День студента в 2017 році – коли Тетянин день в Росії (якого числа)

День студента в 2017 році – коли Тетянин день в Росії (якого числа)25 січня за православним календарем вважається днем вшанування святої Татіани Римської, яка, будучи великомученицею, померла за свою віру. В народі це свято називають просто Тетяниним днем. А ще 25 січня відзначають день студента в Росії.

Проте лише небагатьом відомо, в чому полягає зв’язок між двома урочистими подіями. Тобто, не треба замислюватися, якого числа Тетянин день у 2017 році – він завжди припадає на одну і ту ж дату.

Тетянин день

До середини XVIII століття свято 25 січня носив релігійний характер. В цей день, згідно християнських святців, віруючі вшановують пам’ять святої Татіани.

Тетяна жила в III столітті на території Древнього Риму. В ті часи велика частина населення країни сповідувала язичництво, і лише деякі прийняли християнство. На це меншість, в яке входила і Татіана, відкрили справжнє полювання з подачі імператора-язичника Ульпіана.

Незважаючи на своє високе походження, Татіані не вдалося уникнути знущань і болісних тортур. Однак ні страшні побої, ні моральний тиск не змогли змусити сильну духом жінку відмовитися від своєї віри. Тетяна продовжувала твердити, що Бог єдиний і не повернулася до язичництва.

Протягом трьох днів мученицю били руками і різками, різали лезами і навіть пробували згодувати розлюченому леву, але з ранку жінку незмінно виявляли цілою і неушкодженою, без жодного натяку на вчорашні тортури. Після цього Татиану вирішили стратити, однак, за переказами, деякі кати після побаченого відмовилися від язичництва і стали християнами.

Приклад Татіани став приводом змінити релігію для декількох тисяч жителів Риму, а героїчна жінка, яка витримала неймовірне випробування і не зреклася християнства, була зарахована до лику святих.

День студента

Традиція відзначати 25 січня день студента була закладена в 1755 році. Імператриця Єлизавета I в цей день видала указ про створення першого вищого навчального закладу на території Росії (нинішнього МДУ). Ідея відкриття університету належала В. Шувалову і М. Ломоносову.

Існує думка, що імператриця схвалила ініціативу саме тому, що вона виходила від сім’ї Шувалових, члени якої протягом декількох років буквально благали Єлизавету I утворити подібний заклад. За задумом творців, університет мав стати центром вітчизняної освіти і науки, в якому можна буде готувати висококваліфікованих фахівців.

Варто відзначити, що при навчальному закладі була споруджена невелика капличка святої Тетяни. До речі, в перекладі з грецького це жіноче ім’я означає «засновниця». Таким чином, 25 січня почали відзначати день створення Московського державного університету, а пізніше торжество стало загальним подією для російських студентів. З плином часу святкувати разом з учнями Вузів стали ліцеїсти та гімназисти країни.

День студента в царській Росії і в радянську епоху

У часи царської Росії не існувало традиції відзначати Тетянин день і день студента з особливим розмахом. Торжество було досить буденним і непоказним. Офіційна частина свята включала в себе традиційні виступи викладацького складу і обов’язкову службу в університетській каплиці.

В радянський час на державному рівні день студента перестали відзначати, а Тетянин день, як релігійне свято, — тим більше. Лише частина учнів продовжувала святкувати, пам’ятаючи про старої традиції, але гуляння не були масовими і мали швидше закритий, таємний характер.

Обидва свята повернулися в широкий ужиток вже після розпаду СРСР, а саме — в 1995 році. З такої нагоди знову була відкрита для відвідування каплиця святої Тетяни при МДУ.

Коли День студента в 2017 році і як відзначають свято зараз

День студента в 2017 році випадає на середу. Тим не менш, цей день не стане загальним вихідним, незважаючи на те, що, згідно з президентським указом від 25 січня 2005 року, студентське свято є офіційним.

В даний час святкування розділене на дві частини:

 • Формальну — учні приймають поздоровлення в урочистій обстановці від викладачів і керівників Внз. Особливо відзначилися студенти отримують в цей день грамоти та подарунки, а найкращі учні удостоюються президентських привітань.
 • Неофіційну — починається після завершення формальної, коли всі промови виголосили, і всі подарунки роздані. Одногрупники традиційно збираються галасливими компаніями, щоб з розмахом відзначити студентське свято. Гуляння зазвичай тривають до пізньої ночі, навіть якщо на наступний день потрібно рано вставати на заняття.
 • І, скоріше всього, Тетянин День у 2017 року не стане винятком з цих традицій.

  Студентські прикмети

  Студенти — досить забобонні особи, тому не дивно, що їх головний свято пов’язане з численними прикметами. До того ж 25 січня у більшості учнів випадає на зимову сесію, відповідно, прикмети присвячені її успішної здачі.

  Тим, у кого призначений іспит на 26 число, рекомендується не хвилюватися і спокійно святкувати 25 січня. Згідно приймете, після добротного урочистості неможливо отримати погану оцінку.

  Деякі учні вважають, що весело і завзято отпразднованный день студента вже є запорукою успіху на всіх зимових іспитах. Найголовніше, перед здачею не торкатися до конспектами та підручниками, щоб не злякати удачу.

  Найвідоміша жартівлива прикмета пов’язана з закликом «халяви». Учню потрібно голосно прокричати у вікно чи з балкона «халява, прийди!», і якщо у відповідь пролунає «вже біжу», вважається, що сесія буде здана успішно.

  Остання прикмета підійде ризиковим студентам. Щоб здати іспити без проблем, необхідно намалювати на останній сторінці заліковки будиночок з трубою. Найкращі оцінки поставлять тим, у кого сильніше валить дим з труби.

  Традиції релігійного свята

  З давніх часів на Тетянин день печуть коровай, який є символом сонця. Випічкою обов’язково повинна займатися найстаріша жінка сімейства. Коврижка готується рано вранці і подається членам сім’ї прямо з печі. Вважається, що таким способом господиня запрошує в будинок весну і тепло, проганяючи січневі морози.

  Зі святковим короваєм пов’язані такі прикмети:

  • рівний хліб означає тихе і розмірене сімейне життя без чвар;
  • якщо коровай вийшов з гіркою посередині, значить і у сім’ї справи підуть особливо добре;
  • підгорілу коврижку слід віддати зрадниці, щоб вона змирилася зі своєю долею;
  • поганою прикметою є тріщини і опадання короваю.

  У Тетянин день обов’язково проводиться генеральне прибирання в будинку, а при поході в церкву потрібно помолитися про успішне навчання та просвітлення і поставити свічку за упокій римської великомучениці.

  Підбиваючи підсумки, варто зазначити, що в 2017-му виповниться 262 роки з моменту введення дня студента, який зробив 25 січня подвійним святом — професійним та релігійним. Торжество з роками не втрачає популярності, і його розмах стає все більш широким. Перейняти традицію і приєднатися до святкування вже встигли учні європейських країн.

  На завершення рекомендуємо вивчити Церковний православний календар 2017 року, розміщений тут. Завдяки йому ви не тільки зможете заздалегідь підготуватися до будь-якого значимого свята, але і станете більш освічені в духовній сфері.