Бюджет Росії в 2017 році

Бюджет Росії в 2017 роціC 1 січня в силу вступить новий бюджет, розрахований на 2017 рік. Що він несе росіянам? Які перспективи розвитку економіки, виходячи з уже закладених цифр доходів і витрат? Про це — сьогоднішня розмова.

З чого складається бюджет Росії в 2017 році?

Бюджет Росії в 2017 році, як і в інші часи, базується, насамперед, на доходи від продажу енергоносіїв: нафти і газу. Міністр фінансів Антон Силуанов вважає, що закладена в бюджет ціна на нафту в 40 доларів за барель є на даний момент оптимальної.

Так, країни ОПЕК пробують домовитися про скорочення видобутку вуглеводнів. Але не факт, що всі учасники картелю підуть реально на цей крок. Є й інші чинники, що впливають на ціну нафти, наприклад, рівень видобутку сланцевого сировини в тій же Америці. Де, до речі, тільки що виявили значні поклади в Техасі.

Тому залишається сподіватися на краще, але бюджет зверстаний виходячи з цієї вихідної цифри. Якщо ціни піднімуться, значить, менше доведеться позичити на зовнішніх ринках і ціліше залишаться резервні фонди: Резервний і Фонд національного добробуту. Вони, до речі, теж не тільки витрачаються, але і по можливості поповнюються, тому страхи ряду аналітиків, пророкують в найближчі рік-два повне виснаження фондів, можуть виявитися черговою страшилкою.

Ціна на газ на даний момент в середньому по року вона становить 290 доларів. У бюджетних планах зафіксована більш обережна сума 209 доларів. Такі «ножиці» дадуть можливість регулювати бюджет, вносити поправки у разі розвитку більш сприятливих умов. І не дадуть впасти планів по ВВП, якщо ціна і справді стане менше, ніж нині.

Потрібні структурні реформи

Бюджет Росії в 2017 році все-таки трохи менше «зациклений» на нафті і газі, ніж ще років 5 тому. Реструктуризація економіки, нехай і повільно, все ж таки йде. На нещодавньому форумі інформаційних технологій в Ощадбанку Путін нагадав, що країна в останні роки стала вивозити ці сучасні продукти в наростаючих обсягах. Продажу вже ненабагато відстають від експорту озброєнь. Більше стали вивозити сільськогосподарської продукції, зокрема зерна. Значно зріс експорт побутової техніки, особливо, пральних машин.

Що стосується енергетики, то і тут є позитивні зміни. ЄС схвалено проект «Північний потік 2», значить, газ скоро пустять в обхід України по дну Балтики до Німеччини. Що значно підвищить надійність постачань. На Ямалі будується грандіозний комбінат з виробництва зрідженого газу. Виправдовує себе аналогічний Сахалінський діючий проект.

Але цього мало, необхідні серйозні структурні реформи в економіці країни. Потрібна підтримка малого і середнього бізнесу, про яку багато говориться, але поки робиться мало. Більш того, в уряді знову заговорили про ймовірність введення прогресивної системи оподаткування, замість нинішньої плоскою. Але поки що все на стадії обговорення.

Аналітики пророкують у 2017-му початок зростання економіки. Максимум, чого чекають оптимісти, це зростання в 2 відсотка. Після декількох кризових років і це було б позитивом. Починати треба, як підказують багато аналітиків, з реформи державного управління, на сьогоднішній день, воно громіздко і неефективно. Звідси, як вважають фахівці Fitch і ряду інших агентств, високі цифри відтоку капіталу з країни.

Сам президент Путін упевнений, що Росія вийде з кризи без особливих втрат. Спостерігачі повідомляють, що під час недавнього саміту АТЕС у Перу Путін зустрічався з главою МВФ Крістін Лагард. Зокрема, бесіда торкнулася діяльності нашого Центробанку, який всередині країни часто критикують. Лагард високо оцінила роботу ЦБ, досить компліментарно відгукнулася і про Ельвіри Набіулліної, назвавши її діяльність «фантастичною». І взагалі, похвалила вона російського лідера, країна гідно виходить з дуже непростої економічної ситуації санкцій і інших зовнішньополітичних ризиків.

Сама Набіулліна обережна в прогнозах. «Ми очікуємо, що в найближчі три роки зовнішні умови для нашої економіки залишаться непростими, і внутрішні умови будуть непростими. Ми не чекаємо поки суттєвої перебудови економіки і збільшення її потенціалу», – сказала вона в одному з останніх інтерв’ю. Центробанк очікує в 2017-му невеликий приріст ВВП, не вище двох відсотків.

Перспективи на три найближчих роки

Бюджет Росії в 2017 році буде підтриманий ще одним важливим документом, це перспективне планування: на три роки. Передбачена і розробка загальної стратегії розвитку до 2030 року.

Досвід п’ятирічок у країни є, і спроби заглянути далеко в майбутнє мають свої плюси. Особливо для країни, яка дійсно має намір розвиватися, а значить, реалізовувати довгострокові проекти.

Що стосується трирічних планів, то вони були впроваджені відносно недавно, в 2006-м. Просто на тлі кризи не завжди така форма планування працювала.

Бюджет Росії в 2017 році: останні новини

Номінально доходи в наступному році будуть приблизно на рівні поточного року — 13,44 трлн руб. Витрати заплановані в обсязі 16,18 трлн руб. тобто, дефіцит бюджету складе 2,74 трлн руб., це 3,16% ВВП.

У програмному документі «Основні напрями бюджетної політики» Мінфіном раніше був закладений трохи менший бюджетний дефіцит, в розмірі 3%. Порівняно з 2016 роком цей розрив витрат і доходів значно менше орієнтовно на 10-15 відсотків. Зовнішні запозичення на 2017 рік Мінфіном прописані у розмірі $7 млрд, це приблизно рівень докризових років.

Визначено й верхня межа внутрішнього держборгу РФ. На 1 січня 2018 року він не повинен перевищити 10,35 трлн руб. на 1 січня 2019 року складе приблизно 11,58 трлн руб., а до 1 січня 2020 року зросте орієнтовно до 12,788 трлн руб.

Розмір державного зовнішнього боргу РФ на 1 січня 2018 року заплановано в $53,6 млрд, а в 2019 році його планують знизити до $52,8 млрд.

Аналітики вважають, що вже в 2017-му Резервний фонд буде повністю вичерпано. Мінфін сподівається залучити з нього на покриття дефіциту бюджету 1,15 трлн руб., і ще 659 млрд руб. доведеться запозичити у Фонді національного добробуту. У наступні роки джерелом «латання дірок» у бюджеті залишиться в основному ФНБ. Якщо не з’явиться додаткових надходжень в бюджет, то в 2018 році відомство запозичить з ФНБ 1,14 трлн руб., ще 136,86 млрд руб. доведеться брати в тому ж фонді, щоб збалансувати бюджет 2019 року.