Церковний православний календар на 2018 рік

Церковний православний календар на 2018 рік

Церковний православний календар на 2018 рік

Церковний православний календар є системою відліку часу, яка використовується православною церквою з метою визначення церковних свят, постів і богослужінь річного циклу. Православний календар 2018 – це і різні друковані видання. Крім самого календаря, в них міститься елементи месяцеслова, а також інші матеріали богослужбового характеру.

Для віруючих людей дуже важливо дотримуватися церковні ритуали, які в повному обсязі можна знайти в церковному календарі на 2018 рік. Зазначимо, що у зв’язку з тим, що багато церковні свята носять непостійний характер, православний календар розраховується індивідуально для кожного року. Віруючі можуть ознайомитися з важливими датами календаря – святами і постами, найважливіші з яких ми розглянемо в нашій статті.

Пасха – головне свято православного календаря

Світле Воскресіння чи Великдень – одне із головних свят перехідних свят для всіх православних. Великдень являє собою чудесне воскресіння Ісуса Христа. У церковному православному календарі на 2018 рік Світле Воскресіння випадає на 8 квітня.

Слід враховувати, що будь-якого конкретного пояснення того, що Великдень щороку відзначається в різних числах і навіть місяцях, немає. При цьому відносно дати Пасхи є кілька теорій:

 • Немає точної дати воскресіння Ісуса Христа.

 • Справа в тому, що на сьогоднішній день немає джерел, які вказують на точну дату воскресіння Христа. У Біблії зазначається, що є певний проміжок часу, який відведено реальним святкувань. Тобто, розрахунок дати Пасхи відбувається, згідно цієї теорії, з початку квітня по початок травня включно.

 • Відмінності в календарях.

 • Багато західні країни в 15-16 столітті перейшли на григоріанський календар. Процедура переходу була досить тривалою, а світ під час переходу жив за різними календарями. Крім того, в сусідніх країнах дати сильно відрізнялися один від одного.

  У Росії григоріанський календар почали застосовувати з приходом більшовиків до влади. Західні держави почали жити за цим календарем на кілька століть раніше. Крім цього, багато церковні християнські свята не збігалися в календарях.

  Після розколу релігії на православ’я і католицизм, дати святкування церковних свят відрізнялися через застосування старого чи нового стилю. Також відзначали великдень в різні дні, що не мають постійного характеру.

  Від дати Великодня залежить початок Великого посту, довжина якого незмінна.

  Як вирахувати, на який день випаде Світле Воскресіння (Пасха)?

  День святкування Великодня визначають за розрахунками астрономів. Зокрема, достеменно відомо, що Ісус Христос воскрес в період весняного рівнодення – 22 березня. У відповідності з місячним календарем, цей день спостерігалося повний місяць. Про це розповідається в Біблії.

  Таким чином, визначення Великодня проходить так: свято призначається на наступне воскресіння з повним місяцем після дня весняного рівнодення. У разі якщо повний місяць випадає на день рівнодення, то Світле Воскресіння випаде на 28 березня.

  Цикл повторюється кожні 532 роки, про це свідчать астрономічні дані.

  Пости

  Піст – це невід’ємна складова віри для православного світу і саме тому його дотримання супроводжується досить жорсткими заходами у вживанні їжі. Поведінка людини під час посту також має бути відповідним.

  Не слід плутати пост з дієтою. Піст – це міра покаяння і смирення, що є головним таїнством зближення людини з Богом. Перед суспільним служінням Христос теж дотримувався посту, коли йшов у пустелю. Все це зазначено в Біблії і знайоме більшості християн у всьому світі.

  Додамо, що церковний календар 2018 містить багато різних посад та вимог до їх дотримання. Пости в православному календарі відрізняються не тільки датами, але і тривалістю. Ми ж розглянемо, якими бувають пости.

  Великий піст в 2018 року – з 19 лютого по 7 квітня

  Судячи з церковним календарем, Великий піст розпочнеться 19 лютого і завершиться 7 квітня. Пост асоціюється з походом Ісуса в пустелю, де протягом 40 днів його спокушав диявол. Христос в цей час не куштував їжу.

  Для віруючих християн особливу роль відіграють два періоду Великого посту – його перша і остання тиждень. Саме в ці дні діють найбільш жорсткі правила вибору їжі. Протягом майже всього посту в їжу не можна приймати елементи тваринного походження. Допускається прийом хліба, фруктів і каші (без олії).

  Безпосередньо перед настанням самого свята Великодня, який у 2018 році випадає на 8 квітня, віруючим слід утриматися від прийому їжі аж до виносу плащаниці.

  Петрів піст в 2018 році – з 4 червня по 11 липня

  Петрів піст, як і випливає з назви, присвячений святим апостолам — Петру і Павлу. Він присвячується їх проповіді служінню Богу. У церковному календарі зазначається, що Петрів піст розпочнеться 4 червня і завершиться 11 липня.

