Церковні православні свята 2018 року

Церковні православні свята 2018 рокуЦерковні свята століттями відзначалися росіянами. І сьогодні багато співвітчизників у головні православні пам’ятні дати відвідують храми або хоча б вдома символічно здійснюють якісь обряди. Сьогодні ми розповімо про православному календарі 2018 року, про його основні особливості.

Не просто обряди, а моменти єднання

Церковний календар російської православної церкви видається щорічно в різних варіаціях. Є цілі томи, видрукувані друкарським способом, з барвистими ілюстраціями. Це не розкіш, адже свят надзвичайно багато. Практично кожен день звичайного календаря є в тій чи іншій мірі пам’ятним з точки зору історичних подій, пов’язаних зі становленням православ’я.

У докладних варіантах видань православні свята 2018 року не просто перераховані. Вони ще й розписані, пояснені, розказана коротка історія походження тієї чи іншої дати. Є і більш короткі месяцесловы. Нарешті, існують таблиці основних, найважливіших свят, які відзначаються православними громадами та окремими людьми.

Ці календарі використовують священнослужителі у своїй повсякденній діяльності, їх громадські помічники, а також працівники бібліотек, клубів, інших закладів культури при плануванні своїх масових заходів. Звичайно ж, календарі потрібні і парафіянам різних церков, і звичайним росіянам, які в храмах бувають рідко або просто хочуть знати про суть того, що відбувається навколо.

У докладних календарях для істинно віруючих розписані і ті обряди, які варто дотримувати у визначені дні та більш великі часові періоди. Даються й інші правила поведінки, інші важливі поради.

Дуже важливі щорічно оновлювані «хронограф», оскільки частина церковних дат не постійні, а змінні, прив’язані до певних непостійним свят. Але головне навіть не в цьому. А в тому, що самі священні для православ’я дні – це моменти найбільш тісного єднання людини з Богом, святими угодниками, іншими представниками вищих сил.

Воскресіння Христове, головне свято православного календаря

Великдень — Світле Воскресіння Христове, це свято в православ’ї завжди стоїть осібно. Це день, в який більше двох тисячоліть тому сталося чудо воскресіння Ісуса Христа. У списку церковних свят 2018 року Світле Воскресіння випала на 8 квітня.

А взагалі, розрахунок дати цього великого свята досить складний, його ведуть з урахуванням астрономічних даних. В різних календарях народів світу, навіть дотримуються християнської традиції, ця дата може дещо відрізнятися. Справа в тому, що, крім національних особливостей, є ще й два принципово різних підходи: старий юліанський і новий григоріанський способи літочислення. На Заході перейшли на григоріанський календар, в основній масі, в 15-16 столітті. А росіяни на нього переключилися лише після Жовтневої революції, тобто, на початку минулого століття.

До того ж, церква давно розділилася на православну і католицьку, є і всередині цих великих християнських конфесій різні дроблення зі своїми нюансами. І різні свята, в тому числі, Великдень, вони зазначають у свої дати. Незмінно одне: початок Великого посту прив’язане до дати Великодня, до того ж, довжина його постійна.

В точності відомо по різним історичним хронікам, що Ісус Христос воскрес в період весняного рівнодення, а це 22 березня. У рік, коли сталося це знакова подія, спостерігалося повний місяць. Про це і в Біблії поведано. Зараз дату Пасхи вираховують таким чином: це наступне неділю з повним місяцем, що йде за днем весняного рівнодення.

Астрономи знають, що сама рання дата Пасхи за юліанським календарем 22 березня (коли збігаються весняне рівнодення і повний місяць), а найбільш пізня – 25 квітня. Для нас, які користуються григоріанським календарем, це період з 4 квітня до 8 травня.

Пости в православ’ї як символ духовного очищення

Людям, мало знайомим з суттю церковної обрядовості, часто здається, що пости – це якась різновид дієт. Дійсно, вони мають на увазі деякі харчові обмеження. Але не тільки це, і навіть це не головне.

Пост є мірою покаяння і смирення, а вони наближають людину до набуття таїнства зближення з Богом. Христос, перш ніж почати своє служіння людям, теж дотримувався посту, йдучи в пустелю. Від нас, звичайних людей, такого зречення від світу не вимагається. Необхідно в ці дні і тижні зосередитися на духовному розвитку, здійснювати більше праведних вчинків, постаратися налагодити стосунки з людьми, з якими цього не виходило раніше.

Дати православних постів у 2018 році

Великий піст в 2018 році триватиме з 19 лютого по 7 квітня. Це проекція на наші дні походу Ісуса в пустелю. Там він чинив опір спокусам Диявола, постив. Найбільш жорсткими є перша і остання тижні цього періоду. Всі продукти тваринного походження в ці тижні під забороною.

