День міста Москва в 2016 році: коли, програма, традиції

День міста Москва в 2016 році: коли, програма, традиції

День міста Москва – це свято всіх жителів даного міста, який на місцевому рівні прийнято масштабно і запам’ятовується відзначати. Офіційна дата, яка закріплена за цим святом – перша субота вересня щорічно.

Це свято завжди ознаменований безліччю розважальних заходів різного роду по всьому місту. Щорічно уряд організує яскравий салют для жителів, концерти та інші гуляння.

Коли відзначається День міста Москва в 2016 році

У 2016 році свято буде відзначатися 3 вересня. В цей день величному місту Москва виповниться 869 років.

Дата святкувань зв’язується з першими згадками назви міста в історичних документах. День міста Москва не завжди святкувався так само яскраво та масштабно, як зараз. Варто відзначити, що з приводу встановлення дати цього свята йшли суперечки, і святкувалося він далеко не відразу, а тільки починаючи з 700-річного ювілею. Тим не менш, історія цього свята є.

Історія свята

Рішення відзначати День міста Москва вперше, було прийнято ще в середині 19 століття. Тоді було піднято питання відзначити 700-річний ювілей міста, і його підтримали досить впливові люди – генерал-губернатор Москви А. Щербатов, митрополит московський Філарет і письменник К. Аксаков.

Для встановлення святкової дати В. історик Забєлін зайнявся обчисленням точної дати, коли Москва була згадана в Іпатіївському літописі, і виявив, що це сталося 4 квітня 1147 року. Тоді ж виникли суперечки з цього приводу, оскільки Н. Карамзін зазначав, що столиця вперше була згадана в березні 1147 року. Пізніше вчені дійшли згоди, і було прийнято рішення святкувати ювілей Москви навесні 1847 року.

Планування урочистості передбачало цілих три дні святкувань. Перший день повинен був стати «церковним святом», другий – «вченим торжеством» в Московському університеті, і в той же день планувалося провести бал у генерал-губернатора Москви. Ну а третій день повинен був стати «народним торжеством», який мешканці міста могли отримати подарунки на площі міста.

На жаль, плани втілити в життя не вийшло. 31 грудня 1846 року ввечері імператор Микола I наказав провести святкування 1 січня 1847 року. Звичайно ж, святкування відбулися, але зовсім не в тій формі, як планувалося. Митрополитом Філаретом була виголошена молитва на славу Москви в Чудовому монастирі, в інших церквах також прочитали молитви. Для народу – в центрі міста була встановлена святкова установка з сальних мисок, які швидко гасли з-за сильного вітру.

800-річний ювілей Москви відзначався більш обширно та пам’ятно. У 1947 року В. Сталін наказав відзначати день Москви на початку вересня. До цього ювілею була викарбувана медаль «В пам’ять 800-річчя Москви». Свято відзначалося 7 вересня. Місто було прикрашено прапорами і фотографіями вождів, ввечері засвітилися вогні і був випущений святковий салют.

Пізніше, в 1986 році голова міськкому КПРС на той час Б. Єльцин видав постанову щорічно святкувати день Москви на початку вересня. У ці дні в місті проходили продуктові ярмарки.

Найбільш грандіозним в історії цього свята стало 850-річчя Москви в 1997 році при Ю. Лужкова. Початок свята було ознаменовано концертом зірок світової опери на Соборній площі в Кремлі. Далі була церемонія відкриття свята на Тверській площі. Наступний день був відзначений фестивалем «Слов’янський базар вітає Москви» на Червоній площі і концертом в ГЦКЗ. Завершував свято концерт в ” Лужниках «Москва на всі часи».

Особливості і традиції

Традиційно на День міста Москва уряд влаштовує безліч масових заходів, які обов’язково закінчуються салютом для жителів міста. У цей день можна відвідати безліч тематичних виставок, заходів, екскурсій, майстер-класів, ярмарок та вечірок.

Сьогодні в Москві існує таке правило: будь-який житель міста може самостійно вибрати для себе розвагу, яке він хотів би бачити на дні міста. Програма свята обов’язково враховує побажання городян. Для цього функціонує спеціальний сайт, де можна зайти і ознайомитися з майбутніми заходами і висловити свою думку та побажання з цього приводу.

Приміром, у 2015-му році, коли відбулося 868-річчя Москви, святкування тривали 2 дні – 5 та 6 вересня. Для свята була обрана тематика – «Москва тріумфальна». На святі було організовано понад 500 різноманітних заходів по всьому місту: фестивалі, безкоштовні екскурсії, вистави, концерти, військові оркестри різноманітні флешмоби і виступи та багато іншого. Кожен рік на День міста Москва придумується нова програма і тема свята, яка підтримується безліччю цікавих ідей для проведення свята.