  Ще цю посаду називають річним. Віруючі повинні дотримуватися рослинної їжі в своєму раціоні. При цьому під час дотримання посту можна значно розширити своє харчування – овочами, фруктами і грибами. У їжу можна вживати каші і інші продукти, що не мають тваринного походження.

  Успенський піст у 2018 році – з 14 по 27 серпня

  Успенський піст триває два тижні – з 14 по 27 серпня. Пост присвячений Божої Матері, яка перед вознесінням на небо молилася і постила за Бога і всіх віруючих людей.

  Що стосується раціону харчування, то в Успенський пост він нічим не відрізняється від інших постів. Єдина істотна відмінність – 19 серпня, у день Преображення Господнього допускається вживання риби в їжу.

  Різдвяний піст — з 28 листопада 2018 року по 6 січня 2019

  Різдвяний піст відноситься до постійних постів і починається з 28 листопада 2018 року. Пост триватиме до 7 січня 2019 року – до Різдва Христового. Піст має й іншу назву – Пилипів. Назва пов’язана з тим, що початок посту збігається з днем пам’яті апостола Пилипа

  Він вважається другим за значимістю після Великого посту. Пост закликає християн до смирення перед настанням великого свята Різдва Христового. Раціон в цей період має серйозні обмеження. Зокрема, не можна вживати їжу тваринного походження. У переддень Різдва слід повністю відмовитися від їжі до «першої зірки».

  Великі церковні православні свята

  Православний календар 2018 містить як постійні, так і перехідні дати, які залежать від дня святкування Пасхи. До великих свят відносяться такі дати:

  Різдво Христове – 7 січня

  Це день святкування народження Ісуса Христа. У католицькому християнстві Різдво святкують в інший день з-за різниці в церковних календарях – 25 грудня. Крім того, Різдво Христове знаменує закінчення Різдвяного посту.

  Водохреща – 19 січня

  Свято присвячений біблійному оповіданню про хрещення Ісуса Христа в річці Йордан. Віруючі в цей день купаються у водоймах, повторюючи діяння Господа. Дана процедура вимагає сили волі і певної загартування, адже купання відбувається в зимовий час. При цьому практично ніхто після такого купання не захворює. Віруючі вважають цей факт милістю Господньою.

  Стрітення – 15 лютого

  Свято випадає на сороковий день після Різдва Христового. Він символізує зустріч Христа, коли він був немовлям, зі старцем Симеоном.

  Перший день Великого посту – 19 лютого

  Це не тільки перший день Великого посту, але і чистий понеділок. День супроводжується деякими обмеженнями в їжі, зокрема, щодо хліба, крупів і води.

  Батьківська субота – 10 березня

  10 березня є днем поминання померлих людей, особливо покійних батьків.

  Благовіщення – 7 квітня

  Свято асоціюється з народженням Ісуса. За біблійними канонами Благовіщення Пресвятої Богородиці – це не фактичне народження Христа, а його зачаття в утробі. У зв’язку з цим свято відзначають рівно за дев’ять місяців до Різдва Христового.

  Страсний тиждень перед Великоднем – з 2 по 7 квітня

  Дуже важливий період перед святом Великодня. Цей період ознаменований не тільки підвищеним дотриманням посту, але і смиренням в очікуванні великого свята. Протягом тижня, з 2 по 7 квітня, є певні дні:

  • «чистий» четвер – день, коли прийнято купатися, вода стає святою;
  • страсна п’ятниця — день, коли не рекомендується вживання будь-якої їжі, слід присвятити цей час молитвам;
  • Велика Субота — як предшествие Великодня: з вечора в церквах починається служба і зустріч свята.

  Великдень — 8 квітня

  Найсвітліше свято для всього православного світу. Символом Великодня є паска і зварені круто фарбовані яйця. У цей день люди вітають один одного словами: «Христос Воскрес» і відповідають на привітання фразою: Воістину Воскрес».

  Вознесіння – 17 травня

  Вознесіння – це перехідний свято. Він відзначається на сороковий день після Великодня. Свято присвячується неодноразовим явищ Христа апостолам після його воскресіння. Вознесіння знаменує явище Христа до своїх учнів і Божої Матері. Після цього Ісус вознісся на небеса.

  Трійця – 27 травня

  Свято відзначається на п’ятдесятий день після Світлого Воскресіння і відноситься до перехідним. Він уособлює Отця, Сина і Святого духа – трьох божественних фігур. В їх честь вчиняється велика церковна служба в ніч перед Трійцею.

  Різдво Іоанна Хрестителя (Предтечі) — 7 липня

  Свято присвячене народженню Івана Хрестителя або Предтечі. Саме він хрестив у річці Йордан Ісуса Христа.

  День святих апостолів Петра і Павла – 12 липня

  День присвячується святим апостолам Петру і Павлу, які є одними з найбільш відданих учнів Господа.