Тривалість Петрового посту в 2018 році – з 4 червня по 11 липня. Він присвячений Петру і Павлу, святим апостолам, найближчим учням Спасителя. Також заснований на рослинній їжі в усьому її розмаїтті: каші, овочеві супи, гриби, хліб, фрукти і овочі, горіхи, ягоди, зелень.

Успенський піст у 2018 році триватиме з 14 по 27 серпня, це два тижні. Він присвячується Божої Матері, пов’язаний з подіями, коли вона напередодні вознесіння на небо ревно молилася і постила на підтримку всіх віруючих людей. Є протягом цього посту один день — 19 серпня, у день Преображення Господнього, коли «офіційно» допускається вживання риби.

Різдвяний піст припадає на рубіж двох років, що пройде з 28 листопада 2018 року по 6 січня 2019-го. Він постійний, завжди вкладається в ці дати, що передують світлого свята Різдва Христового. Вечір і ніч напередодні Різдва – час утримання від їжі, варто взагалі не доторкатися до неї до «першої зірки».

Великі церковні свята російського православ’я

А тепер назвемо головні православні свята 2018 року. Докладний календар православних свят розміщений на цій сторінці.

Різдво Христове – 7 січня. День вважається датою народження Спасителя. У католицькій традиції він припадає на 25 грудня.

Водохреща – 19 січня, данина пам’яті важливої події — хрещення Ісуса святим Іоанном в річці Йордан. Багато століть той факт, що вода в цей день набуває особливі властивості, заперечувався світською наукою. Але нещодавно вчені провели ряд порівняльних аналізів і переконалися: структура молекули води дійсно змінюється на період добу або навіть двоє. У цей день прийнято купатися у відкритих водоймах.

У Росії в цю пору зазвичай коштують міцні хрещенські морози, але багато хто все ж наважуються занурюватися в крижану купіль, яку часто називають Иорданью на честь річки, в якій відбувався обряд над Ісусом. Рідко хто після такого екстремального купання захворює, що теж сприймається віруючими як диво.

Стрітення – 15 лютого відзначається на сороковий день після Різдва Христового. Нагадує про зустріч Христа в дитячому віці зі старцем Симеоном.

Чистий понеділок, 19 лютого — Перший день Великого посту.

Батьківська субота – 10 березня, день, коли ми поминаємо померлих рідних і близьких, в першу чергу, батьків.

Благовіщення Пресвятої Богородиці – 7 квітня. Асоціюється з зачаттям Ісуса і з отриманням Богородицею благої вісті про те, що їй судилося стати матір’ю великого рятівника людства.

Страсний тиждень перед Великоднем – з 2 по 7 квітня. Дні, коли Ісус піддавався особливим приниженням, гонінням, жорстоким випробуванням. Вимагає особливого смирення і суворого дотримання посту. У цей тиждень існують дні, безпосередньо пов’язані з давньої біблійною історією. «Чистий» четвер – коли господині наводять порядки в хаті, і всі члени сім’ї здійснюють обмивання. Страсна п’ятниця — день самого жорсткого посту і молитви. Велика Субота — переддень Великодня, початок нічних служб.

Вознесіння – 17 травня, на 40-й день після Великодня. День, коли Ісус вознісся на небо після декількох явищ своїм учням і Божої Матері.

Трійця – 27 травня, це 50-й день після Світлого Воскресіння, уособлення великої трійці: Отця, Сина і Святого духа.

Різдво Іоанна Хрестителя — 7 липня. Інакше цього святого називають Предтечею, він став провісником приходу у світ Месії, хрестив його.

День святих апостолів Петра і Павла – 12 липня, присвячений самим відданим, найактивнішим учням Господа, які внесли величезний внесок у проповідь християнства після розп’яття Вчителя.

Явище ікони пресвятої Богородиці — 21 липня. Ця ікона чудесним чином вціліла при грандіозну пожежу в Казані в 1579 році, стала чудотворною, отримала силу зцілювати хворих людей.

Початок Успенського посту – 14 серпня, це ще й медовий Спас.

Спаса — 19 серпня, одночасно свято відзначається як яблучний Спас, день освячення всіляких плодів.

Успіння Богородиці — 28 серпня, завершення Успенського посту. День відходу з життя Матері Ісуса, Пресвятої Діви Марії.

Різдво Божої Матері — 21 вересня.

Воздвиження — 27 вересня, день, коли на території, де був розп’ятий Христос, знову виник хрест. Після страти Ісуса він зник, але так само таємничо повернувся.

Покров Пресвятої Богородиці -14 жовтня. В такий день Пресвята Богородиця явила віруючим свій лик, з’явившись з омофором — спеціальним покривалом для голови. Символізує захист вищих сил від проявів зла.

День Миколи Чудотворця – 19 грудня. Один з найбільш шанованих на Русі святих, покровитель подорожуючих, недужих, беззахисних.