на території Мексики. Військова частина бравою американської армії знаходилася біля свинарської ферми, коли серед солдатів почалося масове зараження. З епідемією вдалося впоратися досить швидко, однак у пам’яті вона відклалася міцно. Так що до заслуг свинок зараження людини цим штамом віднести складно.

У зв’язку з цим треба розуміти, що вживаючи в їжу свиняче м’ясо заразитися свинячим грипом неможливо. Штам А/H1N1 передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом, тобто при виділенні у зараженої мокроти при кашлі та чханні.

Грип 2016: симптоми і лікування

Небезпека грипу

Як і будь-вірусне захворювання, штам A/H1N1 небезпечний для здоров’я людини вже сам по собі. Однак головна небезпека свинячого грипу – ускладнення, які можуть наступити без своєчасного лікування. Список цих ускладнень вельми широкий: від, здавалося б, безневинного розлади травлення і подальшого дисбактеріозу до запалення і набряку легенів і цілого списку куди більш страшних захворювань.

При несвоєчасному або неправильному лікуванні свинячого грипу в якості ускладнень можливі загострення вже наявних у хворого хронічних захворювань. При цьому можуть постраждати і шлунково-кишковий тракт, і дихальна, сечостатева, нервова і серцево-судинна системи. Саме тому так важливо відразу поставити правильний діагноз і застосовувати терапію проти свинячого грипу, а не проти іншого його штаму.

Симптоми захворювання

Симптоми свинячого грипу дуже чіткі і однозначні, а тому сплутати їх практично неможливо.

 • Висока температура. Один з найважливіших факторів, на який варто звернути увагу в першу чергу — тривала і несбиваемая висока температура тіла. Якщо ваш градусник вперто показує вище 38C0 – це привід бити на сполох!
 • Слабкість і біль. На тлі підвищеної температури у людини спостерігається загальна слабкість у тілі, головний біль, біль у м’язах, можливо навіть відчуття ломоти в кістках. Пізніше з’являється біль у животі, часто супроводжується діарей і нудотою.
 • Запалення. Слідом за високою температурою варто очікувати поява нежитю і кашлю. При захворюванні свинячим грипом можливо запалення слизової оболонки очей і блювання, що в принципі не характерно для інших штамів грипу.
 • Швидке посилення захворювання. На відміну від звичайної застуди свинячий грип стрімко розвивається, причому в буквальному сенсі по годинах. Дуже короткий інкубаційний період – всього 2-4 дня – теж особлива риса свинячого грипу.

Грип 2016: симптоми і лікування

Лікування свинячого грипу

Здавалося б, за таких доволі моторошних симптомах, свинячий грип і вилікувати складно. Але ні, це завдання здійсненне за 5-6 днів, зрозуміло, за умови своєчасного звернення хворого до лікаря.

Головна хитрість лікування штаму свинячого грипу полягає в тому, що якщо хворому протягом 24-ох годин з моменту зараження будуть введені необхідні медичні препарати, то хвороба відступає за тиждень, не залишаючи за собою будь-яких наслідків і ускладнень. Саме тому лікарі-вірусологи активно закликають людей відмовитися від самолікування і лікування свинячого грипу народними засобами. Тільки призначені лікарем препарати в точному дозуванні допоможуть швидко впоратися з хворобою.

Не менш важлива своєчасна правильна діагностика і кваліфікована медична допомога. Переносити свинячий грип «на ногах» категорично протипоказане! Відступ від цього правила практично завжди обертається ускладненнями і посиленням захворювання.

Аспірин і ліки на його основі марні і теж не рекомендовані лікарями. Основними жарознижувальними в перші години захворювання повинні стати такі медичні препарати як ібупрофен і парацетамол.

Так-так, звичайний копійчаний парацетамол – краще жарознижувальну і знеболювальну при грипі та йому подібних захворюваннях. У зв’язку з тим, що свинячий грип в першу чергу вражає верхню дихальну систему, варто відразу ж почати приймати відхаркувальні препарати. При тому, що настає загальна фізична слабкість, спокій хворому просто необхідний. Однак приміщення, в якому перебуває хворий, обов’язково має провітрюватися, а повітря в кімнаті не повинен бути сухим. Якщо ж по закінченню трьох-чотирьох діб симптоми хвороби не відступають, то потрібно знову звернутися за допомогою в медичний заклад.