  Явище ікони пресвятої Богородиці — 21 липня

  В 1579 році, при пожежі в Казані вдалося врятувати ікону пресвятої Богородиці. З тих пір вона творить чудеса і зцілювати хворих людей.

  Початок Успенського посту – 14 серпня

  Крім початку Успенського посту, 14 серпня – це медовий спас. В цей день перевагу слід віддавати вживання меду.

  Спаса — 19 серпня

  Свято присвячене уособленню Царства Божого простим віруючим в особі Ісуса Христа. Повна назва свята така: Преображення Господа Бога і спасителя Ісуса Христа. В цей день освячуються фрукти. Це можуть бути яблука і виноград. День також відоме як яблучний спас.

  Успіння Богородиці — 28 серпня

  Свято знаменує закінчення Успенського посту. У перекладі зі староруської мови, «успіння» — це смерть. Тобто, 28 серпня – день смерті Пресвятої Богородиці, Матері Божої. Свято відзначають досить скромно, шануючи Богородицю, яка покинула цей світ.

  Різдво Божої Матері — 21 вересня

  День народження Божої Матері, яка народила сина – Ісуса Христа.

  Воздвиження — 27 вересня

  Ця дата нагадує про хрест, на якому розіп’яли Христа. Встановлено, що хрест згодом зник у невідомому напрямку. Але, по закінченні деякого часу він якимось дивним чином знову з’явився неподалік від місця розп’яття Господа.

  Покров Пресвятої Богородиці -14 жовтня

  Пресвята Богородиця з’явилася до віруючих з небес зі спеціальним покривалом для голови – омофором і проявила захист віруючих. З цих часів свято отримало назву Покров Пресвятої Богородиці. Цей день дуже шанується в світі православ’я.

  Казанська Божа Матір – 4 листопада

  День присвячений ікони Казанської Божої Матері, що створила безліч чудес. Вона виявляла свої здібності в зцілення від недуг.

  Микола Чудотворець – 19 грудня

  Цей день присвячується Святому Миколі Чудотворцю. Віруючі дали йому ім’я «Чудотворець» за виконання ним прохань і молитов віруючих.

  Всі перераховані вище церковні свята відносяться до найбільш значущих днях в православ’ї. Вони не просто відзначаються церковною службою або молитвами віруючих. У ці дні відзначається особливе єднання християн з Господом.

  Церковний календар 2018 року

  Пропонуємо вам календар православних свят і постів в 2018 році:

  Двунадесяті не перехідні свята

  7 січня
  Різдво Христове

  19 січня
  Хрещення Господнє (Богоявлення)

  15 лютого
  Стрітення Господнє

  7 квітня
  Благовіщення Пресвятої Богородиці

  19 серпня
  Преображення Господнє

  28 серпня
  Успіння Пресвятої Богородиці

  21 вересня
  Різдво Пресвятої Богородиці

  27 вересня
  Воздвиження Хреста Господнього

  4 грудня
  Введення у храм Пресвятої Богородиці

  Дванадесяті перехідні свята

  1 квітня
  Вхід Господній в Єрусалим

  17 травня
  Вознесіння Господнє

  27 травня
  День Святої Трійці. П’ятидесятниця.

  Великі свята

  14 січня
  Обрізання Господнє

  8 квітня
  Великдень

  7 липня
  Різдво Іоанна Предтечі

  12 липня
  Святих апостолів Петра і Павла

  11 вересня
  Усікновення глави Іоанна Предтечі

  14 жовтня
  Покров Пресвятої Богородиці

  Церковні багатоденні пости

  19 лютого — 7 квітня
  Великий піст

  4 червня — 11 липня
  Петрів піст

  14 — 27 серпня
  Успенський піст

  28 листопада 2018 — 6 січня 2019
  Різдвяний піст

  Церковні одноденні пости

  середа і п’ятниця всього 2018 року
  Крім суцільних седмиць і Святок

  18 січня
  Водохресний святвечір

  11 вересня
  Усікновення глави Іоанна Предтечі

  27 вересня
  Воздвиження Хреста Господнього

  Суцільні седмиці

  7 — 17 січня
  Святки

  29 січня — 3 лютого
  Митаря і фарисея

  12 — 18 лютого
  Сирна (Масляна)

  8 — 14 квітня
  Пасхальна (Світла)

  28 березня — 3 червня
  Троїцька

  Дні особливого поминання покійних

  10 лютого
  Субота м’ясопусна (Вселенська батьківська субота)

  3 березня
  Субота 2-ї седмиці Великого посту

  10 березня
  Субота 3-ї седмиці Великого посту

  17 березня
  Субота 4-ї седмиці Великого посту

  17 квітня
  Радониця

  9 травня
  Поминання спочилих воїнів

  26 травня
  Субота Троїцька

  3 листопада
  Субота Димитрівська

  Для того щоб отримати більш докладні відомості про церковні свята, слід регулярно знайомитися з православним календарем на кожен рік, відвідувати церковні служби, виконувати ритуали, молитися і розмовляти про це з батюшкою.