Екзомарс 2016: останні новини

14.03.2013 року між російською держкорпорацією Роскосмос і європейським космічним агентством (ЄКА) був підписаний договір про запуск програми спільного вивчення Марса.

Міжнародний проект передбачає розробку російською стороною десантного модуля з посадочної платформи, європейською стороною – перелітного модуля і марсоходу.

Перший етап програми припадає на березень 2016 року і називається — «Екзомарс-2016».

14.03.2016 року в Казахстані з найбільшого в світі космодрому Байконур було запущено космічний апарат. Протягом наступних дев’яти місяців він буде направлятися на планету Марс з метою детального її вивчення. Основна мета співпраці російського і європейського космічних агентств – пошук покладів газу метану. У разі успіху місії це доведе існування живих організмів на червоній планеті або, як мінімум, течії активних геологічних процесів.

Екзомарс 2016: останні новини

Історія програми почалася в далекому 2000 році. Основи її розробки належать виключно ЄКА. Декількома роками пізніше в проект освоєння Марса підключилася НАСА. У 2009 році було прийнято рішення розділити програму на 2 запуску. У серпні того ж року було підписано угоду про співпрацю з Росією. Остання забезпечила проект потужної пусковий ракетою «Протон».

Загальна вартість реалізації проекту ExoMars становить більше 1 мільярда євро.

Екзомарс. Основні положення місії

Екзомарс – найбільший проект з вивчення планети Марс. В ході детального дослідження вчені мають намір здійснити ряд революційних відкриттів, оперуючи методами і технологіями, які раніше не використовувалися. Так, наприклад, вперше передбачається буріння свердловини, глибиною до 200 сантиметрів, впровадження інноваційних технологій для пошуку на планеті джерел води, розвідка місць, найбільш підходящих для приземлення майбутніх місій, зокрема, першого космонавта на Марсі.

Яка роль в програмі приділяється метану? Зі шкільного курсу хімії кожному відомо, метан – найпростіший вуглеводень. Метан – простий і легкий, хімічна формула СН4 це доводить. На Землі метан здебільшого виробляється живими істотами: рослинами в процесі гниття, тваринами в процесі життєдіяльності.

Було встановлено, що його джерелом є і геологічні процеси, що відбуваються в надрах планет.

Екзомарс 2016: останні новини

Газові гіганти, характерним представником яких є Сатурн, містять метан в своїй атмосфері, отже, про життя на них говорити не доводиться. Наприклад, на супутнику планети Сатурн Титані, метан виконує таку ж роль, як і вода на Землі. Там протікають метанові річки, в похмурі дні небо встеляно метановими хмарами, опади, також, з метану.

Що характерно для Марса? Відсутність щільної атмосфери призводить до швидкого розкладання метану під впливом ультрафіолету. Тим не менш, в повітрі червоної планети він стабільно присутній. Це означає, що поблизу поверхні є його джерело. Це можуть бути живі істоти, діючий вулкан або активні процеси в глибинах планети – будь-який з трьох доведених фактів буде справжнім відкриттям і Екзомарс 2016 заполонить собою всі останні новини. В цьому році вчені налаштовані рішуче, вони мають намір докласти максимум зусиль для з’ясування причини.

Цілі програми «Екзомарс»

Відповідь на головне питання, яке не дає спокою вченим не один десяток років: чи є життя на Марсі? Пошук доказів.

Дослідження поверхні і підповерхневого шару в безпосередній близькості до місця посадки, проведення геологічних проб.

Екзомарс 2016: останні новини

Визначення характеристики, фізичних і хімічних властивостей поверхні планети.

Аналіз рельєфу поверхні, ступеня пристосованості навколишнього середовища для майбутніх польотів на Марс, виявлення реальних і потенційних небезпек.

Глибинне дослідження планети з метою підтвердження/спростування факту її населеності.

Після виконання всіх завдань успішне завершення програми і повернення на Землю.

Технологічні цілі:

— успішне приземлення і розміщення великотонажних апаратів на поверхні Марса;

— застосування бурової установки з метою взяття зразків марсіанського грунту.

Місія ExoMars 2016. Запуск

Дата першого етапу вибрана не випадково, в космонавтиці такий тимчасовий проміжок отримав назву «стартове вікно». Вчені розрахували період коли Земля найбільш близько підійшла до Марса, що дозволить здійснити переліт всього за 9 місяців. В якості носія була обрана ракета російського виробництва «Протон-М

Екзомарс 2016: останні новини

Вибір на користь «Протона» дозволив істотно скоротити час на підготовку першого етапу проекту. З покладеним на нього завданням він справиться за один захід, на відміну від запропонованих раніше ракет «Атлас-5». Що очевидно заощадить тимчасові і фінансові ресурси, при обліку віддаленості космодрому Байконур від екватора Землі.