Грип 2016: симптоми і лікування

Профілактика грипу

З діагностикою і лікуванням, здавалося б, розібралися. Але, як відомо, хворобу краще попередити, ніж лікувати. Так як же вберегтися від штаму свинячого грипу, так розгулялася в 2016 році?

Ось тут як раз спрацьовують золоті правила, розроблені і введені нашою медициною ще з радянських часів. Пам’ятаєте? У кожну сезонну епідемію грипу нас навчали заходів безпеки, розвішуючи скрізь і всюди дивні плакати зі спортивно складеними чоловіками, обливающимися холодною водою на тлі відкритого навстіж вікна. Може бути, наші чиновники від охорони здоров’я даремно відмовилися від такого ось виду поширення вельми корисною інформацією? Адже ці стандарти здоров’я досі актуальні.

 • Загартовування та провітрювання

Звичайно, не варто при найменшому чих кидатися у ванну і починати обливатися холодною водою, але планомірне загартовування організму уберігає від багатьох вірусних захворювань. Провітрювання приміщень повинно увійти у звичку, особливо під час повсюдної захворюваності та епідемій. Ось що варто запам’ятати: свинячий грип не виносить холоду і з радістю розвивається тільки в сухих і теплих приміщеннях без належної вентиляції. Причому це стосується як житлових приміщень – спальні, кухні, вітальні власної квартири, так і офісів – провітрювати приміщення, в якому ви проводите більшу частину робочого дня, просто життєво необхідно.

 • Життя поза натовпу

Варто уникати масових скупчень народу. Побережіть себе і своїх рідних. Обмежте свої контакти з близькими, якщо відчуваєте хоч найменше нездужання і є підозри на свинячий грип. Вірус A/H1N1 передається повітряно-крапельним шляхом, тобто при чханні і кашлі. Ось тому перебувати поруч з хворим слід з обережністю – обмежуючи контакти, можна вберегтися навіть від звичайної застуди, не тільки від повсюдного грипу. Не користуйтеся загальної посудом з хворим на грип, а ванної виділіть хворому окреме рушник. І обов’язково – чуєте, обов’язково відразу ж! — мийте руки з милом після прогулянок на вулиці і поїздок в громадському транспорті.

 • Їжа й питво

Лікарі запевняють, що при епідемії захворювання спроби різко змінити свій харчовий раціон навряд чи можуть вважатися розумними. Їжте і пийте те, що їсте і п’єте зазвичай, тому як меню проти свинячого грипу просто не існує. А ось «налякати» свою травну систему не вживаної раніше і нібито вбиває вірус їжею явно не потрібно. Їжею і питвом, однак, можна підсилити імунну систему організму, створюючи тим самим своєрідний профілактичний бар’єр, який допоможе вам в 2016 році вберегтися не тільки від свинячого грипу. Перевірте, чи входять у ваш раціон в достатній кількості кисломолочні продукти, плодові фрукти цитрусової групи і натуральні білкові продукти, які легко засвояться вашим організмом і зміцнять його.

 • Пов’язки та респіратори

Носіння марлевих пов’язок, які нібито є фізичним бар’єром від зараження грипом – це суцільний міф міцно засів у головах великої кількості людей. Справа в тому, що розміри вірусу грипу, в тому числі і вірусу свинячого грипу, настільки малі, що пориста структура марлевої пов’язки не стане для нього перешкодою для проникнення в організм людини. Такий захист скоріше допомагає від пилу та бруду, але не від розповсюдження вірусу. Надягати пов’язку доцільно в місцях громадського пожвавлення, при необхідності постійних контактів з людьми. І не варто забувати, що марлеву пов’язку необхідно змінювати не рідше ніж через дві-три години безперервного носіння. В іншому випадку вона стає не тільки марним, але навіть небезпечним. Носіння маски на вулиці не має сенсу, так як зараження на відкритому повітрі практично виключено.

Грип в 2016 році, як втім і в інші роки – це сезонний недуга, до появи якого можна і потрібно підготуватися. Проведення елементарних профілактичних заходів і уважність до свого загального фізичного стану дозволить захиститися від гострої вірусної інфекції.

Читайте також:

 • Нова хвиля грипу в Москві в 2016 році
 • Епідемія свинячого грипу в Санкт-Петербурзі 2016
 • Щеплення від грипу в 2015-2016 році