На офіційному сайті місії можна подивитися Екзомарс 2016 відео – запис живої трансляції з космодрому.

ExoMars 2016. Орбітальний апарат

З чого комплектується відправлений вантаж? Це орбітальна станція багатофункціонального призначення «Trace Gas Orbiter». З назви стає зрозумілим, що вона буде займатися пошуком джерел метану на червоній планеті. На цьому можливості комплексу не закінчуються, в нього включені наступні модулі:

 • NOMAD – асортимент спектрометрів високого дозволу, перебуваючи на орбіті вони здатні з максимальною точністю визначати склад атмосфери планети. На цей модуль покладаються завдання по виявленню джерел метану та інших речовин. Особливість апарату полягає в його високій продуктивності – його показники втричі перевершують спектрометри-аналоги. Створення NOMAD – заслуга асоціації учених ЄС, США, Канади і Великобританії.
 • ACS – допоміжні ІЧ-спектрометри. Вони служать ключем даних для спектрометрів. Орієнтація на Сонці необхідна для точного визначення складу атмосфери. Це і буде основним завданням ACS. Датчик з’ясовує, чи має метан органічне походження (доказом цього факту будуть служити пропан, етан та ін. гази, що вступають у взаємодію з метаном) або вулканічне (метан буде супроводжувати сірчана кислота). Творцем апарату виступає ІКИ Академії наук Росії.
 • CaSSIS – камера з максимально можливим дозволом. Це революція в світі фототехніки. Кольорові і стереофотографії знімаються з якістю 500 сантиметрів на піксель. Основне завдання агрегату – чітка фіксація джерел газу, підбір оптимального місця посадки модуля і т. д. Розробка належить аспірантам італійського та швейцарського університетів.
 • FREND – високочутливий детектор нейронів глибинного типу. Пристрою під силу виявити чистий або знаходиться у зв’язку з атомами інших речовин водень на глибині до 100 сантиметрів. Агрегат незамінний для виявлення покладів водних льодів, пошук та аналіз яких є пріоритетним завданням для вчених. Функціональні можливості FREND дозволяють заглибитися в надра планети з нереальною до сьогоднішнього дня ефективністю. Автори розробки – провідні фахівці Академії наук Росії.
 • Набір доповнений різними пристроями зв’язку з Землею з метою обробки та ретрансляції даних з поверхні червоної планети. Описані функції незамінні для подальших приповерхневих етапів місії.

  Майбутнє Екзомарс

  Основне призначення зондів, запущених у поточному році – пошук покладів води й метану, а також фіксація активних зон на карті.

  Детальний поглиблений аналіз виявлених місць запланований на 2018 рік, коли стартує другий етап проекту. У цьому ж році на червону планету буде відправлений функціонуючий марсохід. На нього покладаються завдання по дослідженню виявлених родовищ газу і води.

  Пристрій прогресивного марсохода ExoMars

  Чим цей агрегат відрізняється від сконструйованих до сьогоднішнього дня марсоходів? Поряд з класичними для техніки такого рівня панорамними камерами і сонячними батареями, які успішно зарекомендували себе на зразку «Кьюріосіті», планується оснастити його автономною навігаційною системою.

  Чорно-білі камери, підключені безпосередньо до комп’ютера апарату, створюють мапу навколишньої місцевості. Надалі, марсохід зможе самостійно прокладати шлях до координат, заданих вченими з Землі.

  Впровадження даної технології дозволить агрегату проходити не більше 0,1 кілометра на день. Тим не менш, дана розробка вважається проривом в інженерній сфері – автономність руху марсохада істотно заощадить фінансові та часові ресурси.

  Планується задіяти і «Trace Gas Orbiter». Завдання апарату – представити максимально точні карти місцевості для руху марсоходу. Він стане своєрідним ретранслятором між планетами (Марсом і Землею). На Землю з однаковою періодичністю будуть доставлятися фото і дані у високій якості.

  Екзомарс 2016: останні новини

  Модуль «Скіапареллі» займеться прокладкою посадкової смуги для успішного приземлення марсохода на поверхню планети. Вчені не виключають, що в майбутньому така практика стане єдино вірним рішенням при дослідженні червоної планети.

  Тим, хто уважно стежить за долею проекту Екзомарс 2016 залишається тільки чекати, коли робота запущених до далекій планеті апаратів почне приносити свої плоди.

  Точна дата старту другого етапу програми залишається під питанням, за непідтвердженою інформацією, «Роскосмос» може перенести другу частину ExoMars на 2 роки. Як би там не було, але початок революційних відкриттів, які, можливо, змінять долю людства, вже покладено.

  Відео на тему «Екзомарс 2016»:

  Читайте також:

  » Нова планета в Сонячній системі 2016

  » Магнітні бурі у травні і червні 2016 року

  » Повні в лютому, березні і квітні 2016 року